Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılderili Tonto, Vahşi Batı'daki cani çetesiyle savaşmak için, idealist savcı John Reid ile iş birliği yapmaya karar verince beyaz adama bir maske uzatır.
Savcı sorar..
"Adalet için savaşacağız, sen maske takmamı istiyorsun?."
"İyi insanların da maske takmak zorunda kaldıkları zamanlar vardır!."
Çocukluğumuzun kahramanı Maskeli Süvari'nin niye maskeli olduğunu anlatan satırlar bunlar..
Şimdi, okura değil, birbirlerine mektup yazmaya meraklı, Amerikan yapımlarını, hele aksiyon filmlerini övmeyi, entellikleri ile bağdaştıramayan eleştirmenleri boş verin..
Öküzün altında buzağı aramaya, öyküden, sahnelerden ekonomik, sosyal, tarihsel anlamlar çıkarıp yorumlar yapanlara da aldırmayın..
Maskeli Süvari, hele westernleri sevenler için enfes bir film.. 2 saat 23 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadım..
Siz de gidin ve eğlenin.. Kovboy filmlerine meraklıysanız hele ve benim gibi hasret çekenlerdenseniz hele, hemen en yakın sinemanın yolunu tutun..
Hikaye güzel.. Çekim güzel.. Aksiyon güzel.. Mizah güzel..
En güzeli de.. Çizgi roman, radyo zamanlarının "Arkası Yarın"ı, TV zamanlarının dizisi, Hollywood'un bilmem kaç defa çektiği Maskeli Süvari'lerde hep, Süvari birinci adamken, bu defa ilk kez Tonto baş rolde.. Johnny Depp de olağanüstü bir Tonto.. Filmin mizah yönü tamamen onun üstünde.. Alıp götürüyor ama dikkat ettiği bir şey var.. Filmin baş oyuncusu ve yapımcısı olduğu halde, Maskeli Süvari'yi oynayan genç Armie Hammer'i asla ezmiyor..
Filmi çeken Robb Marshall "Tren üzerindeki aksiyon sahnelerini, gerçekten giden trenin üzerinde çektim. Arkaya koyduğun fon önünde 'gibi yapan' oyuncularla, gerçekten trenin üzerinde koşanların farkını görecek seyirci" diyor. Haklı.. Tren sahneleri müthiş..
Bu filmin Amerikan sinemasının Kızılderililerden özür dilemesi olduğunu da söylüyorlar. Kızılderili öldürmeye bayılan John Ford filmlerine karşı çekilmişmiş..
Oysa film, baştan sona John Ford'a saygı.. Bir defa çekildiği yer, John Ford'un vaz geçilmezi, Utah.. O araziyi, benim gibi tüm Ford filmlerini izlemiş olanlar ezber bilirler. Bu kadar da değil.. Savcı John Reid'in, Maskeli Süvari'ye dönüştüğü sahnelerde çalan müzik de John Ford'un her filminde mutlak kullandığı melodiler.. Yani o da tanıdık..
Western deyince akla ilk gelen büyük ustaya selam, daha nasıl sarkıtılır ki?.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN