Perşembe gecesinin çekilmez Portekiz- Polonya maçı ile başlayan çeyrek finallere kadar 36'sı guruplarda, 8'i, 1/16 finallerde toplam 44 maç izledik, Euro 2016'da..
Fransa'ya bunca yazar gönderen bunca gazetemizin, maç yazısı, maç eleştirisi, maç analizi, maç tahmini başta çeşitli konularda yüzlerce yazı yayınlama şansı oldu, yani.
Şimdi hepinize soruyorum..
Bu yüzlerce yazı içinde aklınızda kalan, mahallede, işte, okulda, sosyal medyada birisine tavsiye ettiğiniz, "mutlak oku" dediğiniz bir yazı oldu mu?.
Doğrudur.. Bazı maçlar gece yarısı bitiyor. O saatte sonucu yazmak bile sorun, bugünün gazeteyi erken basma zorunluğu içinde.. Ama güzel yazının güncelliği geçmez.. İşte The New York Times yazarı Rob Hughes'un eleştirilerini maçtan iki, hatta üç gün sonra okuyorum, ama zevkle, ama keyifle okuyorum..
Bugünün büyük başlık, spotlarla kısa yazı geleneği içinde (Ki nefret ediyorum), İslam Çupi, Kahraman Bapçum üslubu harika "Maç yazıları"nı bulmak imkansız, biliyorum..
Ama eleştiri ve analiz yazılarını, ertesi gün de olsa, bekliyorum.
Var mı?. "Şu harikaydı" dediğiniz bir yorum, bir analiz var mıydı?. Türkiye'nin maçları dahil!.
Size bir "Analiz Yazısı" örneği vermek isterim ki, ne demek istediğim iyi anlaşılsın.
Alman yazar Steffen Potter, guruplardaki son Kuzey İrlanda- maçı öncesi kaleme almış..
Şimdi sayfadaki krokiye bakın.. Prensiplerimin tersine, altında resimaltı da, bilgi de yok.. Merak etmenizi istedim "Bu nedir" diye..
Bu krokiyi Potter, yazısının içine kendi çizmiş.. Anlatıyor..
"İlk iki maçta, Götze ve Özil'in (Krokide iki büyük mavi nokta..) rakip takım kale atışı yaparken iki stopere pres yaptıklarına dikkat ettim. Bunun amacı kaleciyi uzun vuruşa zorlamak ve Alman savunma ve orta saha oyuncularının yoğun olduğu santra civarında topu geri kazanmaktı..
, hava topları düellosunda bugüne kadar yüzde 58.5 üstünlük sağlamış. Yani bu plan işliyor. Yüzde 58.5, Almanya'nın olduğu C gurubunun en yüksek oranı. Gurubun dibinde ise, hayrettir, yüzde 41.3 ile bugünkü rakip Kuzey İrlanda var.
O zaman, bu gece Almanya'nın taktik olarak büyük değişiklikler yapacağını sanmıyorum. Hatta bu gece Dünya Şampiyonlarının hücuma çıkarken daha fazla riski göze alacaklarını düşünüyorum. Mats Hummels'le (Alman stoper) özel olarak konuştum. Bana 'Topu onların kalesine yakın yerlerde kaybetmeyi göze alıyoruz.. Çünkü o zaman, rakip tehlike yaratmadan, geri kazanmaya yetecek alanımız ve zamanımız oluyor' dedi."
Şimdi bakın, adam ne yapmış, yazısını yazmadan önce?.
Bir defa önceki iki maçı dikkatle gözlemiş.. Sonra, UEFA sitesinde yer alan, siz dahil herkesin kolayca, iki tıkla girebileceği istatistiklere dalmış.. Yetmemiş, Alman kampını arayıp, bu taktiği bir de o hava toplarını toplamaktan sorumlu Alman Stoper Hummels'le konuşmuş..
Yani poposu üzerine oturup yazmamış. Önce kafasını ve futbol bilgisini kullanmış. Bir de oturup kroki çizmiş..
O zaman da benim size buradan nakletmekten keyif aldığım yazı ortaya çıkmış işte..
"Geçmiş gitmiş, Kuzey İrlanda- Almanya gurup maçından Türkiye'de kime ne" demeyi aklımdan bile geçirmedim, köşeme alırken.
Güzel yazının günü geçmez, bir..
Meslektaşlarımız bir "Analiz yazısı" nasıl yazılır, belki ders alırlar diye düşündüm, iki..
Bu yazıyı konuşacağız.. Hatta uzun uzun konuşacağız, adım gibi biliyorum, üç!.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN