5 günlük hava durumu
6 Şubat 2013 Çarşamba

Almanya'da yabancı Türkiye'de Almancı

Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinin Almanya'da yaşayan gurbetçi Türkler'in karşılaştığı sorunları gözler önüne sermek için hazırladığı uluslararası projeyi Ulusal Ajans kabul etti

Bornova Anadolu Lisesi (BAL) öğrencileri Almanya'da yaşayan gurbetçi Türkler'in karşılaştığı sorunları ve yaşamlarını gözler önüne sermek için uluslararası bir proje hazırladı. "Almanya'da Yabancı, Türkiye'de Almancı" adlı proje Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Bakanlığın İzmir'de onayladığı tek proje olmasıyla da öne çıkan proje 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede 93.7 puan alarak mükemmel uygulama (Excellent application) değerlendirmesini elde etti. 2012 yılının Ağustos ayında başlayan proje çalışmaları 2014 yılının Ağustos ayına kadar devam edecek. Bornova Anadolu Lisesi (BAL) Almanca öğretmeni Orhan Bilicen başkanlığında yürütülen proje kapsamında Almanya'ya gidecek olan 10 öğrenci ve iki öğretmen burada Aachen, Berlin, Hamburg'da gurbetçi Türk ailelerle görüşecek, onların evinde misafir kalarak yaşamlarını gözlemleyecek. Benzer bir şekilde Almanya'dan Türkiye'ye geri dönmüş gurbetçilerle de görüşmeler yapılarak burada geri dönüşten sonra yaşanan sıkıntılar, toplumun gurbetçilere bakışı araştırılacak. Bu süreçte, Almanya'da yayan gurbetçi Türkler ile Türkiye'ye göç etmiş Almancıların hikayeleri bir kitapta toplanacak.

ALMANYA'YA GİDECEKLER

Projenin Türkiye ayağını yürüten Bornova Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Orhan Bilicen, kendisinin de gurbetçi bir aileden geldiğini ve uzun yıllar Almanya'da yaşadığını belirterek, gurbetçilerin sıkıntıları çok iyi bildiği söyledi. "Almanya'da yabancı Türkiye'de Almancı" adlı projenin BAL'ın üçüncü AB projesi olduğunu da belirten Bilincen, proje kapsamında 10'u öğrenci 2'si öğretmen toplam 12 kişilik heyetin 29 Haziran'da Almanya'ya gideceğini ifade etti. 15 günlük gezide Türk ailelerin evinde kalarak onların yaşamlarını gözlemleyeceklerini, röportajlar yapacaklarını dile getiren Bilicen, iki ülke ve iki kültür arasında kalan gurbetçilerin hayatlarını gözler önüne sereceğini söyledi. Almanya'ya ilk göçün üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen orada yaşayan Türklerin hala yabancı olarak görüldüğünü dile getiren Bilicen, "Benim ailemde gurbetçiydi ve ben de uzun yıllar Almanya'da yaşadım. Bu yüzden Almanya'ya ilk gidenlerin yaşadığı dramları çok iyi biliyorum. Oradaki gençlerin hepsinin hayali Türkiye'ye geri dönmek. Burayı cennet olarak görüyorlar. Çünkü orada hep itilmişler. Hep yabancı olarak görülüyorlar. "Ne yaparsanız yapın bir Alman sizi hep yabancı görür" diyorlar. Kültürel çelişkiler var. Örneğin ne kadar uzun yaşarsa yaşasın bir Türk domuz eti yemiyor". Böyle olunca da bir lokantada gelen her yemekte domuz eti olup olmadığını soruyor. Garson da dönüp garipser bir şekilde bakıyor. Bu bile Almanya'da yaşanan ötekileştirmeye küçük bir örnek" diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Egeli Sabah Haberleri

Hurda araç lastikleri saksı oldu
Ödemiş Çamlık Parkı'nda pergola çalışmaları başlıyor
Selçuklu bisikletçiler Tire'yi gezdi
Kemalcan'a süper fırsat
Bucaspor, Dahmane'yi sildi
Kaf Kaf'ta zorunlu değişim
Akigo'nun yeni umudu Luciano
Örnekköy yanlış seçim
Bile bile lades
Günün sözü
Biraz da gülelim
EGİAD'tan örnek adım
Sığacık'ta 'Bilim Dükkanı'
"Hindistan doğal taş kotasını kaldırsın"
Dünyanın en büyük mermer fuarını İzmir düzenleyecek
YÖK'ten Uşak Üniversitesi'ne 8 bölüm izni
Defne, yine şampiyon
Türkiye'yi sevmiyorlar
İzmir Üniversitesi'ne 16 ülkeden öğrenci
Hastane çalışanları kan bağışı yaptı
Kariyer isteyenlerin seçimi ŞÜSEM
50 bin üyeden destek istedi
'Emekliler mutsuz'
Eskişehir'in ceylanları İzmir'den
Halk otobüsüne uydudan takip
Pınar KSK kupa sınavında
HÜLYA DİNÇEL: İmdat, boğuluyoruz!
Servis aracından 3 silah çıktı
ÖZGÜR KAYNAR: Ne yaptık, ne yapmadık
Bayraklı Belediyesi ihaleyle daire satıyor
Hırsızdan bıktı, anahtarın yerini yazıp balkona astı
Evsel atıkla yağmur suyu ayrı kanallara
Evler boşaltılıyor
FECİR ALPTEKİN: Çizgilerin düellosu
Çekimler, Danimarka güzeli ile yapıldı
14 Şubat'a özel koleksiyon
Çoban Yıldızı 8 Şubat'ta raflarda
Pınar Kido'dan eğlence rehberi
JEWEX 2013 hedefini aştı
"İzmir'i, kültür ve sanat kenti yapmak istiyoruz"
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol