5 günlük hava durumu
17 Aralık 2012 Pazartesi

İşte antalya'nın eğlence parkı

700 dönümlük arazi üzerine 1 milyar dolara kurulacak eğlence parkının temeli 2013 Şubat'ta atılacak. 2015'e yetiştirilecek Avrupa'nın en modern eğlence parkıyla sezon 1 ay uzayacak

Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Antalya'da 2004'ten beri gündemde olan Disneyland benzeri temalı park için ilk kez tarih verdi. Proje çalışmaları tamamlandı, finansman çalışmaları çözülmek üzere. Belek'te 700 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan temalı eğlence parkı için ilk etapta 500 milyon dolar harcanacak. Arazinin büyütülmesi de gündemde. Toplamda ise maliyet 1 milyar dolara ulaşacak. 2013 Şubat ayına kadar projenin temeli atılacak. 2015 yaz sezonunda Avrupa'nın en modern eğlence parkı kapılarını açacak.

FİNANSMAN SORUNU

Proje çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Fettah Tamince, "Finans kuruluşları, ilk kez böyle bir proje yapıldığı için bu yatırımı risksiz görmüyor. Ama finansmanını da çözmek üzereyiz" dedi. Eğlence parkının, Fransa'daki Disneyland'a benzeyen ama çok daha modern olacağını vurgulayan Tamince, "Avrupa'nın en modern tesisi olacak. Ocak ve Şubat ayında temelini atarız. 2015 yaz sezonuna yetiştireceğiz" diye konuştu.

TURİZM SEZONU 1 AY UZAR

Projeyle ilgili iddialı konuşan Tamince, "Antalya turizm sezonunu en az 1 ay uzatır. O derece önemli bir proje. Yatırımı da o kadar önemli bir iş" dedi. Sezonun 1 ay uzatılmasının oluşturacağı farkı anlatan Fettah Tamince, "Sezonu 1 ay arttırırsak, çok önemli bir başarı elde edilir. Kışın futbol turizmi deniyor. Toplam 2 bin takım geliyor. Takım başı 40 kişi gelse, 80 bin. Neredeyse Antalya Havalimanı'na sezonda 1 günde inen yolcu sayısı. Dolayısıyla sezonu 1 ay uzatmak, işletmelerin verimliliğini, şehrin atmosferini değiştirir" diye konuştu.

BÖLGENİN İHTİYACI
Projenin 700 dönümlük bir araziyi kapsadığını ama biraz daha büyütülebileceğini ifade eden Tamincep rojenin Antalya için önemine değinerek, "Sezonu arttırma, daha fazla harcayan turist getirmek için en önemli etkenlerden bir tanesi eğlence parkı. Bölgenin ihtiyacını karşılayacağız" diye konuştu.

LARA'YA NİYET BELEK'E KISMET
Antalya'da temalı eğlence parkı ilk kez 2000'li yılların başında gündeme geldi. Proje için ilk adres Lara Kent Parkı oldu. Turizm Bakanlığı 2006 yılında bölgeyi iki kez ihaleye çıkardı. Ancak iki ihale de daha sonra iptal edildi. İlk ihaleye göre fiyatı ikiye katlanan son ihalede, en yüksek teklifi Rixos Grubu vermişti. İptalinin ardından, Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, projesinden vazgeçmedi. Lara'daki projeyi, Belek'e kaydıran Tamince, "Lara'da olsa, çok daha iyi olurdu." dedi.

KENT MERKEZİ İÇİN TRAFİK DÜZENLEMESİ
Temalı eğlence parkının Antalya'da turistler için bir cazibe merkezi oluşturacağını vurgulayan Tamince, kent merkezinin canlanması için de farklı bir proje ortaya koydu. Antalya'da turistin yürüyebileceği alanın çok kısıtlı olduğunu savunan Tamince, "Kundu'nun önünde bir yaya yolu yapılmalı. Sera Otel'e kadar" diye konuştu. Kent trafik akışının da değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Fettah Tamince, "Kundu'dan Kaleiçi'ne doğru trafiğin yönünü değiştirmek gerek" dedi.

AVRUPA'NIN EN MODERNİ OLACAK
Avrupa'nın en moderni olacak temalı eğlence parkında, Disneyland'in en ilgi çekici bölümlerinden olan Soarin benzeri bir sistem de olacak. California Golden State köprüsü üzerinde bir yamaç paraşütü yapma hissi yaşatılan bu bölümde, 180 derecelik bir alana kurulu ekran ve hareketli oturma düzeneği sayesinde sanal gerçekliğin sınırları zorlanıyor. Antalya'da ise bu alanda Side, Aspendos ve Perge gibi önemli alanların uçak ve helikopterlerle yapılan özel çekimlerinin yer alması planlanıyor.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Akdeniz Haberleri

İşçi filmleri başlıyor
Şeb-i Arus Kepez'de
Almanya Postdam'dan döndüler
Gladyatörler dijital ortamda
Isparta Emre evinde mağlup
İbrahim OKUMAMIŞ: Bir puan kazançtır
Zemin şikayeti
4 derecede maç
Sevinç yarım kaldı
Haluk ÜNCEL: Kadına şiddet ve Sapan'ın durumu
Kepez'de 2013 hedefi açıklandı
Üniversiteli Kadınlar ile anlamlı işbirliği
Miniklere yeni yıl dopingi
Eskiler kıymete bindi
'Tek hedefim çalışmak ve üretmek'
Karabibik romanı tiyatro oyunu oldu
Okul yarışına devam
Işık YARGIN: Ekonomide güneşli günler beklentisi
Korkuteli'de 7 meslek kursu
İGA'nın kalkınma arayışı sürüyor
KEMİAD ödülleri verildi
MAKÜ'ye teknokent
Kızlar Mehter Takımı
Korkuteli'ye THK'dan 15 bin lira yardım
Ormancıya iş güvenliği eğitimi
Mantar zehirlemez besler
Spagetti gibi bonfile
Kızının köftesi
Motorsiklet üstünde menüyü hazırladı
Attalos madolyonu
Aydın ustanın keyfi
Haber hattı
Cenaze dönüşü kaza
Başarılı polislere ödül
Buzdolabı ölümü oldu
Kepezlilerin korkulu rüyası yakalandı
Doktor kazada yaralandı
87 kaçak yakalandı
Galeria Kepez'de
Güzel başlangıç
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol