Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİMUR SIRT
TİMUR SIRT

'4G tüketici devrimidir'

Günübirlik Türkiye ziyaretinde operatörlerin yöneticileriyle toplantılar gerçekleştiren Ericsson CEO'su Hans Vestberg, 'yi cihaz üreticileri ve altyapı şirketlerinin değil, tüketici devriminin zorladığını söyledi

Haziranda düzenlenecek ihalesi öncesinde Turkcell ve Türk Telekom yöneticileriyle bir araya gelen Ericsson Başkanı ve CEO'su Hans Vestberg, Sabah'a konuştu. Vestberg, 4G'nin mobil internet ve tüketici devriminin bir parçası olduğuna vurgu yaptı. Tüketici davranışlarının büyük ölçüde değiştiğine dikkat çeken Vestberg, "Aslında 4G tüketicinin değişen deneyiminin bir sonucu. İletişimin ilk 30 yılı ses üzerindeki rekabetten oluşuyordu. Şimdi artık mobil internet sosyal ağ ve video uygulamalarından söz ediyoruz. 7.1 milyar mobil abone, 400 milyon 4G kullanıcısı var. ABD, Güney Kore, Çin ve Japonya bu dönüşüme daha hızlı uyum sağladı. 4G abonelerinin büyük çoğunluğu da bu ülkelerde yer alıyor. Artık ses değil, veri tüketimi faturaların temelini oluşturuyor" diye konuştu.

AVRUPA GERİDE KALDI
Avrupa'nın 3G için öncü olduğunu belirten, ancak daha sonra mobil internet içeriğinin gelişiminde ABD'nin gerisinde kaldığını ifade eden Vestberg sözlerine şöyle devam etti: "Silikon Vadisi girişimcileri pek çok yenilikçi hizmetin gelişmesini sağlarken, mobil internet devriminin tetikleyicisi oldu. Facebook, Twitter, YouTube gibi uygulamalar insanları çift yönlü yeni bir iletişim dünyasının içine soktu. Biz de gelirlerimizin yüzde 25'ini ABD'de elde ediyoruz. Daha önce bu oran yüzde 6 ve 7 civarındaydı. Mobil internet devrimi ve uygulamalar ABD'nin tüm dünyanın değişiminde öncü rol oynamasını sağladı." Vestberg, dokunmatik ekranlı akıllı telefon kullanımının 4G hizmetlerinin kullanımında önemli bir tetikleyici olduğunun da altını çizdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN