5 günlük hava durumu
31 Mayıs 2011 Salı
Avrupa'dan 'Eurofighter' açılımı

Avrupa'dan 'Eurofighter' açılımı

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 31.05.2011  09:46
    Güncelleme : 31.05.2011  09:50

ABD'nin F35 savaş uçağının kodlarını vermeyeceğini açıklaması üzerine Avrupa'dan Türkiye'ye bir teklif geldi.


Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı Eurofighter konsorsiyumundan üst düzey bir yetkili, "Biz Türkiye'ye tüm kaynak kodları ve kritik teknolojileri vermeye hazırız." açıklamasını yaptı.

Türkiye'ye 16 milyar dolara mal olması beklenen geleceğin savaş uçağı F-35 projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin uçağın kodlarını vermeyeceğini açıklaması ve Ankara'nın siparişleri bir süre askıya almasının ardından, bu kez Avrupa'dan kritik bir hamle geldi. Zaman'a konuşan Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı Eurofighter konsorsiyumundan üst düzey bir yetkili, "Biz Türkiye'ye tüm kaynak kodları ve kritik teknolojileri vermeye hazırız." açıklamasını yaptı. Aynı yetkili, Türkiye'nin Eurofighter konsorsiyumuna katılması halinde tüm araştırma ve geliştirme safhalarında rol alabileceğini ifade etti.

Lockheed Martin'in F-35'lerden sorumlu Başkan Yardımcısı Stephen O'Bryan, "Yazılımı paylaşmak demek ondan sonra sürekli kullanıcı isteklerine göre değişiklik demek. Bu zaman ve maliyet açısından karşılanabilir bir durum değil. İngiltere ve İsrail dahil hiçbir ülke kaynak kodlarına sahip olmayacak." diyerek, Türkiye'nin isteklerine kapıları kapamıştı. Avrupa ise kaynak kodları vermeyi teklif ediyor. Öte yandan Lockheed Martin, Zaman'ın konuyla ilgili sorularını cevapsız bıraktı. 16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlatmıştı. Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye'de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alınmıştı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16'ların ABD'nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor.

Türkiye'ye kaynak kodları verme vaadinde bulunan Eurofighter Typhoon konsorsiyumu İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya'nın müşterek projesi. İlk uçuşunu 1994'te gerçekleştiren çift motorlu ve çok amaçlı Eurofighter, şu anda Avrupa orduları tarafından kullanılıyor. Eurofighter yetkilileri, Ankara'nın bu konsorsiyuma katılması halinde, elde edeceği bilgi birikimiyle yüksek teknoloji gerektiren milli projeler için de elini güçlendireceğini dile getiriyor. Aynı zamanda Türkiye'ye 'eşit ortaklık' teklifinde bulunuyor.

ZAMAN

kalan karakter 460

lol lol

Ne ABD'nin F35'leri, ile Eurofighter mevcut 4 nesil Rus Mig-35 ile baş edebilecek kabiliyeti yok iken 1/2 fiyatı olan gerçek uçan ve hazır 5. nesil SU-PAK FA (ve ona ait full motor, donanım ve yazılım transferine razı olan Rus firması var.. gerçekten de askeriyenin batı bağımlılığı anlamsız... (F35 evet 5. nesil diye geçiyor ama palavra, 5. nesil savaş uçaklarına ait bir sürü karakteristik yok, ve kendi yaptıkları denemede 1/4 veya 1/10 fiyatındaki Mig-35'ler ve SU-30/35 ile başa çıkamadığı kanıtlanmıştır, Eurofigther'i AB ülkeleri pek kullanmıyorken biz niye kullanalım ki? (eski teknoloji ve pahalı teknoloji))

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır3
cevapla 31.05.2011 11:19
enes enes

kodlari vermiyorsa neden alinsinki onca para verecekler bence kodlari alsin ondan sonra alinsin.vermek zorundalar.turkiye agirdan alsin o kadar tipis tipis verecekler.naz yapiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 31.05.2011 10:48
marksist marksist

Gayet başarılı bir sava uçağı aşağıdaki EF-2000. Yorumlara bakıyorum da bu yorumcular F-16 ile EF-2000 ayırt bile edemez. Bilgisayarına sahip olduğumuz bir EF-2000 Türkiye ye ve Türk ordusuna çok büyük yetenekler sağlar bunlar:
Amerikan silah sistemlerine bağımlılık azalır.
Alternatif silah sistemleride kullanabilir.Yeni kabiliyetlere sahip olabiliriz.
Kendi hava ve yer füzelerimiz üretebilr ve bunları istediğimiz gibi entegre edebiliriz ( F - 16 için füze geliştirsek bile bu mühimmatın bütün bilgilerini amerikalılara vermeliyiz ki gelip entegre etsinler)
Satışlardan ve pazardan pay alabiliriz.
TAI,Havelsan,Aselsan...... da yeni bir vizyon ve kabiliyet kazanır.
Darbe planlarıyla uğraşacaklarına komutanlarımız biraz vizyon sahibi olup teknolojik bağımsızlığımızı kazanacağımız projeleri silahlı kuvvetlere ve Türkiyeye kazandırsalar daha iyi olmazmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 31.05.2011 19:32
MUTTA MUTTA

turkiye tipis tipis kodsuz yazilimsiz f35 leri alacaaaak eli mahkum kimse onu yapariz bunu yapariz yorumu yapmasin nasil eski skorskileri kabul ettik bunuda kabu edecegiz hele bir durun bekleyin yoksa ne olursa olsun 'Eurofighter teklifi ilerisi icin cok mukemmel bir teklif

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 31.05.2011 18:20
Orhan Orhan

uçan tenekedir o, yoksa ab bize önermez .d

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 31.05.2011 17:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

Trablus'ta 4 büyük patlama
Suriye'de genel af ilan edildi
Almanya'da insanların ömrü uzuyor
Haaretz: "İsrail 2. filoyu bloke edecek"
Karbon kopya taciz
Bir haftada 75 ceset çıktı
Irkçılara komik ceza
Suçlu salatalık değilmiş
Times Profesör Hamzaoğlu'nu yazdı
Arap mahallelerine İbranice isim
Gürcistan'a kimlikle girilecek
Türkiye falakadan mahkum
Mısır'da bekaret kontrolü öfkesi
Cameron 6 yıldır aynı tişörtü giyiyor
Seçim mağlubu soluğu mahkemede aldı
Suriye'de ağır silahlarla saldırı
İngiltere siber silah geliştiriyor
Aslanlarla dans eden kız
Başkent Sana'da silahlar çekildi
İşkenceci genç köpeği astı
74'lük nine vücut geliştirdi
Yemek yemek lüks olacak!
Herkesin önünde teklif etti, reddedildi
Karzai NATO'yu uyardı
Kara operasyonunun kanıtı mı?
İran'dan Merkel'in uçağına engel
Antalya Kudüs'e kapı oldu
Üstelik çaresi de yok
İsyan 100'üncü gününde
Clintonlar'ı tanıklığa çağırdı
Hayali, Milano'da ev almaktı
Ateşkes sona erdi!
Muhalifler resmi ordu kurdu
İç savaştan farksız: 20 ölü
Sarışın Bomba'nın görülmemiş pozları
Aslanı ve kaplanıyla hayata tutundu
Köpeğine 2 bin 500 sterlinlik tasma aldı
Afganistan'da 10 yılda 2500 yabancı asker öldü
Obama, kasırganın yıktığı kentte
Kaplumbağalar yemek olmaktan kurtarıldı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol