5 günlük hava durumu
22 Temmuz 2010 Perşembe
Taş atan çocuklara 'af' geçti

Taş atan çocuklara 'af' geçti

Kamuoyunda "taş atan çocuklar yasası" olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu'ndaki (TMK) düzenleme dün gece TBMM Genel Kurulu'nda 26'ya karşı 238 oyla kabul edildi. 20 saatlik mesai sonrası yapılan düzenlemeyle polise direnen, örgüt propagandası yapan çocuklar örgüt üyeliği suçundan yargılanamayacak. Yasayla cezaevindeki 200'e yakın çocuk serbest bırakılacak, yargılaması devam eden yaklaşık 3 bin dava düşecek. Taş atan çocukların simgesi 7 yıl 9 ay ceza alan 'Berivan'a da özgürlük yolu açıldı. Tasarı şu düzenlemeleri içeriyor: Gösterilerde ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmayanlara altı aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Yargılamalar asliye ceza mahkemelerinde yapılabilecek. Eski düzenlemede bu ceza 1,5-3 yıldı. Ceza indiriminden yetişkinler de yararlanabilecek. Suçu, toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleyenler işlerse, ceza yarı oranında artırılacak. Gösterilere katılarak direnme ve propaganda suçunu işleyen çocuklar, "terör suçlusu" ve "örgüt üyesi" suçlarından yargılanmayacak. Silahla, falçatayla ve molotofla gösterilere katılanlar, sadece Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) öngörülen cezaları alacak. TCK'daki bu cezaların alt sınırı 2 yıldan az olduğu için hakimler, cezaları erteleyebilecek. Çocuklar hapse girmemiş olacak. 18 yaşından küçükler suçu ne olursa olsun, ağır ceza mahkemelerinde yargılanamayacak.

DİSİPLİN SUÇLARINA AF

Yasayla, İnfaz Hakimliği Kanunu'nda da değişiklik yapıldı. Cezaevlerindeki disiplin cezalarına karşı yapılan şikayet üzerine, infaz hakimleri artık hükümlü ve tutuklunun sözlü savunmasını aldıktan sonra karar verecek. İnfaz hakimi gerekli görürse hükümlü veya tutuklunun savunması ceza infaz kurumunda da alınabilecek. Böylece infaz hakimleri, terörist Abdullah Öcalan'ın disiplin suçlarına karşı savunmasını gerekli görürse İmralı'ya giderek, alabilecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki disiplin cezaları 6 ay içinde başvuru yapılırsa kaldırılacak. Böylece AİHM'de Türkiye aleyhine açılan 567 dava dosyası düşmüş olacak.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

AB'ye kilit terör mesajı
Şehitler için tek yürek
Ses bombası atıldı
27 kişi gözaltında
Hakkari'de saldırı
PKK'nın kanatları yolunuyor
Müdahaleyle tekrar çalıştırıldı
1 kişi daha getirildi
Meclis'te "kader" tartışması
Elazığ'da çatışma
"PKK ortak düşmanımız"
Call center rahatladı
Mücadeleye tavizsiz devam kararı
Erdoğan yaralıları ziyaret etti
Havada provokasyon kokusu var
7 terörist etkisiz hale getirildi
Gerçekle hiç bir ilgisi yok
Fatih Camii doldu taştı
İlhan Selçuk uğurlanıyor
Hüsnü Mahalli anlatıyor
Yaralıların isimleri belli oldu
Bombalı saldırıda flaş gelişme
Terör "Kardelen Elif"i de vurdu
Hakkari'de mayın tuzağı
"Görüş ayrılıklarımız olabilir"
Daha 19 yaşındaydı
Askeri servise bomba
İddianameden çarpıcı başlıklar
"Arabulucu değiliz"
"Balkanlar Avrupa'nın ayrılmaz parçası"
Katillere alkış tuttular
Derviş Eroğlu'ndan İsrail'e çağrı
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Adım adım halk oylaması
Çöp kutusunda mühimmat bulundu
Teğmenin eşine uğurlama
Şırnak'ta sıcak saatler
Cumhurbaşkanı'nın Twitter mesajları
Gensoruya ret
9 Türk de vurularak öldürüldü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol