5 günlük hava durumu
1 Ekim 2010 Cuma
Recep Tayyip Erdoğan tek tip askerlik

"Tek tip" askerlikle ilgili konuştu

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 01.10.2010  19:44
    Güncelleme : 01.10.2010  20:39
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığından, tek tip askerlik konusunda brifing alacağını belirterek, ''Askıya almak, rafa kaldırmak henüz sözkonusu değil'' dedi.

Erdoğan, Meclisin 23. Dönem 5. Yasama Yılı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, '''' ile ilgili bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanlığının tek tip askerlik ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Çalışmalarını tamamlamasının ardından, Genelkurmay Başkanlığından brifing alacağını ifade eden Erdoğan, ''Brifingden sonra konuyla ilgili kararımızı vereceğiz. Askıya almak, rafa kaldırmak... Böyle bir şey henüz sözkonusu değil. Daha konuyla ilgili çalışmaları bile görmüş değiliz, bilmiyoruz. Dolayısıyla herhangi bir şeyi bilmeden karar vermek yanlış olur'' diye konuştu.''YARGININ BAĞIMSIZLIĞI, TARAFSIZLIĞI İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM ÇOK AÇIK, NET''

Başbakan , yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ile ilgili düşüncelerinin çok açık ve net olduğunu belirterek, ''(Geciken adalet, adalet değildir) Kalıplaşmış bu gerçekliği kimsenin inkar etmesi mümkün değil'' dedi.

Erdoğan, Meclisin 23. dönem 5. yasama yılı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ''tek tip askerlik'' ile ilgili bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanlığının tek tip askerlik ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Çalışmalarını tamamlamasının ardından, Genelkurmay Başkanlığından brifing alacağını ifade eden Erdoğan, ''Brifingden sonra konuyla ilgili kararımızı vereceğiz. Askıya almak, rafa kaldırmak... Böyle bir şey henüz söz konusu değil. Daha konuyla ilgili çalışmaları bile görmüş değiliz, bilmiyoruz. Dolayısıyla herhangi bir şeyi bilmeden karar vermek yanlış olur'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Takvim belli mi, Genelkurmay'ın çalışması ne kadar sürecek?'' sorusuna, ''Onlar hazır durumdalar. Programıma bakıp, önümüzdeki hafta veya daha sonraki hafta zaman ayarlayacağız. Kendilerine yaptığım iade-i ziyarette de onu konuştuk. Kendileriyle bir araya geleceğiz ve bizi brife edecekler'' yanıtını verdi.

Konuya sıcak bakıp bakmadığının sorulması üzerine Erdoğan, ''İçeriğini bilmiyorum ki...'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Bedelliyi tekrar gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna karşılık, ''Bunlar hep konuluşup değerlendirilecek konular. Şu anda üzerinde durmadığımız bir konuyu burada söylersem olmaz'' cevabını verdi.

ŞURA KARARLARIYLA İLGİLİ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

''Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin, Yüksek Askeri Şura kararları ve atamalarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı var. Önünüze geldi mi?'' sorusuna, ''Hayır'' diye karşılık veren Başbakan Erdoğan, kararı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise ''Öyle bir şey gelmiş değil'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, ''Anayasa'nın ilk 3 maddesinin pozitif yönde değiştirilebileceği'' yönünde bir açıklaması olduğunun hatırlatılması üzerine, ''İçeriğinden haberim yok; görmedim, bilmiyorum'' diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN YARGI İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Erdoğan, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulundaki konuşmasında, ilk kez 'Kürt sorunu' dedi, 'benim de boğazım düğümleniyor' dedi. Tutukluluk sürelerinin uzamasının rahatsızlık yarattığını söyledi. Sizin değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?'' sorusuna yanıt verirken, şöyle konuştu:

''Bunlar hep konuştuğumuz şeyler zaten. Bu konuyla ilgili benim 2005 Ağustos Diyarbakır konuşmamı şöyle bir hemen internetten çıkarırsanız, orada bunların hepsi var. Son yaptığım Diyarbakır konuşmamda yine bunlar var. Yargı ile ilgili olarak... Bağımsızlığı, tarafsızlığı, buna yönelik düşüncelerim çok açık, net, bunlar belli. 'Geciken adalet, adalet değildir...' Bu zaten kalıplaşmış olan bir gerçektir, bunu kimsenin inkar etmesi mümkün değil. Yani biz de geciken adaleti savunanlardan değiliz. Tam aksine geciken adaletin adalet olmadığını... Bunun için de ne gerekiyorsa bunu yapalım, kadro ise kadro, her şeyi yapalım. Ama bunun için önümüz maalesef kesilmiştir. Biz kadro tahsis edelim derken, işte biliyorsunuz önümüze ne çıkarıldı, kameralar çıkarıldı. Yani mülakatlar, kamera ile yapılsın, falan filan denilince biz de bu işleri durdurduk. Bugüne kadar böyle bir şey olmuş değil, geçmişte böyle bir şey yok. Şimdi bize böyle bir şey söylenince, 'olacak iş değil dedik' durdurduk.''

Başbakan Erdoğan, Numan Kurtulmuş'un Saadet Partisi Genel Başkanlığından istifasının sorulması üzerine, ''Hayırlı olsun'' dedi.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

hersabah hersabah // SAMSUN

tek tip olmasada en azından, 15 aylık askerlik süresi kısaltılsın artık.maksimum 12 olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır0
cevapla 02.10.2010 00:36
mfinal mfinal // İSTANBUL

Eee Baktı ki tepkiler çoğalıyor geri adım attı. Ama işini iyi bilir Başbakan, bir bomba düşer ne tek tip ne çok tip meselesi kalır

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 01.10.2010 21:34
s-belgin s-belgin

offf yani artik!

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 01.10.2010 22:20
RAAHEAD RAAHEAD // İSTANBUL

sayın başbakanım bedelli ülkenin ihtiyacıdır. bakın kendi tohumumuzu bile israilden alıyoruz. hem bedelliden gelen paralarla bu tür yatırımlar yapılabilir hemde şu veya bu şekilde askere gidememişlerede kanunların verdiği hak doğrultusunda bedelli askerlik çıkarılabilir. lütfen daha profesyonel düüşünelim avrupada olsa idi böyle bir tartışma olmazdı.. saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 02.10.2010 08:06
haldan haldan // İZMİR

Tek tip askerlik çıkarsa Burak askere gidecekmi. ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 02.10.2010 00:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Gürsel Tekin'e yeni görev
Şemdinli'de saldırı
AK Parti yöneticileri konuştu
İşte kararın detayları
Ayin öncesi kilit hazırlık
Liderlerden Erdoğan'a tebrik
Seçim tarihini açıkladı
HSYK'ya üyelik yarışı başladı
Polis aracına mayınlı saldırı
"Hayır diyen darbecidir"
Söke Kaymakamı: Saldırı yok
Boykot baskısına polis baskını
Güvenlik engeline takıldı
Hastanede can pazarı
Erdoğan Pakistan'a gidiyor
İşte Referandum'un resmi sonuçları
Polisin silahı ile polisi vurdu
"Yardım konusunda Türkiye birinci sırada"
Tek tip askerlikte son gelişme
Oy kullanmayana ceza var
Dev uçak İstanbul'da
Toplantıda neler konuşuldu?
Savarona müze olacak
Artık fişleme kepazeliği yok
Rafa kaldırıldı mı?
MHP seçim startı verdi
Seyrantepe'de patlama
Referandum Sabah’tan izlenir
İstifanın perde arkası
Hakkari'de gerginlik
Sürpriz buluşma
Finali Baykal ile yaptı
Hayır oyları neden az çıkmış?
Numan Kurtulmuş'a tam destek
BDP'li Akın Birdal'a saldırı
5 ilde operasyon
Beyrut'ta casus operasyonu
Saadet Partisi'nde flaş gelişme
Çölaşan'a 'dörtgen kafalı' yakıştırması
Resepsiyonda sürpriz görüşme
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol