TRT, akıllara seza bir kararla nerdeyse kurucularından olduğu, 1974'ten beri katıldığı Eurovision'u boykot ederek, Türk Hafif Müziğine ihanet ediyor, yıllardır.
Bu yarışmanın elemeleri, Hafif Müzikte her yıl patlama yapar, yığınla yeni şarkı ortaya çıkar, pek çok genç besteci ve yorumcu bu elemeler sayesinde adlarını duyururlardı.
Bir keyfi karar, işi bitirdi. Kimse de "Neden" diye sormadı.. Hala da soran yok..
'nin olmadığı Eurovision'da bu yıl bir Türk sanatçı var, hep duydunuz..
Serhat Hacıpaşalıoğlu..
Kuzey İtalya dağları arasındaki kayıp bir vadi içinde 30 bin nüfuslu, 60 kilometrekarelik bir cumhuriyet, San Marino. Bizim Tepecik Yolu daha kalabalık.. Levent daha büyük.. Anlayın, 1600 yılından beri bağımsız bu şehir bile değil, kasaba devletini..
Tamam onu öğrendik.. Ama biliyor musunuz, bu yıl Eurovision'da bir de Türkçe şarkı var, TRT'ye inat..
Ukrayna'nın şarkısı.. Ruslar fena halde kızacak ama, Rus işgali altındaki Kırım'ın Tatarlarından Suzan Cemiloğlu, "Jamala/ Cemile" adıyla temsil ediyor ülkesini..
1944 adlı şarkı, Stalin'in 1944'te Tatarları Kırım'dan, Sibirya'ya sürmesini anlatıyor. Cemile'nin babaannesi sürgüne gidenlerden.. Yolda ölen kızını bir kenara atıvermiş Sovyet görevliler, mezarı bile yok.
Şarkının nakarat bölümü Kırım Lehçesi ile..
"Yaşlığıma toyalmadım
Men bu yerde yaşalmadım.."
TRT verir, vermez bilmem ama, seyircimiz bir Türk'ün ve bir Türkçe şarkının yarıştığı Eurovision'u bir şekilde izlemenin yolunu bulacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN