5 günlük hava durumu
13 Ekim 2012 Cumartesi
Dünyanın en çok satan beşinci albümü 25 yaşında

Dünyanın en çok satan beşinci albümü 25 yaşında

Tüm zamanların en çok satan beşinci albümü: Bad. Michael Jackson'ın başyapıtı bu sene 25. yaşını kutluyor. Yakın zaman önce piyasaya çıkan özel bir yeni versiyonla...

Onunla ilk defa, 80'lerin sonunda, henüz tek rakamlı olduğum yaşlarda karşılaşmıştım. Çekirdek aileyle, yazlarımızı Marmaris'te geçirdiğimiz yıllarda, yolun üzerinde kaset satan bir adamın tezgahında görmüştüm onu. Nedense satın aldığım birçok albümün yerini ve zamanını çoktan unutmuşumdur. Bu sanırım ilki olduğu için hiç unutmadım. Beyaz bir fonun önünde, 'melez' görünümlü bir adam vardı kapakta. Henüz tam olarak beyazlaşmamış... Üzerindeki siyah deri ceketiyle, dünyaya hafiften meydan okurcasına bakıyordu. Neden bir başkası değil de o ilgimi çekti, bilmiyorum. Cebimdeki harçlığımı tezgahtarın eline tutuşturup, kaseti cebime koyduğumu hatırlıyorum. 'Walkman'ime kaseti takmak için sabırsızlandığımı da... Dinlediğimde ilk defa bir albüme âşık olmuştum. O çocuk halimle bile çok etkilenmiştim. Benim Michael Jackson'la tanışmam, işte Bad'i satın aldığım o günle oldu. Sonrasında da Michael Jackson'ı sevmeyi hiç bırakmadım... Ölümün zamanı olmaz ama bazıları hayata gerçekten beklenmedik bir anda veda ediyor. Sayısız popüler kültür ikonu bir trajediyle aramızdan ayrıldı. Kurt Cobain'den Heath Ledger'a, Marvin Gaye'den John Lennon'a kadar hepsinin ayrı bir hikayesi ve yeri var. Michael Jackson da o zamansız ölenlerdendi. Henüz 50 yaşındaydı. Belki pek de küçük sayılmaz. Ama Bob Dylan, Paul McCartney, Leonard Cohen gibilerinin, 70'i aşan yaşlarına rağmen hâlâ sahnede olduklarını düşürsek Jackson'ın bizi erken bıraktığı açık. 2009'da çıkmak için hazırlandığı, ölümüyle iptal olan 'This Is It' turnesinin 50 konseri çoktan 'sold-out' olmuştu. Çıkamadığı bu turnenin hazırlıklarını anlatan This Is It belgeseli, ondan bize kalan son eserlerden biri oldu.

ÖLÜMÜNDEN SONRA POPÜLARİTESİ ARTTI
Yine de her saniye Jackson'a dair bir şeyler yayınlanmaya devam ediyor. Eğer Jackson için ölümünden sonra daha da popülerleşti dersek, yanlış bir yargıya varmış olmayız. Bir yanda ailesinin onun yaklaşık 1 milyar dolarlık mirası için tutuştuğu kavga sürerken, diğer tarafta Jackson'a ait yeni şeyler ortaya dökülmeye devam ediyor. Eskilerse 'yeni' halleriyle beğenimize sunuluyor. Bu sene yeni haliyle sunulan Jackson albümünün benim için yeri daha da ayrı. Muhtemelen benim yaşlarımdaki birçok kişi için de. Zira, geçtiğimiz haftalarda özel bir versiyonu yayınlanan Bad, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Niyet, cebimizdeki parayı almak olsa da, 'yıl dönümü' albümlerini her zaman sevdim. O özel paketleriyle, daha önce yayınlanmamış şarkılarıyla beni hep cezbettiler. Bad için de durum farklı değil. Albümün 2 CD'lik ve 3CD + 1 DVD'lik versiyonları mevcut. Bu özel albümde, dünya çapında yaklaşık 45 milyon satan (en çok satan beşinci albüm) Bad'in orijinal versiyonu, daha önce yayınlanmamış demoları ve 1988 Wembley konserinin DVD'si mevcut. Pop müziğin bu başyapıtı hakkında fazla söz söylemeye gerek yok aslında. Müzik anlayışımızı topyekün değiştiren nadir albümlerden biri. Aradan yıllar geçse bile hâlâ ilk günkü kadar orijinal ve çarpıcı. Onunla çok uzun zaman sonra tekrardan karşılaşmak, ilk rastlaşmadakiyle aynı heyecanı veriyor. İyi ki vardın MJ! Seni hep sevgi ve saygıyla anıyoruz.

#Sayfa#

SILA'NIN 'VAVEYLA'SI
Benim gibi 'alternatif müzik' ortamlarında dolanan birinin çıkıp da, bir Türkçe pop albümünü "Seviyorum" demesi hafiften yadırganır. Kendi arkadaş ortamımda dalgaya maruz kalırım. Nedeni etrafımdaki insanların 'cool'u oynuyor olması değil. İyi, keyifli bir pop albümünün Türkiye'de nadiren piyasaya çıkması, bu mavranın en büyük sebebidir. Bu memleketin en önemli ve en yetenekli pop müzisyeni Tarkan'ı bir kenara ayırıyorum. Geriye kalan diğerleri genelde her zaman birbirinin kopyası albümler yapar. Kafa şişiren, boş albümler. Bu aynılık içerisinde Sıla'nın yeri de farklı. İlk albümünden bu yana kendisini, yakından olmasa da, şöyle göz ucuyla takip ediyorum. Yeni albümü Vaveyla'nın çıkışını da bu sebeple merakla beklemiştim. Bir kere albümün kayıtlarındaki temizlik harika. Bunda İstanbul'un taze stüdyosu Babajım'da çalışmış olunmasının da etkisi var. Ama asıl fark belli ki 'mastering'de ortaya çıkıyor. Zira albümün 'mastering'ini Beyonce, Adele gibi isimlerle çalışan Tom Coyne yapmış. Vaveyla bizim geleneksel pop ezgilerimizi harmanlamanın yanı sıra, hafiften rock'n roll'a da kayıyor. Özellikle Panik Atak bu anlamda hayli lezzetli. Açık Deniz ve Aslan Gibi'yse son aylarda dinlediğim en şık Türkçe pop şarkıları. Albümdeki iki remiks'e de, (K)açık Deniz ve (C)esaret, ayrıca bayıldım. Sıla'nın albümü yerli pop çöplüğünde nefes alınacak bir alan sunuyor. Mutlaka dinleyin.


Yazarın Önceki Yazıları
Gencebay'la 60 yıl ( 29.09.2012 )
Bob Dylan'la 50 yıl ( 22.09.2012 )
Müzikle de olsa muhalefet etme ( 15.09.2012 )
İstanbul öncesi Cohen izlenimleri ( 08.09.2012 )
Eylülde beş konser ( 01.09.2012 )
Özel bir Cem ( 25.08.2012 )
Hyde Park'ta mutluluk ( 18.08.2012 )
Güneş, deniz, müzik: Benicassim ( 28.07.2012 )
Beyaz geceler ( 21.07.2012 )
Madonna sahnede marangoz gibi ( 15.07.2012 )

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Cumartesi Sabah Haberleri

Şöhret arttıkça daha iyi giyiniyorsun
Bir elek: Hülya Avşar
Bir bilim kurgu karakteri: Ömür Gedik
Her yol Roma'ya çıkar!
Şehirden kaçışın resmi
Cannes'dan etkilendi, Londra'da yönetmen oldu
Artık İstanbulluların bir de lüfer bayramı var
Keşke Woody Allen gibi olsam
Çağımız narsist mi üretiyor?
Bir bilim kurgusal başyapıt
Bir insan-melek ve sayısız kötüler!
Antalya filmlerine bakış
a Haber'de hareket var!
Bedeninizle müzik yapın
Sonbahar şarkılarla güzel
ABD başkanını ünlüler belirleyecek
Dev partiye hazır mısınız?
Alman-Fransız karışımı lezzet durağı
Sağlık kaynağı sebzelerle yapılan çorbalar bambaşka
İkiz annesini tanıyalım...
Aklı olan otomobil az yakar
Mutfağınız için 10 öneri
Afrika örneği, gıda sorununa çözüm olabilir mi?
Öğrencilerin gözünden dostlarımız
Tuzla'dan gemilere köpek yüklendi mi?
Kısa ... kısa ...
DVD ekranı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol