5 günlük hava durumu
23 Ocak 2013 Çarşamba

Hazal ATEŞ: Arsa değerleri güncelleniyor!

  • 23.01.2013
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konutta KDV oranı konusunda geri adım atılmayacağını bir kez daha vurguladı. Buna paralel olarak emlak vergilerinin güncellenmesi için de düğmeye basıldı. Duyduğumuza göre Gelir İdaresi bu konuda kolları sıvamış durumda… Bakanlık yetkilileri, arsa rayiç bedellerinin yeniden düzenlenerek, emlak vergisinin de bu oranlar üzerinden belirlenmesi gerektiğini vurguluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, arsa rayiç bedellerinin yeniden belirlenmesi için ısrarını sürdürüyor. Böylece, büyükşehirlerde kent merkezinde yapılacak inşaatların neredeyse tamamı yüzde 18 KDV kapsamına alınacak. Maliye Bakanı Şimşek ise bin lira ve üzerindeki konutlarda KDV'yi 18'e çıkaran düzenlemede geri dönüş olmayacağını ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütülen tüzüğü anımsattı. Buna göre, inşaat sınıflaması yapıldığını anımsatarak, KDV artışının lüks ve birinci sınıf inşaat için uygulanacağını ancak bunun da yetmediğini emlak vergi değerinin belirli düzeyde olacağını belirtiyor. Çevre Bakanlığı, rayiç bedellerin düzenlemesi konusunda Maliye'nin kapısını çalmış bile. Bir konutun gerçek değeri ile tapudaki değerinin aynı olması için arsa rayiç değerinin gözden geçirilmesi görüşü benimsenmiş durumda. Böylece, bir konut 400 bin liraya satılıyorsa tapudaki değeri de 400 bin lira olacak. Arsa fiyatları da sağlıklı bir şekilde belirlenecek. Artık konutların belediye, tapu ve piyasadaki fiyatı farklı olamayacak. Böylece, Maliye'de konutun gerçek değeri üzerinden vergi alabilecek. KDV düzenlemesinin ardından arsa birim metrekare fiyatları da yeniden belirleniyor. Bu fiyat belirlenirken arsaların rayiç bedeli dikkate alınacak. Böylece, binaların tapu kayıtlarında düşük gösterilen değerleri de artmış olacak. Bu da emlak vergisi gelirlerini artıracak. Gelir İdaresi Başkanlığı, emlak vergi oranlarının yeniden belirlenmesi için şimdiden çalışmalar başladı. Böylece arsa değerleri düşük olduğu için yeni KDV sistemi dışında kalanlar da kapsama alınmış olacak. Emlak Vergisi'nde metrekare birim değeri en son üç yıl önce belirlenmişti.

Emeklilikte yaş değişmeyecek!

Son dönemde belki de en çok karşılaştığım soru bu olsa gerek; "Emeklilik yaşı değişecek mi?" Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda noktayı koydu. Emeklilik yaşında bir değişiklik vurguladı ve ekledi: "Emekliliğe hak kazanma bakımından 1999 ve 2008'de yapılan değişiklikler dikkate alındığında, emeklilik yaşı ve hizmet süresinin yeniden tespiti yönünde değişiklik yapılması uygun olmaz. Sigortalılık süresi, prim gün sayısı şartını yerine getiren, yaş şartını bekleyenlere yönelik bir çalışmamız yok."

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ankara Başkent Haberleri

Parktaki bakım photoshop çıktı
Öğrencilerden rengarenk sergi
Göldeki kuşlara bayat ekmek
Göldeki kuşlara bayat ekmek
Şila ile Uluç'u künye buluşturdu
Minik eller artık üşümeyecek
Amatörün kralı Sertaç
Paralar ödeniyor
Ankaragücü'nde istifa şoku
Erdem'e ziyaret
M. Piyango avantajlı
Avrupa yolunda zafer yürüyüşü
Sanat koridoru
Öğrencilere kitap hediye ediliyor
Beyaz' ve 'Yeşil' Bayrak sahibi
Süleyman Uyar'ın adı okulda yaşıyor
Arıtılan suyla enerji üretiliyor
Çubuk'ta 797 aileye destek
Evsizlere 'devlet eli' ile sıcak yuva
Ağır tonajlı araçlara takip
Trafik kazası: 2 yaralı
Mamak Belediyesi'nden engelliler için SMS hattı
Kasa hırsızı yakayı ele verdi
Çölyaklıların menü isyanı
Galeri Kara'da 'Öptüm, Annen'
Elmadağ'da Şiir Olimpiyatları yapıldı
Slovak yemek, kültür rüzgarı
Kenan Doğulu'dan unutulmaz konser
Akhisar hazırlıkları başladı
Briegel'e 75 bin TL
Modern pentatlonda Ankara üstünlüğü
Yusuf YALKIN:O deli benim!..
Resimlerini parmaklarıyla yapıyor
Dersimiz: Tehlikeli yolda akrobasi
Halkbank coştu
Erciyes'e yakışmadı
Çapa ile karşılıklı oynamış
Sosyal medyaYa Björn damgası
Kadın tüketiciler bilinçlendirildi
Bu sendrom kalbi zorluyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol