Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UFUK SANDIK
UFUK SANDIK

Otomobilde virüse önlem

Sürücüsüz hareket edebilen e bağlı otomobillerde yaşanabilecek hack’lenme sorunu markaları harekete geçirdi. Otomobilciler yazılım şirketleriyle birlikte çalışıyor

Otomobil dünyasının en büyük buluşması olan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yeni modeller ve teknolojilerin yanı sıra yazılım güvenliği de masaya yatırıldı. Otomobilleri bilgisayar korsanlarına karşı korumak için ile AVL Software and Functions firması, yeni nesil sistemleri geliştirme konusundaki zorluklarını aşmak için haziranda işbirliği anlaşması yaptı. Şirketler birlikte geliştirecekleri güvenli iletişim platformunun ilk örneğini Frankfurt'ta tanıtacaklar.

SİBER SALDIRI YAŞANDI
Son yıllarda üretilen otomobillerde çok sayıda kamera, sensör ve radar bulunuyor. Motor, direksiyon, fren gibi birçok parça da elektronik olarak kontrol ediliyor. Bilgisayar korsanları, direksiyon, frenler ve gaz pedalları ile otomobilin güvenlik sistemlerini ele geçirerek, sürücülerin hayatını tehlikeye sokabilir. Ayrıca akıllı cep telefonlarıyla kontrol edilebilen bağlantılı otomobiller de sürücüleri bilgisayar korsanlarının saldırısına karşı savunmasız bırakıyor. Gelecekte sürücüsüz ve birbiriyle iletişime geçebilen araçlar görülmeye başlandığında siber tehlike artacak.
Otomotiv dünyasında lar birkaç yıl önce yaşandı. Güvenlik uzmanları Charlie Miller ve Chris Valasek, hack'lemenin yapılabileceğini göstermek için bir otomobilin gaz ve fren pedalını kontrolünü ele geçirdi. Bir başka olayda da otomobilin aküsü boşaltıldı.

Formula 1'de önlem alındı
Kaspersky Lab, 2013'ten beri Ferrari Formula 1 takımı ile birlikte çalışıyor. Antrenmanlarda otomobilde bulunan sensörler vasıtasıyla gerçek zamanlı iletilen lastik basıncı, yakıt tüketimi, fren gücü, motor performansı gibi verilerin güvenliğini sağlıyor. Bu gizli verilerin bir başkası tarafından sızdırılmamasını sağlıyor.

İnternetli oto sayısı 150 milyonu aşacak
Yapılan araştırmalara göre, 2020'de dünya genelinde internet bağlantısı olan otomobillerin sayısı 150 milyonu aşacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN