Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobil operatörler 4.5G altyapısına sadece baz istasyonları ve altyapıyla değil, kampanyalarla da hazırlanıyor. 3'üncü çeyrekte satılan akıllı telefonların % 67'si 4G uyumlu

Türkiye büyük bir hızla 4.5G altyapısının hizmete sunulacağı 1 Nisan'ı bekliyor. Operatörler ise ihalenin hemen ardından 4G uyumlu telefon kampanyalarına hız verdi. GfK Temax'ın 3'üncü çeyrek tüketici teknolojisi ürünlerine ilişkin pazar araştırması bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.9'luk artış olduğunu gösteriyor. 10.8 milyar TL'lik ciroya ulaşan pazarda geçen yılın aynı dönemine göre cirosunu en çok artıran sektör ise telekom.

KAMPANYA FIRTINASI

Araştırmaya göre telekom operatörleri üst segment telefonlarda paylarını artırmak için kolları sıvamış durumda. Her gün yeni bir akıllı telefon kampanyasıyla operatörler 1 Nisan'a hazırlık yapıyor. Yerli markaların payı yükselmeye devam ederken akıllı telefonlarda 4G uyumu göze çarpıyor. Telekom sektörü, akıllı telefonlarda gerçekleşen çift haneli büyümelerin de etkisiyle üçüncü çeyreği 4.3 milyar TL'lik ciro ile yeni bir rekor kırarak kapattı.

5 İNÇ EKRAN 2'YE KATLANDI
GfK Temax'ın araştırması 4G uyumlu cihazların toplam pazardaki payının yüzde 67'lere ulaştığını gösteriyor. Aynı dönemde 5 inç ve üzeri akıllı telefonların önceki yıla göre satışlarını ikiye katlamasının da etkisiyle bu alandaki büyümenin, adetlerden çok ciroda gerçekleştiği görülüyor. Operatörlerin cihaz operasyonları büyümeye devam ederken riski minimuma indirmek için hazırlıklar sürüyor. En çok kullanıkları yöntem ise tüketici sadakatini artırmayı hedefleyen kampanyalar.

TABLET PAZARI KÜÇÜLDÜ
Bilişim teknolojileri sektörü ciroda 2015'in 3'üncü çeyreğinde, 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 5.3, 2014'ün dokuz aylık dönemine kıyasla da yüzde 2 küçüldü. Tüketicilerin ilgisi ucuz ürünlere olduğu için küçük ekranlı tabletlere ilgi arttı. 2014 ve 2015'in 3'üncü çeyrekleri karşılaştırıldığında mediatablet büyümesi adetsel olarak yüzde 5.9'a gerilerken cirosal olarak yüzde 17.8 küçüldü. Bu da tablet sektöründe ivmenin Türkiye'de de Avrupa'daki gibi aşağı olduğunu gösteriyor.

İPHONE İÇİN ÇALIŞIYORUZ!
UBS tarafından yapılan yandaki araştırmada dünyanın değişik şehirlerinde bir iPhone alabilmek için ortalama kaç saat çalışılması gerektiği gösteriliyor. Hesaplama her şehirdeki resmi çalışma saatleri ve ücretler üzerinden yapılmış. Yani fazla mesailer bu listeye dahil değil. Sıralamada Ukrayna'nın başkenti Kiev 627 saat ile lider. İstanbul'da ise resmi rakamlara göre 132 saatle Moskova'dan sonra 7'nci sırada. Aslında iPhone 6'yı tercih eden biri için biraz abartarak "cihaz parasını ödemek için yaşıyor" diyebiliriz. iPhone 6 için en az çalışmak zorunda kalanlar ise 20.6 saatle Zürihliler.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN