Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gene Yüksel Aytuğ yazacağım. Gene yarın mesajı gelecek.. "Hıncal ağbi, benim köşenin adı, Yakın, Uzak değil.."
"Uzaktan Kumanda" diyormuşum, alıntı yaparken inatla.. Alışkanlık..
Elim öyle gidiyor.. Aslında bilirsiniz, ben köşe başlıklarına kızarım oldum olası.. Sahte, yapay dururlar yazının tepesinde..
Bu gazetede Vitrin okuyan var mı?.
Hem de nasıl var. Her gün en çok okunuyor. Yavuz Donat'ın köşesinin adı.. Ama kimse Vitrin okumaz. Yavuz Donat okur.
Ben hayat boyu Pencere okumadım. İlhan Selçuk okudum..
Üniversite sıralarından beri Çetin Altan okurum, Taş değil.. Herkes de öyle okur, ama bu ille de başlık koyma merakı..
Benim köşe başladığında, isim istediler ille.. "Hıncal'ın Yeri" dedim sonunda.. Soyadım niye yok.. Onu da Sarah Bernard söylemiş benim yerime.. "Doğduğumda bir soyadım vardı. Ben ona bir ad ekledim.."
Ben de ona çalışıyorum işte nerdeyse 60 yıldır..
Neyse..
Yakından mı, uzaktan mı, kumandayı eline almış Sevgili Yüksel ve demiş ki. "Önce, işin erbabı kişilere danışarak edindiğim teknik bilgiyi aktarayım:
Sadece alttan destekli dekorlarda, su terazisi tutturmak mümkün olmadığı için hassas kilit ayarı yapılamıyormuş."
Hani Ali Poyrazoğlu'na takılmıştım ya, "Bu özel tiyatrolarda kapı kilitleri neden tutmaz. O kapılar kapanmaz, açılır, açık kalır" diye.. Onu merak etmiş Yüksel de.. Ve de araştırmış, iyi mi?, Vardır elbet bir sebebi Yüksel..
Ama niye olsun?.
Her yanlışın bir özürü vardır, ama benim sorum değişmez..
"Ama niye olsun?."
Hele özel tiyatroda?.
Niye "Hele?.."
Özel tiyatrolar yüzde 80 vodvil oynarlar.
Vodvillerde "kapı" baş aksesuardır. Çünkü tüm komiklikler, o sırada orda olmaması gereken birinin gelmesi ve ortadan kaybolmak için bir kapının arkasına saklanması esasına dayanır. O zaman kapını sağlam tutacaksın. O kapı, baş oyuncu Ali Poyrazoğlu kadar önemli çünkü.. Şimdi, oyuncu kırk defa kapıyı kapamağa çalışırsa, kapattığı kapı arkasını dönünce tekrar açılırsa, orası orta okul müsameresi olur. Londra'da, New York'ta, Paris'te nasıl tutuyor da o kapılar, bizde tutmuyor?.
Oralarda uzay fiziği, kuantum kuralları mı geçerli Yüksel?. Sallanan dekor, tutmayan kapı kilidi, seyirciye pek de aldırış edilmediğini gösterir tamam mı, dostlarım..
Bir yolunu bulacaksın.
Mesela.. Benim aklıma geleni söyleyeyim.
Perşembe pazarına gider, 100 liraya bir yay alır takarsın, biter gider..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN