5 günlük hava durumu
4 Mayıs 2013 Cumartesi

Çakıl Hanım'ın buruk zaferi

Denize sıfır tapulu ev aldı, 18 yıl sonra devlet 'Kıyı kenar çizgisi içinde' diye bedelsiz el koydu. Yargıya başvurdu, evin gerçek değerinin çok altında tazminat kazandı. Uzun yargı süreci yorduğu için, kaderine razı oldu, değer artışı davası açmadı

İzmirli Çakıl Bacı Öcal, 1991 yılında tüm birikimleri ile Güzelbahçe Kilizman'da, denize sıfır ev satın aldı. 18 yıl burada sakin bir yaşam süren Öcal, 2009 yılında acı bir sürprizle karşılaştı. Devlet, evin bulunduğu arazinin hazineye ait olduğunu ve kıyı kenar çizgisi içinde kaldığı gerekçesi ile iki çocuk ve 1 torun sahibi 61 yaşındaki Öcal'ın tapusunu mahkeme kararı ile iptal ettirdi, eve el koydu. Neye uğradığını şaşıran Öcal, soluğu mahkemede aldı. Yaklaşık 3 yıl süren dava, geçtiğimiz ay sonuçlandı. Öcal, İzmir 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davada, Maliye Hazinesi'ni, 402 bin 600 lira tazminat ödemeye mahkum ettirdi. Bu miktar, yasal faizi ile birlikte 511 bin 300 lirayı buldu. Öcal'ın avukatı Tolga Küçük, müvekkilinin söz konusu taşınmazı 1991 yılında aldığını, satın alma işlemleri sırasında kendisine tapudan bu arazinin hazineye ait olduğu ve kıyı kenar çizgisi içinde kaldığı yönünde hiçbir uyarı yapılmadığını söyledi.

KANDIRMACA BİTSİN

Müvekkilinin devlete güvenerek evi aldığını belirten Küçük, mahkemenin öngördüğü bedelin aynı konumdaki diğer yerler dikkate alındığında düşük kaldığını söyledi, "Ancak müvekkilim yargılama süreçlerinin uzun sürmesinden çok yoruldu. Rakama itiraz etmeyecek" dedi. Küçük, Kilizman'da Öcal'la aynı mağduriyeti yaşayan başka mülk sahipleri de olduğunu belirtti, "Mahkeme kararı diğer mağdurlar için emsal teşkil edebilir "dedi. Avukat Küçük bu tür gayrimenkul alım satış işlemleri sırasında tapuya güven ilkesi gereğince vatandaşın tapu dairesinden aldığı tapuya güvenmek zorunda olduğunu söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet bu olayda önce verdiği tapuyu sonra inkar etmiş vaziyete düşmüştür. Söz konusu evin tapusu müvekkilimin elinden hiçbir ücret ödenmeden alınmıştır. Dava sonuçlanana kadar 3 kere bilirkişi değer tespiti yaptı. İlk bilirkişi 205 metrekarelik arsaya 202 bin lira değer biçti. Bu rapora yaptığımız itiraz sonucu tekrar bilirkişi atandı ve değer tespiti yapıldı. Bu bilirkişi 402 bin 600 lira öngördü. Mahkemede bilirkişi raporu doğrultusunda karar verdi." Çakıl Bacı Öcal ise, tapuda bu tür aldatmacaların artık bitmesi gerektiğini vurguladı, "Bir ev almaya gittiğinizde size açık yüreklilikle, 'Burasının böyle bir durumu var. Size yakında yıkım gelebilir, şöyle olabilir' denmeli. Bunları söylemiyorlar. Biz buraya bir takım masraflar yapıyorsunuz, ama sonu hüsran oluyor. İnsanlar bu tür yerlere yatırım yaparken pul değil para veriyor" demekle yetindi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Egeli Sabah Haberleri

9 Mayıs'ta EBSO'da başkanlar seçilecek
Böyle katliam görülmedi
Küçükkurt ilk aday
KİTVAK'tan ikinci konuk evi
Denizli'de, engelsiz mesaj sistemi
Basın Özgürlüğü Ödülü Arslan'ın
Manisa'da indirim
Balıkesir'e takviye şart
Sağlık turizmi için güçlerini birleştirdiler
Şiirin baskenti İzmir
3 DEÜ öğrencisine TÜBİTAK'tan ödül
'Kaldığımız yerden devam edeceğiz'
Kestelli yeniden başkanlığa koşuyor
Petkim'in ilk çeyrek karı, 54 milyon lira
İzmir'i anlatan ilk film
Kadınlara internet dersi verdi
New York Filarmoni İzmirliler ile buluştu
Uşak'a TOBB'dan lise ve yurt binası
Yaşar Üniversitesi'nde şenlik var
Yapı Fuarı'nda, Ege Yıldız ilgi topladı
Ali Gürbüz, Kalp Derneği Başkanı
Kaf Kaf gün sayıyor
Özgür KAYNAR: Vefanız daim olsun
Yeni girişimciler için geri ödemesiz kredi
Göz Göz'e ödenek
Parola: İzmir'de dönüşüm
Kısa.. kısa
'Galataport ihalesine girmekten gurur duyduk'
CAN AKSIN: Turizm ile gelen temizlik
Cenk ile Manolya Roof Jazz Bar'da
Fasıl ve lezzet bir arada
Denizler hakimi Yozgatlı Martı
Taraftara kalkan oldu
Şampiyonluk sözü
Büyük çöküş
Kaf Kaf zincir kıracak
Kılıç şifreyi çözdü
Altay'da seferberlik
Akhisar'ın dinamosu
Buca'da rehavet uyarısı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol