Türker Ağabeyimi ekranda gördüm.. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Türk sinemasına katkıları dolayısı ile 60. Meslek Yılı ödülü vermiş.. Plaketi çok sevdiğim Perran Kutman sunuyordu..
Ben gazeteciliğe başladım 1957'de.. Türker Ağabeyim sinemaya..
O zamanlar en kıskandığım adamdı.. Artistlere aşık olma merakı vardır ya gençlerde.. Benim de, Amerika'da, Fransa'da, İtalya'da, Türkiye'de bir yığın aşkım vardı.. Yeşilçam'da kime bayılıyorsam, o zamanlar magazin sayfalarında Türker Ağabeyin yanında görürdüm.. Gel de kıskanma..
1957'den bu yana, film yaptı, film çekti, TV dizileri ve programları yaptı. 10 bin saat TV programı, dile kolay.. On bin saat!.. Hele benim de minik bir katkımın olduğu Bir Başka Gece vardı ki, TRT'ye yaptığımız, efsanedir.. TRT Müzik, niye onlardan seçmeler yayınlamaz, hayret ederim.
İşletmecilik de yaptı. Sinema salonları açtı. TV stüdyoları kurdu.. Sinema Müzeleri kurdu.
En son da TİM gibi bir Kültür ve Sanat Merkezi'ni yoktan var etti.. Kurduğu Erler film, tam 56 yıldır film çekiyor..
Sinema sevdası ile dolu 60 yıllık bir mesleki yaşam öyküsüdür onunki.. Aslında o yaşam film olmalı..
Türk sinemasının gelmiş geçmiş en uzun ömürlü şirketinin kuruculuğu ve bugüne kadar lider olarak gelişi.
Sinema sektörünün yarışmalı alanında hakkıyla kazanılan onlarca büyük ödül.
Halkın sıcak sevgisi, özel ve devlet kuruluşlarının vefa, ilgi ve desteğiyle alınmış yüzlerce takdir ve başarı belgesi..
Kültür, sanat ve sinemaya verdiği katkı ve emeğinin belgelendiği muhtelif şilt ve teşekkür belgeleri ve onlarca onur ödülü..
Türk sinemasında bir ilk.. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fahri Doktorluğu..
Nice ödüllere Türker Ağabey..
Sana "Ağabey" diyecek kadar yakın olduğum için ne gururluyum bilsen!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN