Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakın bu film yeni bir şey söylemiyor.
Öyle söylemiyor ki, söylediklerini de zaten, izlerken göreceksiniz, eski söylenenler üzerine kurulu.. Shakespeare, Dostoyevski, Bukowski falan filan.. Ferrari'sini satan adam var ya, onun satmadan öncesi mesela da diyebilirsiniz..
Ben iki şey için gittim. Bir Çökertme'yi merak ediyordum.
Ünlü Bodrum Zeybeği'ne konu olan köyü, iki yaz evvel Nebil'le saatlerce aramış, bulamamış, geri dönmüştük. Bir daha da gitmek kısmet olmadı.. Bu yaz kısmetse..
İkincisi, tiyatrosuna aşık olduğum Ayda Aksel'i bir defa daha, hiç değilse perdede görmek için..
Karşıma bir masal çıktı.. Hani okurken, bayılır, heyecanlanırsınız ama bitince "Ne güzeldi ama masaldı işte" dersiniz öyle..
Müfit Can Saçıntı çifte üniversite diplomasını satmış, Çökertme koyuna yerleşmiş.
Saatsiz, günsüz, parasız yaşıyor.
İneği var, tavukları var, sebzeleri, meyveleri kendi yetiştiriyor.. Bir de küçük sandal, balığını tutuyor.
Rasim Öztekin, İstanbul'da holding patronu. Milyarları var ama kendine saniye vakti yok.
Müfit'in koyunu satın alıp otel yapmak için, eşi Ayda Aksel'le Çökertme'ye geliyor. Servet ile doğa karşı karşıya geliyorlar, tahmin ettiğiniz gibi. Gerisi de tahmin ettiğiniz gibi..
Ne var ki, Birol Güven, bir film değil, alıştığı gibi bir sitcom senaryosu yazmış. Tüm mekan bir küçük koy ve bir kulübe..
Yan figürler, laf ola konmuş..
Tüm öykü, Rasim'le Müfit üzerine kurulmuş.. Böyle olunca filmin gişe yapması, Müfit'in rolünde çok usta, çok inandırıcı bir oyuncu, hatta bir tiyatrocu olmasına bağlı. Müfit Can'ın şöhreti de, oyunculuğu da, diksiyonu da, çok inandırıcı olması gereken bu rol için hafif kalıyor..
Ama inanmanız şart değil.
Dedim ya, masal zaten..
Ayda Aksel ve Rasim Öztekin harikalar yaratıyorlar, tiplemeleriyle..
Eser Eyüpoğlu başta, yan figürler de iyi ama rolleri az yazılmış.
Eyyvah Eyvah'ın ilk filminde Ata'nın düştüğü hata burda da var. Çökertme köyü filmde yok.. Onu ve köylüleri de filme sokabilselerdi..
Birol Güven, rekortmen olma fırsatını yakalamış ama, kullanamamış.. Ama'nın aması..
Film gene de şirin, hoş vakit geçirilecek bir masal..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN