5 günlük hava durumu
10 Mayıs 2010 Pazartesi
CHP istifa Deniz Baykal

Baykal etti

  • yeni haber
  • SABAH İNTERNET
  • Giriş Saati: 10.05.2010  12:17
    Güncelleme : 11.05.2010  11:52
Genel Başkanı , görevinden ettiğini açıkladı. CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, Baykal'ın kurultaya katılmayacağını söylediğini belirtti.

CHP lideri Baykal, gizli kamera kayıtlarıyla ilgili bugün saat 13.30'da basın toplantısı düzenledi.

"BU BİR KOMPLO"

Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ''günlerdir beklenen değerlendirmesini ve kararını açıklayacağını'' belirtti. Baykal şöyle konuştu:

''Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız, montaj yaparsınız çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün
dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz. Ağır haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Önümüzdeki komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset.''

BU KARA KAMPANYAYA TESLİM OLMAYACAĞIM

Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan Baykal, ''Bu tablo karşısında bana da bir görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığından ayrılmaksa o bedeli de ödemeye hazırım'' dedi.Baykal, şöyle konuştu:

"PENSİLLVANYA'DAN DESTEK MESAJININ SAMİMİYETİNE İNANIYORUM"

''Ana muhalefet liderine yönelik bu kadar kaba kanunsuzluk, bu kadar kaba ahlaksızlık, bugünlerin ortamında iktidarın bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştirilemez, piyasaya sürülemez. Komployu ayıplar gibi yapanlar aslında bizzat ayıbı işleyenlerdir. Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacaklara yardımcı olmak üzere, ABD'den, Pensillvanya'dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da belirtmek isterim.Hukuksuz ve ahlaksız komploları temel alan, 'çok ayıp ama' diye başlayan yorumlarla hesap sormaya, siyaset düzenlemeye çalışanlara da söyleyecek bir sözüm var; ahlaksız ve hukuksuz komplolara itibar ederek ne ahlakı ne hukuku ne de siyaseti savunamazsınız. Komplo yapanlar zaten işlerini sizlere güvenerek yapıyorlar. Komploculuğa hayat alanı açanlar 'çok ayıp ama' diyenlerdir. Hukuksuz ve ahlaksız komploları hazırlayanların ve onların komplolarına itibar edenlerin, dürüst ve onurlu insanların manevi cesetlerini çiğneyerek nereye kadar gidebileceklerini hep beraber göreceğiz. Bunun nasıl bir Türkiye oluşturmakta olduğunu er geç anlayacağız.Kendinden menkul bir ahlak zabıtalığını bizzat deruhte edenlerin insanlık tarihi boyunca Hz. Peygamberden başlayarak günümüze kadar ne mağduriyetlere yol açtıklarını çok iyi biliyoruz."KAÇMAK DEĞİL MEYDAN OKUMAK"

Bu tablo karşısında bana da bir görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığından ayrılmaksa o bedeli de ödemeye hazırım. Benim CHP Genel Başkanlığından istifa etmem hiçbir şekilde bu komploya teslim olmak ya da kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. Bu anlayışla bugün CHP Genel Başkanlığından istifa ediyorum. Bu komplonun hedefi sadece ben değilim, aynı zamanda CHP'dir. CHP de bu kirli tezgahlar karşısında yolunu seçmek zorundadır. Benim istifa kararım, hem Türkiye siyasetini hem CHP'yi yeniden tanzim etmek isteyenlere bir imkan tanıyacak hem de CHP'ye bu komplo ile hesaplaşma fırsatı verecektir.''

"BİR KASET ELE GEÇİRİLMİŞ DEĞİLDİR"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Meskene tecavüz ve ileri teknoloji kullanımı yoluyla tezgahlanan, bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden, bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir'' dedi.


''Bu komplo bugünkü siyasi konjonktürün eseridir, yıllardır bekletilen bir kaset yoktur. Bir kaset ele geçirilmiş değildir. Bir komplo imal edilmiştir, taze, iki haftalık bir komplo vardır. Bu komplonun hedefi bir kişi değildir, onun çok ötesinde CHP'nin neredeyse tek başına yürüttüğü, Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkan sivil darbeye, sivil dikta rejimlerine karşı vermekte karşı vermekte olduğu mücadelesidir. Bu komplo CHP'nin Anayaysa ve rejim kavgası vermekte olduğu bu son iki hafta içinde düzenlenmiş ve piyasaya sürülmüştür. Komplo tezgahı malzemeleriyle çekimleriyle günceldir, tazedir. Meskene tecavüz ve ileri teknoloji kullanımı yoluyla tezgahlanan, bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden, bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir. Ana muhalefet liderinin hukukuna, ahlakına tecavüz eden, bu kadar kaba bir komplo tezgahının iktidar zirvesinin bilgisi ve onayı olmadan son iki hafta içinde hazırlanıp piyasaya sürülmesi söz konusu bile olamaz. Olay sonrasında sergilenen sözde iyi niyetli, hakşinas olmaya çalışan yapay tavırlar, üzüntü beyanları perde arkasındaki tezgahın suçluluğunu örtbas etmeye yetmez.''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Deniz Baykal'ın ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin ötesinde, bütün Türkiye olarak hepimiz hileye ve şerre dayalı bir kalleşlik politikasına 'dur' demek zorundayız. Umarım bütün bu yaşananlar ve benim istifam Türkiye'de yeni bir uyanışın başlangıcı olur'' dedi.

Baykal, şöyle devam etti: ''Yalansız, dürüst, cesur bir duruş sergilemek sadece benim işim olmamalıdır. Deniz Baykal'ın ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin ötesinde bütün Türkiye olarak hepimiz hileye ve şerre dayalı bir kalleşlik politikasına 'dur' demek zorundayız. Umarım bütün bu yaşananlar ve benim istifam Türkiye'de yeni bir uyanışın başlangıcı olur. İnşallah, bir kez daha şerden bir hayır çıkar, hile hurda yapanlar değil dürüst ve namuslu olanlar kazanır. Bu olayda ve bugüne kadar bütün iyi kötü günlerimde bana destek olanlar, sahip çıkan her siyasi düşünceden vatandaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi'nin vefakar, fedakar, yiğit örgütüne, birlikte görev yaptığım çalışma arkadaşlarıma, üzerimde emeği olan, hakkı olan tanıdığım, tanımadığım bütün insanlara, refahları ve mutlulukları için yaşam boyu uğrunda mücadele ettiğim bütün vatandaşlarıma, bize kızan, bizi seven, oy veren vermeyen, üzerimde hakkı olan olmayan herkese yaşamımın her anını anlamlı kıldıkları için teşekkür ediyorum. Ben sizlere hakkımı helal ediyorum, siz de hakkınızı bana helal ediniz.''

NOTLAR

Baykal'ın basın toplantısını düzenlediği salonda, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Cevdet Selvi, Grup Başkanvekili Mustafa Özyürek, milletvekili Canan Arıtman, bazı MYK üyeleri ile bazı partililer de hazır bulundu.

Baykal'ın istifa kararını açıklaması üzerine bazı partililerin yüksek sesle ''Hayır, yapma'' dedikleri duyuldu. Bazı partililerin de açıklama sırasında gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Konuşmasını tamamladıktan sonra Baykal, MYK üyeleri tarafından alkışlandı.

Açıklamasının hemen ardından toplantı yaptığı salondan ayrılan Baykal, makamına geçti. Baykal bir süre sonra partiden ayrıldı. Partililer, Baykal'a arabasına kadar eşlik ederken, bazı partililer ''İnadına Baykal, inadına sol'' diye slogan attı. Baykal, partiden alkışlarla uğurlandı. Basın toplantısını çok sayıda basın mensubu izledi.


''KENDİSİ (DENİZ BAYKAL) 'BEN BU KURULTAYA KATILMAYACAĞIM' DEDİ''

Genel Başkan Deniz Baykal'ın istifa ettiği basın toplantısının ardından CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özyürek, 22-23 Mayıs'ta yapılacak CHP Kurultayı'nda Baykal'ın aday olup olmayacağının sorulması üzerine, Özyürek, şunları kaydetti:

''Kendisi, 'Ben bu Kurultay'a katılmayacağım, artık partimiz, partililerimiz yolunu çözmelidir' dedi. Bir de duygusal ifadesi var, 'CHP'yi dizayn etmek isteyenler için de bu alanı boşaltıyorum' dedi.''
Özyürek, birazdan Merkez Yönetim Kurulu'nun toplanacağını ve durumun değerlendirileceğini de bildirdi. CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, Deniz Başkal'ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifasıyla ilgili ''Bu ayrılığı biz sürekli bir ayrılık gibi görmüyoruz'' dedi. CHP Genel Merkezinde Baykal'ın istifasına ilişkin açıklamalarda bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özyürek, Baykal'ın istifa kararının, herkes için ''şok etkisi'' yarattığını söyledi.

CHP'ye çok ağır suçlamalar yapıldığını belirten Özyürek, ''Bir çirkin komploya hem Genel Başkanımız hem CHP kurban edilmeye çalışılıyordu. Genel Başkanımız 4 gün boyunca kendisini arayan sade vatandaştan parti yöneticisine, il başkanına kadar herkesle konuştu ve biraz önce anlattığı, ifade ettiği gerekçelerle CHP Genel Başkanlığından istifa etti. Bu bizim için çok zor bir durumdur'' diye konuştu.
Özyürek, CHP ile Deniz Baykal'ın özdeşleştiğini, Deniz Baykal'dan CHP'yi, CHP'den Deniz Baykal'ı ayırmanın mümkün olmayacağını ifade etti.

CHP Olağan Kurultayı'nın 15 gün sonra yapılacağını anımsatan Özyürek, ''O Kurultayda partimiz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır ve elbette Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın da ifade ettiği gibi kendisi her durumda, her pozisyonda mücadeleye devam edecektir'' dedi. Özyürek, CHP'nin mücadelesinin, sıradan bir partinin var olma, yok olma mücadelesi olmadığını, CHP'nin mücadelesinin ''demokrasiyi, laik, demokratik Cumhuriyeti yaşatma, Atatürk ilkelerini hakim kılma'' olduğunu belirtti.

''Bu mücadeleye partimiz en ufak bir yara almadan devam edecek'' diyen Özyürek, Deniz Baykal'ın da her pozisyonda kendilerine türlü yardımı, desteği vereceğini söylediğini aktardı.

''KURULTAY SÜRECİ DEVAM EDECEK''

İstifa kararını, basın mensuplarıyla beraber öğrendiklerini söyleyen Özyürek, 22-23 Mayıs'ta yapılacak 33. Olağan Kurultay sürecinin devam edeceğini, herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını bildirdi. Baykal'ın Kurultay'da aday olup olmayacağının sorulmasına karşılık Özyürek, ''Hepimizin gönlünde olan Sayın Genel Başkanımızın tekrar bu sorumluluğu üstlenmesidir'' dedi. CHP'ye ve Baykal'a dönük geçmişte de çok haksız suçlamalar yapıldığını ifade eden Özyürek, şunları kaydetti: ''Baykal, CHP'nin önünü tıkayan insan gibi sunulmaya çalışıldı. Şimdi 'ben yokum buyursunlar yapsınlar' dedi. Ama CHP'liler, Sayın Deniz Baykal'ın çizdiği doğrultuda, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir parti olarak yoluna devam edecektir. O bazılarının istediği gibi bir 'ikinci cumhuriyetçi', tırnak içinde 'liberal parti' olmayacaktır. Laik, demokratik Cumhuriyetten yana, Atatürk ilkelerinden yana bir parti olarak yoluna devam edecektir. Bu, CHP'nin temel çizgisidir. Bu doğrultuda yolumuza devam edeceğiz.''

''BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZ ISRAR ETTİLER''


Özyürek, bir gazetecinin ''İstifa etme diyen oldu mu?'' sorusuna ''Elbette, bütün arkadaşlarımız ısrar ettiler. Gördüğünüz gibi üzülen ağlayan... Hepimiz çok üzüldük'' karşılığını verdi.Mustafa Özyürek, şöyle devam etti: ''Zor bir durum, özellikle benim gibi 1960'yıllardan beri Deniz Baykal ile beraber mücadele veriyorsanız. Bu ayrılık zor bir ayrılık ama bu ayrılığı biz sürekli bir ayrılık gibi görmüyoruz. Bütün mücadelede yine biz beraber olacağız. Bu inançtayız. Bütün arkadaşlarımız ısrar ettik ama Genel Başkanımız '4 gün düşünerek bu kararı aldığını ve böyle bir karar alması gerektiğini' söyledi. Bazılarının beklediği gibi Sayın Deniz Baykal'ın, koltuğuna yapışan bir insan değil her zaman gerekeni yapan bir insan olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Biz, kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu haksızlığı, bu iğrenç komployu ortaya koyanlardan hesap sormak bizim boynumuzun borcudur. Bu hesabı mutlaka CHP'liler soracaktır. Bir Atatürkçü, laik, demokratik, Cumhuriyet'e inanan, yıllarını demokrasi mücadelesine vermiş bir insanı toplumdan soyutlayacağını zannedenler umduklarını bulamayacaklardır. Deniz Baykal, tekrar en aktif şekilde mücadelesine devam edecektir.''

EVİNE ÇEKİLDİ

CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Deniz Baykal, Beysukent'teki Angora Evleri'ndeki konutuna geçti. Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısının ardından, parti genel merkezinden sloganlar eşliğinde uğurlandı. Kendisine eşlik eden partililerin bulunduğu araçlarla Beysukent'teki Angora Evleri'nde bulunan konutuna gitti. CHP Genel Sekreteri Önder Sav da Baykal'ın konutunda bulunuyor.

GÜRSEL TEKİN İSTİFAYI İZLERKEN AĞLADI

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Baykal'ın istifasını izlerken NTV stüdyosunda gözyaşlarını tutamadı. Baykal'ın açıklamalarını NTV stüdyosunda canlı izleyen İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, gözyaşlarını tutamadı. Deniz Baykal'ın konuşmasını dinleyen Tekin'in ağladığı görüldü.Etiketler : , ,

kalan karakter 460

savasdogan14 savasdogan14 // BOLU

Baykal dürüst bir insandır. Bugüne kadar hiçbir yolsuzluğu hırsızlığı kişisel menfaati olmamıştır siyasetten. Bu komployu hazırlayanlar ahlaksızsızlıklarıyla utanmalıdır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet165
hayır237
cevapla 10.05.2010 14:19
savasdogan14 savasdogan14 // BOLU

İktidar milletvekilleri gibi zimmetine para mı geçirmiş. Tayyip erdoğan gibi oğlunu askere göndermemek için çürük mü aldırmış yoksa yine tayyip gibi belediye de otobüs şoförüyken şu an da dünyanın en zengin liderleri arasına mı girmiş...Örnekleri çoğaltmaya gerek bile yok bilen biliyor zaten..

Aynı Görüşte misiniz?
evet82
hayır1
cevapla 10.05.2010 19:55
selcuk_86 selcuk_86 // ANKARA

dürüst görmesek yutturacaksın. bu ülke bu duruma bunların yüzünden geldi

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır12
cevapla 10.05.2010 15:16
selimyucel selimyucel // ANKARA

Eğer bu olay Tayyip Erdoğan'ın başına gelseydi o görüntüler tv'lerde tekrar tekrar döndürülürdü. Ayrıca her chp'linin cep telefonunda kayıtlı olurdu. Kimse kimseyi kandırmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet290
hayır98
cevapla 10.05.2010 14:18
selimyucel selimyucel // ANKARA

İstifa ederken bile iftira etmekten geri durmamış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet203
hayır104
cevapla 10.05.2010 14:20
sepol07 sepol07 // ANTALYA

ülkenin yeni yüzlerede ihtiyacı var

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.05.2010 21:29
teknisyen_1 teknisyen_1 // İSTANBUL

Bu istifa ya birçok pencereden bakılabileceği gibi, ben iki pencereden bakarak değerlendiriyorum.Bir;iyi olmadı,neden.Sayın deniz baykal yaptığı siyaset tarzı ve CHP vizyonu denince toplumun büyük bir çoğunluğunda oluşturduğu fotoğraf ile AKP nin önünü açıyordu.Sayın Başbakan'ın bir konuşmasında ,Yarı şaka yarı ciddi söylediği gibi; Baykal İstifa etmemeliydi. Baykal her yaptığı ile AKP ye puan aldırıyordu.Dolayısıyla 80 yıldır yapılamayanları yapmakla Ülkeyi kalkındıran kadroya dolaylı destek veriyordu.Allah herkese, Ülkeye baykal gibi hizmet etmeyi nasip etsin..!!! .İki;CHP de artık AKP gibi İleriyi görebilen Ülkesi için elini taşın altına koyabilen.Kefenini alarak!yola çıkan.Teknik olarak mümkün olmayacak şeyleri vatandaşına vaat etmeyen,gerçekçi,dürüst,Genç,dinamik,vatandaş'ının Kültürü,inancı,vs..değerleri ile ters düşmeyecek adam gibi adamlar tarafından yönetilecek ve Amerika!da,avrupa'da olduğu gibi hangi isim gelirse gelsin iktidara,Ülkemizi daima ileriye taşıyacaktır.UMUTLUYUM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.05.2010 08:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Ahmet Çalık ile çok özel
Turkuvaz Medya'nın zirvesi konuştu
Mardin'de polis otosu tarandı
9.madde kabul edildi
Hınzır delikanlı
İşte adım adım bedelli askerlik
Meclis'te boğaz boğaza kavga
Erivan'ın protokol freni
Çetin Doğan taburcu edildi
25 yıl sonra SABAH
Bedelli randevusu yarın
İsrail Türkiye’yi henüz kaybetmedi
Amiralin eşi ifade verdi
Aşiretten öldüren formül
Haşim Kılıç: Reform şart
Danıştay saldırısında şok rapor
'Her şey kızım için'
Kapatmaya Meclis şartı
Bedelli için umut doğdu
Danıştay’dan YÖK’e sürpriz
'40 bin öğretmen alınacak' müjdesi
Arınç, Japon çocukları böyle selamladı 'Arigato gozaimasu... Maşallah'
Kemal Türkler'in kızı: Ailece Taksim'deyiz
'Yalnız Kurt' itirazı
Yine mayın tuzağı: 1 şehit
Saldıran PKK'lılar Şebinkarahisar'da
'Çat kapı infaz'a AİHM'den 100 bin euro tazminat cezası
"Türk'ü oylama için çağırdılar"
MEB müfettiş görevlendirdi
Yargıtay'a göre kendi üyeleri yargıdan muaf
Şahin'den Kaplan'a: Öldürtecek misiniz?
CHP'den gensoru taktiği
'Kürtler sandığa gitmeyecek'
Balyoz'da 3 subaya tahliye
Patlamalar kimin eseri?
ABD ile ilişkilerde şok gelişme
Arınç Baykal'a yüklendi
Tramvay kazasına 15 yıl istemi
Ergenekon'da tahliye
IMF ile anlaşma yok
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol