TİMUR SIRT
TİMUR SIRT

4G'de 4'lü rekabet

Yarın açıklanacak ihalesi öncesi rekabet kızıştı. 3G için yarışan üç operatör ihaleye iddialı hazırlanırken 4'üncü lisans da kapsama dahil edildi

Türkiye,artan mobil internet bağlantısı ihtiyacına yanıt verecek dev ihalesine hazırlanıyor. Mobil Dünya Kongresi sırasında düzenlenecek ihaleye 3 operatör iddialı hazırlanırken, 4'üncü lisans da kapsama dahil ediliyor. SABAH, yarın açıklanacak ihale şartnamesinin önemli detaylarına ulaştı. Yetkilendirme ihalesinin 2015'in ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. Yetkilendirme kapsamında 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz bantları mobil işletmeciler için ihale edilecek. 2600 MHz'den sonrası içinse mevcut işletmecilerin yanında yeni bir işletmeciye de yer açılacak. Böylece 4'lü ihalenin yolu açılacak. Ancak 4'üncü lisansın ilgi görmesi için fiber ve mobil altyapının kullanımının önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Bu konuda belirlenecek yol haritasının ihaleye olan ilgiyi artıracağı tahmin ediliyor.

UÇURUM KAPANACAK
4G ihalesinde yerlilik ve kırsal alanların gözetilmesi de öne çıkacak. Planlama yapılırken bu kıstasların öne çıkacağı tahmin ediliyor. 4G ile birlikte tahsis edilecek frekans bantları, bant miktarları, bant teknolojisinin tarafsız kullanımına izin verilmesi sayesinde kırsal bölgeler ile kentler arasındaki sayısal uçurumun hızla kapanması hedefleniyor. 4G'nin uygulamaya girmesiyle birlikte internet maliyetlerini azaltacak bir takım yeni düzenlemelerin de hayata geçmesi öngörülüyor.

YERLİ AR-GE ARTIRILA CAK

İhale sonunda tüm işletmelerin bant genişliklerinin azami ölçüde dengelenmesi amaçlanıyor. Bu maksatla bantlar arasında azami alınabilecek frekans miktarı belirlenecek. Şebekelerde belli oranda yerli malı (baz istasyonu veya ilgili diğer şebeke ekipmanları) kullanma zorunluluğu getirilecek.

'YİNE EN İYİSİNE TALİBİZ'
Mobil internette liderlik anlayışıyla hareket ettiklerini söyleyen Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kuruöz, 4G lisans ihalesi öncesi iddialı konuştu. "4G'de en yüksek kapasiteli lisansa talibiz" diyen Kuruöz, "Ülkemiz için 4G'nin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz" dedi. Mobil Dünya Kongresi (GSMA) öncesinde Barcelona'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Kuruöz, 4G'ye geçişle 3G'de mümkün olmayan yeni bir mobil deneyim fırsatının doğacağını vurguladı. Kuruöz, sözlerini şöyle sürdürdü: "4G ile şirketlerimizin global rekabet gücü yükselecek. Bilgiye ulaşım daha da hızlanacak. Turkcell olarak müşterilerimize eşsiz ultra mobil genişbant deneyimi sunmak adına ekonomik ve teknolojik bütün imkânlarımızı seferber ettik."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN