Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Binali Yıldırım ve kabinesi 'da... Diyarbakır Kültür Merkezi'ndeki Cahit Sıtkı Tarancı salonundayız. Ön sıraya bakıyorum, hükümetin üçte ikisi burada. Nurettin Canikli, Ahmet Arslan, Veysel Eroğlu, Süleyman Soylu ve kabinenin çiçeği burnunda bakanı Mehmet Müezzinoğlu dikkat çeken isimlerdi. Başbakan Yıldırım kürsüden, bölgeye, bölgeyle 'yi kaynaştıran şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın o insanın içini ısıtan dizeleriyle sesleniyor:
"Memleket isterim,
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun..."
Dizeler bir anlamda ekonomik paketin hedefini de özetliyor. Bölge aslında uzun yıllardır sık sık terörü sonlandırmak için açılan ekonomik paketlere alışkın. Ancak bu kez, söylenenlerden umutlu çünkü ilk kez bu kadar iddialı bir paketle karşılaşıyor. Bu bir ekonomik hamle... Diyarbakır'dan Hakkâri'ye Şanlıurfa'dan Kars'a 23 ili kapsıyor. Sadece hayvancılığı ve tarıma yönelik değil, kentsel dönüşümden sanayiye, yatırımı teşvik ettiği gibi Sanat Müzesi'nden Müzik Evi'ne sosyal hayatı da kucaklıyor. 2020'ye kadar yaklaşık 140 milyar liralık bir yatırımdan söz ediliyor. Başbakan Yıldırım, ekonomik hamleyi tek tek anlatırken, siyasi mesajlar da verdi. İki mesajı öne çıkıyordu:
1. "PKK-PYD ve DAEŞ'in Suriye'den Türkiye'ye yönelik saldırıları sürdükçe biz de oradayız."
2. "Çözüm mözüm yok, çözüm millettir."
Başbakan Yıldırım uzun uzun yapılacak yatırımları açıklarken hükümeti denetlemek için de şu çağrıyı yaptı: "Bunları söylüyoruz ama takibini siz yapacaksınız. AK Parti söz verdi mi yapar. Ama siz de takip etmelisiniz."
Sokağa çıktığımızda sadece nabzını tutuğumuz Diyarbakırlılar değil, çevre illerden gelen telefonlardan da anlaşılıyor ki, Başbakan Yıldırım'ın söyledikleri bölgede heyecan yaratmış. Merak ettikleri tek şey bunların hayata geçirilip geçirilmemesi ve olanakların bazı kesimlere kullandırılmaması.
Şimdiden "nereye başvuracağız" diye sorduklarına bakılırsa, bu kez aşı tutacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN