Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temel teknoloji, ürün ve patent ligine baktığımızda Çin, Silikon Vadisi ile yarışabilecek tek ülke. Oysa köklü eğitim kurumlarıyla çekim merkezi olmayı başaran İngiltere ve Almanya’yı da göz ardı etmemek gerekiyor

Online servisler, robotik teknolojiler, insansız hava araçları, akıllı telefonlar, elektronik ödeme sistemleri, mobil oyunlar, süper bilgisayarlar, siber güvenlik, nesnelerin interneti, e-ticaret pazarı ve patent ligine baktığımızda Çin'in pek çok sektörlerde 'yi geride bırakmaya başladığını görüyoruz. Ancak entelektüel mülkiyet ve yaşam standardı açısından baktığımızda ABD ve Batı ülkeleri yine önde geliyor. OECD rakamlarına göre Çin 294 milyar dolar Ar-Ge yatırımıyla 454 milyar dolar Ar-Ge harcaması yapan ABD'nin arkasında ikinci sırada yer alıyor. Çin'in iki büyük donanım üreticisi Huawei ve Xiaomi, bu alana birlikte yatırımı yapıyor. Huawei geçtiğimiz günlerde yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmalarını tamamladığını açıkladı. ABD'li TechCrunch internet sitesi, Xiaomi'nin 450 dolarlık katlanabilir bisikleti yakında piyasaya süreceğini açıkladı.

AVRUPA KOPYA MERKEZİ
ABD'yi köklü eğitim kurumları ve medya gücüyle tehdit edebilecek tek güç İngiltere ve Avrupa Birliği. ABD Başkanı Barack Obama tarafından desteklenen Küresel Girişimcilik Zirvesi kapsamında 12 günlük basın turuna 14 ülkeden birer gazeteci katıldı. 14 ülke arasında Batı Avrupa ülkeleri yoktu. Batı Avrupa ülkeleri girişimcilere sunduğu olanaklarla kendi girişimci ekosistemini yaratıyor. Ancak Avrupalı yatırımcılar ABD'ye pazarlanacak kopya girişimler peşinde. Yani daha çok ABD'deki girişimlerin kopyaları üretilerek sonra Silikon Vadisi şirketlerine pazarlanıyor.

İNSANSIZ HAVA ARACINDA DA LİDER
Son dönemde büyük ilgi çeken teknolojik cihazların başında insansız hava araçları geliyor. Çinli insansız hava araçları şirketi DJI, ABD pazarında bile yüzde 75 paya sahip. Çin, öncü ürün ve teknolojilerde kendi markalarını da geliştirmeye başladı. Gelişmiş kamera sistemleri ve insansız hava araçları büyük ilgi görüyor. E-ticaret şirketi Alibaba da dağıtım konusunda insansız hava araçlarını uzun süredir deniyor.

SÜPER BİLGİSAYAR KULLANIMINDA ÖNCÜ
Sağlık, uzay ve ulaşım gibi önemli projelerin yazılım çalışmalarında süper bilgisayarlar kullanılıyor. Bunlar girişimcilerin de kullanımına sunuluyor. 167 süper bilgisayara sahip olan Çin, 165 süper bilgisayarı olan ABD'nin önüne geçti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN