5 günlük hava durumu
1 Haziran 2010 Salı
İLİŞKİLİ HABERLER
12 yaşına kadar koltukta oturacak
Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • 01.06.2010

Oto güvenlik koltuğu almadan önce bazı detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. Örneğin aldığınız koltuğun güvenli bir kilit sistemi ya da bağlama kemerleri olduğuna dikkat edin

Çocuğunuz için bir oto koltuğu almadan önce bazı detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var. İşte rahatça kullanabileceğiniz bir ürün almak için dikkat etmeniz gerekenler:

Oto koltuğunun tabanı
Bebek oto koltuğunun bir tabanı ve koltuğu vardır. Taban, oto koltuğuna bir emniyet kemeri vasıtasıyla bağlanır, koltuk da tabana kenetlenir. Sabit tabanının olması, bebeğin arabaya yerleştirilmesi ve arabadan çıkarılması açısından büyük kolaylıktır.

Seyahat sistemleri
Araba seyahati sistemine sahip bir bebek arabası almayı planlıyorsanız, hangi oto koltuğunun bebek arabasıyla birlikte satıldığına ve ihtiyaçlarınıza uyup uymadığına bakın.

Rahatlık ve tasarım
Tüm araba koltukları aynı amaçla tasarlanmış olmalarına rağmen, bireysel ihtiyaçlarınız hangi koltuğun size daha uygun olduğuna karar vermenizde etkili olabilir. Eğer taşınabilir bir koltuk istiyorsanız, baktığınız oto koltuklarının çok ağır olup olmadığını kontrol edin. Koltuğu tabanıyla beraber ve tabanı olmadan kaldırın. Eğer değiştirilebilir bir bebek oto koltuğu arıyorsanız; koltuğun kemerinin, klipslerin ve ayarlanması gerekecek diğer kısımlarının kullanışlı olup olmadığını da incelemeniz gerekir.

Kilit sistemi
Oto koltuğu güvenlik sistemlerindeki bir yenilik de 'kilit sistemi' ya da çocuklar için 'bağlama kemerleri'dir. Bu sistem sadece oto koltukları için değişiklikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda araçlar için de değişiklikler getirir. Kilit sistemi olan arabalarda, aracın arka koltuğu ve minderi arasında metal bir çubuk bulunur. Anne- babalar, bebek oto koltuğunu bu metal çubuğa özel kopçalar kullanarak bağlarlar. Emniyet kemerine gerek bırakmadığı için oto koltuklarını güvenli kurmak, bu yöntemle daha kolaydır.

Arabanızın donanımı
Bebeğinizin oto koltuğunu kurmanın çocuk oyuncağı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Anlaşılabilir etiketlemelere rağmen, oto koltuklarının kurulumları henüz pürüzsüz yapılamıyor. Çünkü her oto koltuğu her arabaya farklı şekilde uygulanır ve her insanın güvenlik anlayışı birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun otoa koltuğunu emniyet kemeriyle kurarken; emniyet kemerini çekebildiğiniz kadar çekin ve kilitlenmesini bekleyin. Sonra iyice gerginleşene kadar geriye sarmasına izin verin. Mümkün olduğu kadar gerebilmek için dizinizi kullanın ya da koltuğa oturun. Kurma işini tamamladıktan sonra, koltuğu öne ve arkaya doğru hareket ettirmeyi deneyin. Eğer iki buçuk santimetreden daha ileri geri hareket ettirebiliyorsanız, gevşeklik fazla demektir.

Güvenliğini sağlamak
Emniyet kemerinin yerleştirilmesi, bebeğinizin boyutuna ve koltuğun arkaya mı yoksa öne mi bakar şekilde duracağına göre değişir. Arkaya bakar durumdayken, kemer bağları en altta ya da ortada, kilit yerleri ise omuzlarda veya omuzların aşağısında olmalıdır. Öne bakar durumdayken ise kemer bağları ortada ya da en üstte durmalı, kilit yerleri de omuzlarda veya omuzların yukarısında olmalıdır. Göğüs kopçaları bebeğin boyun ya da midesi hizasında değil, meme uçlarının hizasında durmalıdır.
(Bebek dergisi)

MERAK EDİLEN SORULAR
Bir oto koltuğunun güvenli ya da sağlam olup olmadığını nasıl anlarız?
Ailelerin en çok önem vermesi gereken şey; Avrupa standartlarına uygun bir oto koltuğu satın almaktır. İlk olarak oto koltuğunun kılıfını çıkartıp, sırt bölümünün strafor ile kaplanmış olduğunun teyidini yapın. Bu strafor, trafik kazalarında ortaya çıkan sarsılmaların gücünü emer. Sıradan bir oto koltuğunda bu strafor yerine sünger olur. Bu yüzden çocuğun kafasını çarpması olasıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; yandan koruma sistemleridir. Çünkü trafik kazalarının yüzde 20'si yan taraftan oluyor. Bu yüzden çocuk sırtını oto koltuğuna dayadığı zaman, yan taraftaki koruma, yüzünün dörtte üçünü kapamalı. Yandan bakıldığında çocuğun burnu görülmeli.

Oto koltuğunun Avrupa standartlarına uygun olduğunu nasıl anlarız?
Etikette ECER44/04 yazıyorsa, Avrupa standartlarına uygun demektir. Bunun dışında beş yıldıza sahip oto koltuğu çok az bulunur; dört yıldız ideal demektir, üç yıldız ise iyidir.

kalan karakter 460

semanur 1927 semanur 1927

muhteşem ama yazıcam yani mantıksız konuştum yazıcam

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.11.2012 21:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Magazin Haberleri

Diğer Magazin Haberleri

Hayranlarımı tekmelemek istiyorum
Heyecan ve sürprizin dozu artacak
Bu yeni oyuncak tablo değerinde
Şarkılarda ortak duygularımız var
Onlar için yüzbinlerce dolar feda
Meltem'in stüdyosunda 'yeni yıldızlar' yetişecek
El Kaide korumaları üçletti
Koç Ferrari'nin yeni modelini F1 pilotlarıyla birlikte tanıttı
Gündeş ile eşinin 'karanlık' oyunu!
Askerdeyken hep Ahmet Kaya dinledim
Civaoğlu hayatını değiştiren şarkıları çaldı
Avşar kızı ayaküstü muhabbeti sevmiyor
'Bodrum'a altı mayolu çıkarma!
Pes food!
Park halinde aşk
Deniz'den pop şarkılar çıkacak
Nil'den yakın markaj
Miley çocuksu imajını bıraktı
İç çamaşırı sattı!
Uzaylılara veda etti!
33 yaşıma girdim benden korkun
Bir hafta içinde üç ayrı yerde konser verdi
Üç sanatçı-beş duyu ile davet
Ali, bebek turunda
Aman güzel fotoğraf basın
Görünmez kaza...
Ancak kendi şarkımı söylerim!
Beyoğlu'nun yeni çapkını
İsmail gecelere alıştı
Çocuklar için
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol