Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu defa tahmin değil, bilimsel araştırma sonucu.. Müzik ameliyat sonrası duyulan sancıları ve huzursuzluğu azaltıyor.
Uzmanlar rastgele seçtikleri, rutin bir kolonoskopi işleminden, açık kalp ameliyatına kadar çeşitli hastaların durumlarını incelediler. Ameliyat öncesi, sırasında ve sonrasında onlara, bir ses düzeninden, ya da kulaklıkla müzik dinlettiler.
Sonuç..
Genel anestezi altında dinletilen dahil dinletilen çeşitli müzikler hastanın ameliyat sonrası duyduğu acıyı yüzde 20, endişeyi yüzde 10 azalttı. Bu hastalarda ağrı kesici, rahatlatıcı ilaç kullanımı ayni oranlarda eksildi.
En etkili olan müzik, ameliyat öncesi dinletilen. Ameliyat sırasında dinletilen biraz daha az, ameliyat sonrasındakiler de en az etkiliyorlarmış.
İlaç üreticileri, müziğin bu etkisinden hoşlanmayacaklardır, ama hastane sahiplerinin endişesine gerek yok. Çünkü müzik hastanede kalma süresini kısaltmıyormuş.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN