5 günlük hava durumu
11 Ağustos 2011 Perşembe
MEB, "vatandaşlık" ders programını yeniledi

MEB, "vatandaşlık" ders programını yeniledi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 11.08.2011  13:29
    Güncelleme : 11.08.2011  13:30

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim okullarında okutulan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinin programını yenileyerek, insanların ad-soyadı, sosyo ekonomik durumu, boyu ve kilosu gibi özelliklerinin veya engellik ve yaşlılık gibi durumlarının aşağılama, dışlama, önyargı konusu olmaması için bunların yanlışlığı üzerinde önemle durulmasını istedi.

MEB, ilköğretimde okutulan Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersinin öğretim programını değiştirdi. Değişikliğe gerekçe olarak, ''illerden gelen raporlar, pilot okullara yapılan rehberlik çalışmalarından alınan geri bildirimler, ders kitaplarını inceleme komisyonlarının raporları, pilot okulların öğretmenlerine uygulanan anket sonuçları ile İlköğretim Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitim Dersi Öğretim Programını Geliştirme Komisyonu'nun yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda öğretim programının yoğunluğundan dolayı öğretmenlerin işlenişte süre sıkıntısı çektiklerinin tespit edilmesi'' gösterildi ve bu kapsamda bazı konular çıkarıldı, bazıları kısaltılarak yeniden düzenlendi.

Yeni düzenlemede, öğrenci çalışma kitabı ile ders kitabı, dersin işlenişinde zaman sorunu yaşandığı, üçlü kitap uygulamasının programın amaçlarına ulaşmasını zorlaştırdığı gerekçesiyle birleştirildi. Böylece bir öğretmen kılavuz kitabı ile birleştirilen ders kitabı olacak.

Yeni programa göre, derste ''insanların seçme şansına sahip olmayıp doğuştan hazır buldukları ya da sonradan kontrol dışı oluşan bazı fiziki özellikleri (adı-soyadı, ailesinin sosyo ekonomik durumu, boyu, kilosu, engelliliği vb.) ile ilgili önyargı, dışlama ve aşağılamanın yanlışlığı üzerinde önemle durulacak.

Öğrencilerin, ''engelli, yaşlı gibi bireylerle empati yaparak onların rahat bir yaşam sürdürebilmeleri için sorumluluk üstlenmelerinin sağlanması'' bu bireylerle iletişim kurmayı gerektirecek etkinlikler düzenlenecek.

''DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ''NE VURGU

Ders işlenirken, ''demokratik yönetim'' yerine daha kapsayıcı olduğu belirtilen ''demokrasi kültürü'' vurgusu yapılacak. Bu çerçevede, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, eşitlik, özgürlük, katılım, sosyal adalet, sivil toplum örgütlenmesi, çoğulculuk, farklılıklara saygı, uzlaşma, eleştirel düşünme gibi kavram, değer ve beceriler demokrasi kültürüyle ilişkilendirilecek.

Cumhuriyet'in demokrasinin yaşam biçimine dönüştürülebileceği en iyi yönetim biçimi olduğu ifade edilerek, demokrasinin hayatın her alanında ailede, okulda ve toplumsal çevrede demokratik ve insan haklarının özündeki değerlere uygun davranışlar sergilenmesi olduğu ele alınacak.

AYRIMCILIK VE ŞİDDET

Yeni programda ''ayrımcılık'' ile ilgili ayrıntılı düzenleme yapıldı. Bu çerçevede derste önyargının, dışlamanın ve aşağılamanın insan hakları ile bağdaşmadığının vurgulanması istendi.

Eski programda olduğu gibi yeni programda da ''Öğrencilerin karşılaştığı sorunların çözümünde demokratik tutum ve davranışları benimsemeleri'' amacıyla, ''sorunların çözümünde şiddete başvurmayı ve hukuk dışı yolları reddeden yöntemlerin gereğine ve önemine vurgu yapılacağı belirtildi.

Programda, öğrencilere ''insan haklarının ve özgürlüklerinin herkes için ve vazgeçilmez olduğunun'' kavratılması için işlenecek konular da dersin süresi göz önünde bulundurularak ''doğuştan ve vazgeçilmez haklar'' ile sınırlandırıldı. Bu çerçevede derste ''kişi dokunulmazlığı, özgürlüğü ve güvenliği, düşünce inanç ve ifade özgürlüğü, yaşama, çalışma, sağlık ve eğitim ile buna benzer haklar'' üzerinde durulacak.

Hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği durumlara ilişkin demokratik çözüm önerilerinin ele alınacağı derste, kamuoyu oluşturma, dilekçe hakkını kullanma, kolluk kuvvetleri, idari ve yargı mercilerine başvurma konularının öğrenci düzeyine uygun olarak verilmesi istendi.

Toplumun birlik ve beraberliğini sağlayan değerlerin korunması ve geliştirilmesi için öğrencilerin ''sorumluluk üstlenme'' kazanımı edinmesi amacıyla derste ''dil, din, tarih, ahlaki değerler vatanseverlik'' gibi konular ele alınacak.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Şehir'de finans hukuku eğitimi
KPSS ve LYS soru kitapçıkları yayınlandı
Kadınların sorunları araştırılacak
Özel Akşam Liselerine yeni düzenleme
Sonuçlar açıklandı
İTİCÜ'den ÜDS ve KPDS öncesi eğitim
Öğretmen adayları dikkat!
Polis Akademisi kayıtlara başladı
'Farkındalık' ile hayatınızı değiştirin
Yedek kayıt dönemi başladı
Temelli bir değişiklik olmayacak
Bakanlığın uyarıları işe yaramadı
Üniversite tercih süresi bugün son!
SBS sonuçları açıklandı
Kişisel sitenizi düzenleyin
KPSS'de "blok yanlış" iddiaları
TUS'a başvurular 8 Ağustos'ta başlayacak
Üniversite uçak üretecek
Dünyanın en iyi üniversiteleri
SBS sonuçları yarın açıklanacak
Tercih süresi yarın sona erecek
Kredi başvurularında son gün Pazar
Tüm birikimlerini eğitime bağışladı
Kuzey Kıbrıs'ta ODTÜ vardı da..
Gazikent'in gözü komşularda
Akademik personel alımları
Tercih süresi Cuma son!
En çok tercih edilen üniversite hangisi?
İki kez üniversiteyi kazandı, kabul edilmedi
Antalya'da büyük okul yatırımı
Ne iş olsa yaparıma son!
Öğretmen adaylarına büyük müjde!
En zor lise kaydı
Menekşe'den başarı tüyoları
K4F projesi 9 yaşında
ODTÜ'lü ünlüler kamera karşısında geçti
Ortaöğretim kurumlarına kayıtlar başladı
Sanal ortamda ders verecek
Türkler olimpiyatlara damgasını vurdu
İş ararken kulak verilecek 7 tavsiye!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol