5 günlük hava durumu
4 Nisan 2012 Çarşamba

Teşvik, özel okulların sayısını ikiye katlıyor

Hükümetin, özel eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler için kişi başına bin 500 lira destek vermeye hazırlanması, özel okul yöneticilerini sevindirdi. Yasayla özel okul sayısının ikiye katlanması bekleniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dershaneleri kaldırıp, özel okulları teşvik edeceklerini açıklamasından sonra harekete geçen Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığı, "Özel Eğitim Kurumlarına Teşvik Yasası"nın taslağını hazırladı. Taslağa göre, özel okulda okuyan her öğrenciye bin 500 lira destek verilecek. Bu yasanın, 500 bin yeni öğretmene de istihdam yaratması bekleniyor. Yasa taslağı ile ilgili olarak Özel Okullar Birliği Genel Başkanı Cem Gülan, özel eğitim kurumlarının desteklenmesinin devletin üzerindeki eğitim yükünü azaltacağını belirterek, şöyle konuştu: "Özel okulların eğitim içindeki payı yüzde 3'ü geçmiyor. Oysa Rusya'da bu oran yüzde 10'ları buluyor. Hükümetin öğrenci başına bin 500 lira ayırması, özel okulların oranının artmasının yanında 500 bin öğretmene istihdam yaratır. Büyük kentlerde öğrenci ücretleri yüksek olduğu için pek bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum. Anadolu'da ise özel okulların ücretleri 5-6 bin lira kadar. Bu nedenle bu bölgelerde oran artar. Okul sayısı ikiye katlanır." Bilfen Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Öztürk de, "Devlet destek vererek özel okulda okuyan öğrenci oranını yüzde 3'ten yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyor. Bu destek, kısa vadede devlet okullarının yükünü azaltır. Türkiye'de yaklaşık 2 bin 750 özel okul var. Bu okullarda, 1 milyon öğrencilik kapasiteye sahip olmalarına rağmen, 430 bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci başına bin 500 lira destek özellikle Anadolu'da mevcut olan 200 bin öğrenci sayısını, 350 bine çıkarır. Benim önerim, devletin özel okullardan vergi almayarak ücretsiz öğrenci okutması yönünde" açıklamasında bulundu.

SENDİKA DESTEĞİ

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) ise özel okullara yapılacak teşvikle öğretmen açığının da kapanacağına dikkat çekti. DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "4+4+4 kademeli eğitim modeliyle birlikte özel okulların önündeki engeller kaldırılmalı, teşvikler getirilmeli. Bu kurumlar, eğitimde lokomotif güç olarak kullanılmalı ve tüm okullar içindeki payı yüzde 2'lerden 10'lara yükseltilmelidir" dedi.

340 BİN AÇIK VAR

Bakanlık verilerine göre, özel okullarda bir öğretmene 8.2 öğrenci düşerken, bu oran resmi okullarda 22.4'e çıkıyor. Özel okullardaki öğretmen sayısı geçen yıl 50 bin 853'tü. Bu öğretmenler devlette çalışmış olsaydı, 1 milyar 525 milyon 590 bin lira yıllık ücret ödenecekti. Özel okulların bu kadar geniş bir istihdam yükü alması, hükümetin teşvik kararını almasında en önemli etken oldu. Yapılan hazırlığa göre özel okullar, sadece boş kontenjanlarını doldurması halinde 50 bin öğretmen istihdam edilecek. Halen yaklaşık 440 bin öğrencisi bulunan özel okulların bakanlık verilerine göre mevcut toplam öğrenci kapasitesi 780 bin 656. Hükümetin vereceği teşvikle birlikte, özel okulların öğrenci sayısının her yıl için yüzde 20 artması; kısa vadede 2 milyona, uzun vadede 7-8 milyona kadar yükseltilmesi planlanıyor.
Yazarın Önceki Yazıları
'Türkçe sorularında zorlandık' ( 02.04.2012 )
Aşırı kaygı bilinenleri unutturuyor ( 30.03.2012 )
Bilgi gözünü Anadolu'ya dikti ( 29.03.2012 )
Bütün sorular eşit puanda zor soruda ısrar etmeyin ( 29.03.2012 )
Üniversite için 1 milyon 800 bin aday yarışacak ( 28.03.2012 )
Eğitimciler ikiye bölündü ( 26.03.2012 )
Borsayı okulda öğretiyor ( 22.03.2012 )
Özel okullar sınav yapacak ( 21.03.2012 )
Bahçeşehir İzmir'de hedef büyüttü ( 15.03.2012 )
Eğitimci gözüyle 4+4+4 ( 14.03.2012 )

kalan karakter 460

Atilla Akdan Atilla Akdan

Özel okulların desteklenmesi güzel ve olumlu bir gelişme fakat devletin okul ,bina ve eğitimci sıkıntısı yüzünden eğitim alamayan özel eğitime muhtaç binlerce çocuk için hala bir çalışmanın olmaması da ayrı bir problem.devlet özürlü çocuklara negatif ayrımcılık yapamaz.Eğitim herkez için olmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 06.04.2012 09:28
ismail gülden ismail gülden

ilçelerde bulunan özel okullar ikibin üç bin tlden kayıt yapmak zorunda bırakılıyorlar bizi şehirdeki kodaman okulara devle t müfettişlerine ezdirmekten ne zaman vaz geçecekler devlet okullarında 60 70 kişilik sınıfa kontejan saymaya degerli müfettişlerimiz bizim okullarda 2 yada3 kişli fazla olduğunda okula 15 gün kapatma veriyorlr ben ne suriyeden geldim nede lüpnandan bana vatandaşlık haklarımı eşitlik ilkesine uyulmasını istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.07.2012 12:05
mdemircan mdemircan

Özel eğitimin desteklenmesi mutlak eğitimin kalitesini artıracaktır. zihinsel engellilerin gittiği okulların Devlete maliyeti aylık 1600 tl nin üzeri , Devletin yeteri kadar özel eğitim okulu olmadığından dolayı 50 bin engelli okula gidemiyor.yıllık 1500 tl destekle kim zihinsel engellilerin gidebileceği özel Okul açacak bence Devlet zihinsel engellileri bu seferde göz ardı ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.04.2012 19:56
fatoş cankurt fatoş cankurt

ben adananın yumurtalık ilçesinde özel anaokulu sahibiyim.yumurtalıkta ekonomik durumun zayıf olusundan dolayı okulun ücreti 100- 200 lıraya eğitim ve ögretim veriyoruz buda beni ekonomık anlamda çok zor duruma sokuyor.desteklerınızı beklıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.11.2012 15:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Öğrenim kredisini ödemeyen yandı!
Online üniversite
YGS'ye randevu ayarı
Doğa öğrencileri enerji verimliliğini tartıştı
Doğuş'lu gençler Sanremo'da
İTÜ'ye İngiltere'den 'kampus' daveti
YGS soruları ve cevap anahtarı
YGS yerine yeni sistem
Kendi de gülmekten zor konuştu
Kur'an dersinde abdest şart mı?
Öğretmen atamasında 'özel' teşvik
'Türkçe sorularında zorlandık'
Engellilerin YGS çilesi
Sınav stresi canından etti
Sedyeyle getirildi
"Şimdi arkadaşıma dava açacağım"
Şeker hastasını sınava almadılar!
Sınav heyecanına dayanamadı VİDEO
Strese kalbi dayanmadı
Öğrenciler içerde aileler dışarda ter döktü
Sınava polis yetiştirdi
31 yıldır hobisi "sınava girmek"
YGS öncesi arkadaş kazığı
MEB'den öğrencilere YGS tavsiyeleri
Dost kazığının da böylesi!
YÖK Başkanı, Twitter'dan mesaj verdi
YGS günü nüfus müdürlükleri açık olacak
4+4+4 de Anayasa Mahkemesi'ne...
YGS'nin başarılı liseleri
MEB'in kriterleri belli oldu
'4+4+4' teklifi kabul edildi
14 maddede yeni eğitim yasası
Sınava bir gün kala YGS skandalı
Diyanet'ten Kur'an dersi yorumu
"Kur'an-ı Kerim'in seçmeli ders olması..."
Katsayı kalktı başörtü reddedildi
KESK eylemcileri biber gazıyla dağıtıldı
"Sınav için çocuğun ritmi bozulmamalı"
Aşırı kaygı bilinenleri unutturuyor
Öğrencisini öpen öğretmen tutuklandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol