Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kuşadası yeniden
Türk inin haline gelecek" demiş, Belediye Başkanı Özer Kayalı..
Okurken 60'lı yılları hatırladım. Üniversite, Mülkiye yıllarımı yani..
Turizm deyince, bir Erdek vardı, mahruti çadırlar ve çalı çırpı barakalarla yapılmış kamplarıyla.. Kalınacak tek taş bina (Otel yoktu Erdek'te.. 20, 30 yataklı minicik pansiyonun adı moteldi.) Pınar Motel'di. Onda da Vehbi Koç tatil yapardı, anlayın..
Turizm deyince akla gelen tek yer de, Ege'nin incisi Kuşadası'ydı. Daracık sahil yollarıyla, İzmir'den gelirken, küçük ama nasıl cennet, nasıl yeşil o kasabanın girişinde Kısmet Otel karşılardı sizi..
Son Padişah Vahdettin'in kızı Hümeyra Sultan, ayni yoldan gelirken araziyi görüp aşık olmuş, kocası Halil Özbaş da hemen satın alıp Kısmet Oteli yaptırmış oraya..
"Krallara, kraliçelere layık" derlerdi, Kısmet Efsanesi için.. Biz Erdek'te Güney'in mahruti çadırında 9 kişi yatanlar önünden bile geçemezdik Kısmet'in..
O yıllarda en büyük özlemimdi Kuşadası'na gitmek.. Kısmet'te kalmak..
Yıllar sonra İzmir'den Bodrum'a inerken geçtim Kuşadası'ndan.. Kısmet yerli yerindeydi ama, benim cennet kasabam bir beton yığınına dönmüştü.
İçim kan ağlayarak geçtim tozlu sokaklarından..
Belediye Başkanı Kayalı o "Efsane" günlere dönmekten söz ediyor işte..
Çeşme, Bodrum, Alaçatı, Kemer, Belek'in adları bile ortada yokken efsane olan Kuşadası'na dönmekten..
Nasıl olacak peki?.
Turizm, deniz, kum ve tarih değil.. Onların Anadolu'mun bütün sahillerinde var.. Tesis de değil..
Artık her keseye uygun, hatta çok çok uygun nerdeyse bedavaya yakın "Her şey dahil" tesislerden, gerçekten krallara layık lükse sahip, dünyada benzersiz yerler tonla..
O zaman insanlar niye, belli bir yöreye gelsinler?.
Başkan Kayalı "Milli Parkımızda endemik bitkiler ve hayvanlar var. 18 çeşit bulunmaz orkide dahil.." Endemik, ancak o doğal koşullarda yaşayan demek. Yani dünyanın başka yerinde görmenize imkan yok.. Meraklılar için güzel bu endemik yaşam, tabii.
Termal turizm var. Bizim ülkede bir türlü öne alınmayan Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmeyen "Su Turizmi"ni yedi kat yabancılar bizden iyi biliyorlar ve geliyorlar, tedavi olup dönüyorlar. Kuşadası bir termal merkezi de olabilir.
Kuşadası açıklarında dünyanın en büyük batık uçağı var. Yüzdürüp götürmüş, orada batırmışlar ki, "Dalış Turizmi" başlasın. Başlamış da.. Şimdi yanına bir Denizaltı Şehri yapacaklarmış.. Harika fikir. Dilerim lafta kalmaz.
Hepsi güzel tamam da, dikkat buyurun, bunların hepsi özel bir merakı, ya da termalle tedaviye ihtiyacı olanları çeker Kuşadası'na..
Turizm Amiral Gemisi olmak için, sıradan, sadece tatil yapmak isteyen insanları oraya çekmek gerek..
O insanlar artık Bodrum'a, Çeşme, Alaçatı, Kemer, Belek'e gidiyorlar. Nasıl Kuşadası'na döndüreceksin?.
Bunca yıllık yaşam deneyimlerime ve bugünün turizm dünyasına bakarak cevap veriyorum..
Daha doğrusu "Sihirli" sözcüğü söyleyeceğim..
Siz de bir düşünün hele!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN