5 günlük hava durumu
7 Aralık 2012 Cuma
Okul öncesi eğitimde ailenin rolü

Okul öncesi eğitimde ailenin rolü

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 07.12.2012  15:06
    Güncelleme : 07.12.2012  15:06

Şaşkınbakkal Uçan Balon Anaokulu, “çocuk merkezli” eğitim programını öğrencilerinin gelişim düzeylerine, yeteneklerine uygun olarak çağdaş öğrenme teknikleriyle zenginleştirirken, ebeveynlerin eğitimini de unutmuyor.

Anne-babalara yönelik eğitim programlarına Prof. Dr. Haluk Yavuzer'in, "Okul Öncesi Dönemde Çocuğun Eğitimi ve Gelişiminde Aile Kurumunun Önemi" eğitimiyle başlıyor.

Uçan Balon Anaokulları'nın bu Haziran ayında Şaşkınbakkal'da açılan 7. şubesi, hem çocukların hem de ailelerin hayatında fark yaratmaya yönelik çalışmalarıyla yeni eğitim dönemine önemli bir başlangıç yapıyor. Çocuk odaklı eğitim programında eğlenirken öğrenen, çağdaş donanımlarıyla birlikte kendini tanıyan ve dış dünyayı bilen çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan Şaşkınbakkal Uçan Balon Anaokulu, bunun gerçekleştirilmesinde ailelerin rolünü de unutmuyor. Okul öncesi yaşta çocukları bulunan ailelere yönelik eğitim programlarını hayata geçiren Şaşkınbakkal Uçan Balon, ilk olarak Prof. Dr. Haluk Yavuzer'in "Okun Öncesi Dönemde Çocuğun Eğitimi ve Gelişiminde Ailenin ve Kurumun Önemi" konulu eğitimiyle yola çıkıyor.

16 Aralık 2012 Pazar günü saat 11:00'de Şaşkınbakkal Uçan Balon'da gerçekleştirilecek eğitim, çocuklarının geleceğine önem veren ve burada kendilerine düşen rolleri de görerek hayata geçirmek isteyen tüm anne-babalara açık olacak.

Gizli yetiler su yüzüne çıkıyor

Şaşkınbakkal Uçan Balon Anaokulu, öğrencilerinin gelişim düzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde çağdaş öğrenme teknikleri kullanılarak zenginleştirilen eğitim programıyla, okul öncesi dönemde bilişsel, dil, duygusal, sosyal, psikomotor alanları ile özbakım becerilerinin gelişimini sağlamayı amaçlıyor.

Tüm diğer Uçan Balon Anaokulları gibi okul öncesi eğitimde çocuklardaki gizil yetilerin keşfedilmesi, geliştirilerek ilgi alanları doğrultusunda çocuğun yönlendirilmesinin öneminin farkında olan Şaşkınbakkal Uçan Balon'da, İngilizce dersleri profesyonel eğitmenler tarafından veriliyor. Bu derslerle çocukların dillerin temel yapılarını öğrendikleri bir dönemde beş duyularına hitap eden bir öğrenme ortamında bu dile yatkınlıklarının oluşturulması hedefleniyor.

Diğer branş dersleri arasında ise eğitmenin keman ile katıldığı programlarda öğrencilerin farklı sesleri ayırt etmelerini, dikkat ve belleklerini geliştirmelerini ve zenginleştirmelerini amaçlayan müzik dersleri; çocuğun bedeni ile zihni arasındaki iletişimi algılama, yorumlama ve yaratıcı düşünme sistemlerini geliştirdiği modern dans dersleri; çocukların karar verme ve sorun çözme becerilerini oyunlarla yaşayarak kazanmalarını sağlayan yaratıcı drama dersleri yer alıyor.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer kimdir?

Çocuk gelişimi konusunda "Çocuk Psikolojisi", "Ana-Baba ve Çocuk", "Çocuğu Tanımak ve Anlamak", "Çocuk ve Suç", "Evlilik Okulu", "Resimleriyle Çocuk" gibi çok sayıda başucu kitabının yazarı olan Yavuzer, 1961-1965 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde doktorasını tamamladı. Daha sonra Londra Üniversitesi'nde Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi ile Çocuk Suçluluğu konularında incelemeler yapan Yavuzer, 1989 yılından itibaren faaliyete geçen ve ana-baba eğitimini amaçlayan "Ana-baba Okulları"nın kurucusudur. Yavuzer halihazırda İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

ALES sonuçları açıklandı
''Kopyacılar'' kameradan yakalandı
ÖSYM, özel güvenlik hizmeti ihalesini iptal etti
Öğretmenlere KPSS müjdesi
Engelliye AB'de eğitim vizesi
Bozüyük'te serbest kıyafet uygulaması başladı
Öğretmenlere ödenecek ek ücret belli oldu
Kemerburgaz çocuk üniversitesi kuruyor
6 devlet üniversitesine 6 yeni fakülte kuruldu
Uzaktan Eğitim Merkezi ilk sınavını başarı ile geçti
Bakanlıktan tablet müjdesi!
Türkiye'nin eğitim haritası çıkarılıyor
Çocuk gelinler
Gelenek bozulmadı
Doğa Koleji, çocukları uzmanlarla fuarda buluşturacak
Emlak danışmanlığı en gözde meslek
Dünya değişiyor!
50 bin öğretmen 'yuva'ya döndü
Yeni YÖK Yasa taslağı neler getiriyor?
36 bin öğrenci tabletine 2. dönem kavuşuyor
Öğretmenlere ek gelir müjdesi!
KPSS'de 38 puan aldı memur oldu!
Öğretmene memurluk yolu göründü
Milli Eğitim Bakanı sert konuştu
3 fakülte bitirdi, 62 yaşında tıp eğitimine başladı
Kıyafet yönetmeliği yargıya taşındı
KPSS sonuçları açıklandı
KPSS'de 1 milyon 406 bin aday tercih yaptı
Fransız lisesinde 'Ermeni soykırımı' skandalı
KPSS tercihleri kuyruğa takıldı
ÖSYM uzman yardımcısı alacak
Anadolu'ya kitapla açılacak
Okullarda "serbest kıyafet" karmaşası
Bakan'dan öğrencilere bir müjde daha!
AB'den Türk öğrenciler için 240 bin avroluk hibe
24 saat açık üniversite kütüphanesi
Doğa Koleji, Apple’ın teknoloji merkezli okulları arasında
Kontenjanları biz belirleyelim
'Kitap kurdu'na kütüphane kurdu
Rektörden çığır açacak proje
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol