Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26'ncı başkanı İsmet Yılmaz için, başlıkta tırnak içindeki değerlendirme benim değil.
Seçim sonuçları alınır alınmaz, Ertuğrul Günay'ı aradım. Spor deyimi ile Play off'a yani dördüncü tura kalan iki başkan adayının ikisi ile de yakın çalışma arkadaşlığı yapmıştı.
CHP'de, Deniz Baykal'ın altında.. AKP'de, İsmet Yılmaz'ın üstünde..
"Sonuçları nasıl yorumluyorsunuz?. İsmet Yılmaz nasıl birisidir" dedim..
Önce sorumun ikinci bölümünü yanıtladı.
"2007'den itibaren, ben Kültür ve Turizm Bakanı iken, dört yıl müsteşarlığımı yaptı. Bu dört yılın bende bıraktığı izlenim.. Fevkalade olumlu, ılımlı, demokrat, çözümcü bir insan.. Daha evvel Denizcilik Müsteşarlığı yaptığı için bize devlet tecrübesiyle geldi. Bürokrasinin kurallarını ve işleyişini çok iyi biliyor, en kritik konularda bile kısa zamanda pratik çözümler üretiyordu. İşbirliği yapmasını biliyor ve hep yardımcı oluyordu. İsmet Yılmaz'la birlikte, Devlet Tiyatromuzda sahne açma rekoru kırdık.. AKP, adayını açıkladığı zaman 'Doğru seçim' dedim. Hatırlarsınız "AKP koalisyon pazarlıkları için kurban edilecek aday seçti. İsmet Yılmaz harcanmak için ortaya atıldı' diyenler vardı. Ben yakın çevreme 'Böyle düşünenler çok yanılıyorlar. AKP, seçimi kazanacak bir aday belirledi' demiştim. Nitekim öyle de oldu. Ben siyasette değişen çok insan gördüm. Dilerim İsmet Yılmaz, değişmeyenler arasında kalır."
"Sayın Bakan" dedim.. "Anladığım kadarı ile, 'Deniz Baykal hocamın kaybetmesi iyi oldu ' demeye getiriyorsunuz.."
Güldü..
"Onunla da çalıştım, biliyorsunuz.. İsmet Yılmaz, Baykal'a göre çok daha demokrat, çok daha olumlu bir insandır.."
Açtım interneti karıştırdım.
1961 doğumlu yani 54 yaşındaki yeni başkanımız İTÜ Denizcilik Yüksek Okulu Makine bölümünü bitirip, hukuk fakültesine girmiş, İstanbul Üniversitesi'nde.. Onu da bitirmiş. İsveç Malmö Üniversitesi'nde Denizcilik, Marmara Üniversitesi'nde hukuk masteri yapmış. Yani hem fen, hem sosyal bilimlerde uzman eğitimli kafası var. 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde mühendis, avukat ve danışman olarak çalışmış. 2002- 2007 arasında da Denizcilik Müsteşarlığını yürütmüş. 2007 seçimlerinde, yasa gereği seçim öncesi tarafsız olması gereken Ulaştırma Bakanlığı'na getirilmiş. Seçimden sonra da Ertuğrul Günay'ın müsteşarı olmuş. 2011'de kendisi milletvekili seçilip Meclis'e girmiş ve Davutoğlu hükümetinde Milli Savunma Bakanı olmuş.
Bu biyografi de, Ertuğrul Günay'ın yorumlarını destekliyor. Başarılı bir eğitim, başarılı bir bürokrasi deneyimi ve başarılı bir siyasal geçmişi var, yeni Meclis Başkanımızın.
Dün sabah bizim gazetede bir not daha dikkatimi çekti..
İsmet adını ona, İsmet Paşa'dan mülhem, dedesi koymuş..
O devirleri yaşadım bilirim. Parti falan laftı.. İki tür insan vardı Türkiye'de.. Paşacılar ve Paşadan nefret edenler. Paşacılar Halkçı'ydı. Nefret edenler de, karşısında muhalif kim güçlü ise, oncu..
İsmet Yılmaz'ın dedesi, torununa İsmet Paşa'dan "İsmet" demişse eğer, fevkalade Halkçı bir aile içinde büyümüş demektir, yeni Başkan..
Seçiminiz ülkemize hayırlı olsun. Başarılar dilerim, Sayın Yılmaz!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN