HINCAL ULUÇ
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Tom Cruise'dan yaz filmi..

Evvelden sinemalar yaz aylarında kışın iş yapan filmlerini tekrarlardı.
Sinemalar tenha olurdu yaz sıcağında. Yeni filmleri ziyan etmek istemezdi Hollywood..
Ama klima işleri hızla gelişince, püfür püfür sinemalar, 35-40 dereceyi bulan açık havayla sıkı rekabete girince, yeni bir film çeşidi türettiler.
"Yaz Filmleri.."
Yani, hoşça vakit geçirecek, fazla kafa yormayacak tatil keyfine göre film.. "Yarının Sınırında/ The Edge of Tomorrow" tam da bu işte.. Baş rolünde de, popüler yıldız, her filmi iş yapan Tom Cruise olunca, gel keyfim gel.. Gelmiş de..
Filmi ilk haftasında izleyen milyonlardan 40 bini internette oy vermiş. Ortalaması 10 üzerinden 8.2..
Efendim uzaylı garip yaratıklar dünyayı istilaya gelmişler. Yerleştikleri yer, Almanya.. Onlara karşı birleşen dünyanın karargahı da Londra.. Tınn..
Jöton sesi.. Normandiya çıkarması.. Tam da ellinci yılına denk geliyor film, tesadüfe(!) bakın..
Tom Cruise, başarılı bir reklamcı. Binbaşı rütbesi ile orduya alınıyor ki, dünya insanları ordularına güvensin, katılsın ve bu topyekun savaşı desteklesin.
Ama Cruise birden kendisini Normandiya çıkarmasının ilk gününde buluyor.
Orada Alfa türü bir yaratığı vuruyor ama yaratık da onu öldürüyor.
Filmin kahramanı ilk günde ölür mü?. Ölmez tabii. Meğer bu Alfa türü (Ki 18 milyon uzay yaratığından ancak biri Alfa olurmuş) zamanı geri alma gücüne sahipmiş. Öldüğü an, zaman geriye dönüyor ve Alfa işe baştan başlıyor.
Alfa'nın kanı Tom'a bulaşınca, Tom da ayni güce sahip oluyor. Ölür ölmez başa, çıkarma için helikopter zeplin benzeri hava gemisine bindiği gününe dönüyor. İlk defasında düşmanın nerden geldiğini bildiği için, ordan sakınıyor.
Bu defa başka yönden gelen başka düşman öldürüyor, Tom'u. Hadi gene ilk güne.. Gene çıkartma, bu defa üç adım sonra ölüş. Baş.. Çık.. Dördüncü adımda öl.
Film böyle devam ediyor adım adım.. 300.. 500..
Belki de üç bin kere başa dönüyorsunuz. Bu arada Tom, Emily Blunt'la tanışıyor.
Harika bir dövüş ustası, kadın asker.. Emily, Tom'a askerliği ve savaşçılığı dibine kadar öğretiyor bu yüzlerce dönüş sırasında..
Sonuna soğan doğrayın artık.
Görüntüler müthiş.. 3 boyut kullanışı müthiş..
Kusur mu?.
Tabii bu kadar başa sarma olunca, tekrarlar artık sıkar hale geliyor.
Onlar filmi uzatınca, asıl beklenen final, yani kreşendo aceleye geliyor.. Emily-
Tom aşkı ise, aceleye bile gelemiyor..
Yaz filmi, ama çocukları uzak tutun.. Bol canavar, bol kan rüyalarına girebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN