Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evden çalışmaya başlamamızla birlikte bulut üzerinden dosya paylaşım platformlarına olan ihtiyaçlarımız daha da arttı. Fakat bu konuda alternatifler sandığımız kadar az değil. İki Türk girişimcinin geliştirdiği SendGB dosya paylaşım uygulaması hem dünyanın birçok ülkesinde kullanılıyor hem de paylaşım dünyasının önemli bir oyuncusu olma iddiasını taşıyor

Evde iş yaparken bulut üzerinden yaptığımız işler artıyor. Evde çektiğiniz videoları, fotoğrafları veya tasarım uygulamalarının özel dosyalarını paylaşmak için daha fazla dosya paylaşım uygulamaları kullanmaya başladık. Dosya transferi platformlarının en popüleri WeTransfer uygulaması. Ancak Anadolu Ajansı'nın efsane foto muhabiri Erhan Sevenler'in önerisiyle SendGB uygulamasını kullanmaya başladım. Kayıt olmanıza gerek kalmadan 5 GB dosya gönderen SendGB, dosyalarınızı daha uzun süre bulutta saklıyor. Eğer minik bir ödeme yaparsanız, bir yıl bile saklıyor. Basın mensuplarına bülten gönderen PR şirketlerinin aklında olsun.

BİZ DAHA GÜVENLİYİZ

Bu girişimin nasıl ortaya çıktığını kurucu ortağı şöyle anlatıyor: "Bilinen servisler 2 GB'a kadar ücretsiz dosya transferi sağlarken günümüzde artık dosya boyutları da artmaya başladı. Bu yüzden 2 GB üstü dosyaların transferini hedefledik. Ayrıca küçük dosyalar da e-mail eki olarak e-mail kapasitesini tüketiyor. Kullanıcıların e-mail yerine ufak dosyaları da SendGB ile göndermelerinin kolaylık olacağını düşündük." Rakiplerinden daha güvenli olduklarının iddia eden Uğur Çakır, şöyle bir örnek veriyor: "WeTransfer verilerini 'de saklıyor, biz ise Avrupa'da tutuyoruz. ABD'de yetkili kurumlar herhangi bir mahkeme kararı olmadan verileri inceleyebiliyor. Avrupa'da ise mahkeme kararı olmadan herhangi bir veri merkezine erişim söz konusu değil."

HER MESLEKTEN İNSAN KULLANIYOR

SendGB uygulamasını her meslekten kullanan var. Reklam ajansları, medya kuruluşları, tasarımcılar, eğitim kurumları, PR firmaları… Hemen hemen her sektörden kullanıcılar mevcut. Büyük dosya paylaşmak herkesin ihtiyacı olabiliyor. Birçok kullanıcı cep telefonunda uygulama indirmeden mobil tarayıcıları ile dosyalarını paylaşma şansı yakalıyor. Yani tarayıcı tabanlı olduğu için kullanımı çok kolay. Göndermek için indirmek şart değil. Düşünsenize dosya transferi konusunda Türkçe destek veren kaç tane yazılım şirketi vardır? Uğur Çakır, en önemli farklarının dünyanın her yerinden herkese en kısa sürede yanıt vermeleri olduğunu söylüyor: "Kullanıcılarımızın sorularına kısa sürede cevap vermek hedefimiz. Hız önem verdiğimiz bir konu. Kullanıcılarımıza yüksek hız sağlıyoruz. Kullanıcımızın internet hızı yüksekse SendGB'yi kullanırken memnun olacaktır. Kolaylık da bizim için öncelikli. Birçok dosya sitesi paylaşılan dosyaların indirilmesi için limitler koyar. Oysa SendGB olarak biz paylaşılan dosyaların indirilmesi için limit koymuyoruz."

170 ÜLKEDEN İNSAN VE KURUMLAR KULLANIYOR

'nin en çok tercih edilen dosya transfer servisi olmak istediklerini ama asıl hedefin tüm dünyada en çok kullanılan uygulamalar arasında olmayı istediklerini belirterek Venezuela'dan bile bağış yapıldığını gururla söylüyor Uğur Çakır: "Yaklaşık 170 ülkeden kurum ve insan kullanıyor uygulamayı. ABD, , Almanya, , , ABD, Meksika ve Şili gibi ülkeler öne çıkıyor. Bugün için Avrupa'da yer edinmeye başladık. İspanya, İtalya gibi ülkelerde ilgi giderek artıyor. Globalde dünyanın ilk üç dosya transfer servisinden biri olarak devam etmek istiyoruz."

Spor medyasında düşüş, eğitimde artış

Covid-19 sonrası bazı bölgelerde kullanımın düştüğünü, bazılarında da arttığını söyleyen Uğur Çakır sözlerine şöyle devam ediyor: "Örneğin Hindistan'da spor medyası ve film endüstrisi bizi çok kullanırken Covid- 19 sonrası bu sektörlerde düşüş oldu. Ancak Avrupa bölgesinden yeni kullanıcılar kazandık. Eğitim kurumları bu yükselişte dikkat çekiyor. Birçok kişinin evden çalışması da sayılarımızın artmasını sağladı. Zaten bunun için bant genişliğimizi kullanıcılarımıza daha yüksek hızda hizmet vermek için yüzde 20 arttırdık."

AKILLI TELEFONLAR EKRAN SINIRLARINI ZORLUYOR

Kamera, ekran ve pil üçgeninde farklılaşan telefonlar, rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Öte yandan Android işletim sistemindeki rekabette Çinli firmalar öne çıkıyor
Akıllı telefonların dikkat çeken iki özelliğinin başında kamera yetenekleri ve ekran geliyor. Bu konuda yetenekleri sonuna kadar zorlayan ancak dışarıdan bakınca birbirlerine çok benzeyen tasarımlar karşımıza çıkıyor. Ancak ekran, kamera ve pil konusunda bazı küçük detaylarda ayrılıyor. Çinli telefon markasının rakibi, yine bir diğer Çinli telefon üreticisi oluyor. Huawei markasının rakibi Oppo, pazara iddialı telefon tasarımlarıyla giriyor. Üstelik neredeyse her Çinli markanın ekonomik olarak daha uygun fiyatlı bir de alt markası var. Bir süredir deneyimlediğimiz Oppo'nun en üst segment telefonu Find 'nin ekran çözünürlüğü, kamera ve pil konusunda detaylarda öne çıkan özellikleri var.

GECEDEN KORKMUYOR

Güçlü bir işlemci olan Snapdragon 865'i barındıran Find X2'de Sony'nin en yeni IMX708 sensörüyle birlikte gelen 3'lü kamera sistemi kullanılıyor. 48MP geniş açılı lens, 12MP ultra geniş açılı lens, 13MP telefoto lens ile donatılan Find X2, 5x hibrit zoom özelliğine sahip. Çift doğal ISO teknolojisi ve f /1,7 geniş diyafram ile birleştirilmiş güçlü kamera sensörü, düşük ışıkta bile net fotoğraflar sunuyor. Ultra Gece Modu bütün odak uzaklıklarında zoom imkanı sağlarken, telefoto gece çekimi de kolaylıkla yapılabiliyor.

VİDEO ÇEKİM FARKI

Sabah.com.tr için video çekerken video editörü Erkan hep şunu sorardı: "Abi kaç fps çektin?" Erkan'ın çekim kalitesinin en önemli parçası olarak gördüğü detay olan özelliği, kare hızı 30 fps'den 60 fps'ye kadar olan çevrimiçi video ve spor yayınlarının kare sayısını artırabiliyor. Bu sayede videolar daha düzgün oynatılırken hareket gecikmesi ve kademeli konturlar en aza indirgeniyor. Find X2 modeli, 4K 60fps video çekimini desteklemekle birlikte aynı zamanda Canlı HDR video kaydını da destekliyor. Kullanıcıların HD video izlerken daha yüksek kare hızlarının getirdiği görsel etkinin tadını çıkarabilmesi için Find X2, Oppo'nun hareket eklenti teknolojisi Motion Clear'ı uygulayan kendi 'O1 Ultra Görüntü Motoru'nu sunuyor.

GÖRÜNTÜYÜ SABİTLE

Find X2 modeli, Ultra Sabit Video özelliğini de sunuyor. 120 derece ultra geniş açılı objektife dayanan yepyeni geliştirilmiş görüntü sabitleme algoritması sayesinde, kullanıcılar kolayca geniş açı video kareleri yakalayabiliyor. Bir ürünün en yüksek standarda ulaşıp ulaşmadığının en önemli göstergesi, sunduğu kalitenin tutarlı olup olmadığıdır. Her ekranın gerçek renkleri gösterdiğinden emin olmak için ekran kalibrasyonunun tamamlanması, üretim hattının bir parçası olarak görülüyor. Oppo, bunu başarmak için iki ekran kalibrasyon patenti için başvuruda bulundu ve üretim hattına bir ekran kalibrasyon adımı ekledi. Bu adım her telefonun üretim süresini yedi saniye uzattı. Yani daha kaliteli ekran için fedakarlıkta bulunulması söz konusu…

Yaklaşık 40 dakikada yüzde 100 hızlı şarj

Deneyimin en önemli tamamlayıcı unsuru pil ömrü ve hızlı şarj özelliği diyebiliriz. 4200 mAh pil kapasitesi genelde ortalamanın üstünde bir kullanım süresi sunuyor. Find X2, 65W Super VOOC hızlı şarj teknolojisi ile sadece 38 dakikada telefonu tamamen şarj edebildiğini iddia ediyordu. Pilin sıfırı tüketmesini bekledikten sonra şarj ettik. Yüzde 100'e ulaşması bizim senaryoda 41 dakikayı buldu. 3 dakikalık sapmayı normal kabul edersek hiç fena sonuç değil.

Geniş açı ve pil herkese lazım

Kameralar akıllı telefonların seçiminde öncelikli tercih sebebi olmaya başladı. Bu yüzden amiral gemisi telefonlarda gördüğümüz özellikler bir süre sonra orta ve giriş seviyesi telefonlara da yansımaya başladı. , Galaxy A serisinin yeni üyesi Galaxy A51'i mağazaları da dahil olmak üzere tüm Türkiye'de satışa sundu. Kullanıcılara harika bir mobil deneyim sunmak için geliştirilen Galaxy A51, Galaxy A50 modeline kıyasla daha akıllı bir kamera ve kesintisiz bir görsel deneyim sunan Sonsuz-O Ekran'a sahip. Yeni Galaxy A51, gelişmiş kamera deneyimi, yüksek kaliteli video kaydı ve kesintisiz görsel deneyimi ile önplana çıkıyor.

ULTRA GENİŞ AÇI HER YERDE

Akıllı özelliklerle güçlendirilmiş bir ana kamera, Ultra Geniş Açı, Makro ve Derinlik Kameraları ile Galaxy A51 modeli, anı yakalamanıza olanak tanıyor. Akıllı telefonda bulunan 48 megapiksel kamera, gündüz veya gece fark etmeksizin kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Ultra Geniş Açılı Kamera ise 123 derece açılı bir merceğe sahip. Akıllı işlevi, gerekli gördüğünde Geniş Açı ile çekim özelliğini öneriyor ve bu özelliği sizin için otomatik olarak açıyor. Galaxy A51'de geniş ve etkileyici bir deneyim sunan 6,5 inç boyutundaki ekranıyla en sevdiğiniz dizileri izleyebilir ve oyunlarınızı Samsung'un en büyük mobil ekranlarından birinde oynayabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA