5 günlük hava durumu
7 Ekim 2010 Perşembe

kapatılıyor mu?

  • yeni haber
  • AJANSLAR
  • Giriş Saati: 07.10.2010  09:48
    Güncelleme : 07.10.2010  15:38
Ulaştırma Bakanı , Youtube'un ardından 'un
da kapatılacağı iddialarıyla ilgili olarak "Sosyal paylaşım sitesi hakkında 30 adet kapatma kararı var. Bu kararlara karşı herhangi bir girişimde bulunulmamış, üst mahkemeye başvurulmamış." açıklamasında bulundu.

Cebıt Bilişim Eurasia'nın açılış törenine katılan Bakan Yıldırım, bilişimin ülkeler ve bireyler bağlamında önemini değerlendirdi. Yıldırım, alın terinin yerini akıl terinin aldığını kaydederken "Buna en somut örnek bugün hayatımızın tamamının kuşatan bir konum alan internettir. Bakın internet artık devletle, ticaret ve turizmle ilgili işlerimizi kolayca halledebildiğimiz, gerek zamanı gerek sınırları ortadan kaldıran muazzam bir platform haline geldi." dedi.

Cebıt'ın açılış kurdelesini kesmesinden önce gazetecilerin sorularına cevap veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Facebook'un kapatılmasıyla ilgili iddiaların hatırlatılması üzerine "Türkiye bir hukuk devleti. Yasama, yürütme ve yargı var. Yargının aldığı kararlara yürütmenin müdahalesi söz konusu olamaz. İşin arka planına bakmak gerekiyor. Arka planda 30 adet kapatma kararı var. Bu kapatma kararına mukabil sosyal paylaşım sitesi herhangi bir girişimde bulunmamış. Gelip idareyle görüşmemiş, üst mahkemeye de başvurmamış. Yabancı şirketlerde Türk şirketleriyle aynı kanunlara tabidir." dedi.

Yıldırım, Facebook'un bir üst mahkemeye başvurması halinde sorunun aşılabileceğini vurguladı.
Bakan Binali Yıldırım, e-devlet projesine yönelik bir soruya da şu karşılığı verdi:

"Yeni yapacağımız düzenleme ile e-devlet kapısında yetkili kurumun hangisi olacağı ve yetkilerinin neler olacağı belirlenecek. Hizmetlerin gelişmesine engel maddeler değiştirilecek. Yerel yönetimler e-devlet kapısından hizmet vermesinin önü açılacak.

'BLACKBERRY'LER YASAKLANACAK MI?

Bu arada Bakan Yıldırım, ''Ben de Varım'' Projesi kapsamında TÜVTÜRK tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, Blacberry marka cep telefonunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından incelemeye alındığının hatırlatılarak, gelişmelerin sorulması üzerine, ''Türkiye'de 'nin mesaj hizmetinin çözümü yapılamıyor. Kaynağı Kanada'da olduğu için. Diyelim ki yetkili istihbarat kuruluşları yargı kararıyla böyle bir müdahaleye ihtiyaçları olduğunda bunu Blackberry için yapamıyorlar. Bu da tabii uygulamada bir farklılık oluşturuyor. BTK'nın gündeminde şimdi Ulusal Kripto Yönetmeliği var. Bu yönetmelik hazırlandı, bitme aşamasında. Bunun yayımlanmasıyla birlikte bu sorun da aşılmış olacak'' açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin yönetmeliğin içeriğine yönelik sorusu üzerine Yıldırım, yönetmelikle kriptolu telefon ve haberleşme cihazlarının kullanılması, üretimi, dağıtımı ile ilgili bütün konuların düzenlendiğini söyledi. Yıldırım, ''Bu da, burada mesaj servisi bakımından çözümlenemediği için kriptolu bir cihaz özelliğine sahip. Tabii bu seste değil, seste sorun yok ama mesaj kısmında. Kısa bilgi gönderiminde kriptolu bir alet özelliği taşıyor. O yüzden bu konuda düzenleme yapılınca bununla ilgili sorun da giderilmiş olacak'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, bu düzenlemeyle Blackberry marka telefonların kullanımının engellenip engellenmeyeceği yönündeki bir soruya verdiği cevapta şunları dedi:

''Yasaklama, bizim hiçbir zaman tercih ettiğimiz bir şey değil. Biz çözüm üretmek için gayret ediyoruz. Her konuda çözüm üretmekten yanayız. Kriptolu haberleşme güvenli haberleşme demektir. Devletin güvenliği için, önemli konular için kriptolu haberleşme her ülkenin mutlaka elinde olan bir imkandır. Şimdi bu konuda düzenleme olmadığı için biz şu anda böyle bir sorun yaşıyoruz. Düzenleme olduğu zaman yabancılarla kripto yapabilecek miyiz? Yoksa kriptonun tamamı Türkiye'de mi olacak? Bunların kaynakları nasıl olacak? Bütün bunları düzenleyen bir sistemden bahsediyoruz.''

Yıldırım, Blackberry kullanıcılarının bu düzenlemeden etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna da, ''O çıkan yönetmeliğe bağlı bir şey. Ya onun gereğini yerine getirecek ya da yönetmelik bu kullanım şekline izin verecek. Ama her halükarda 600 bin kullanıcı var. Bunları mağdur etmek söz konusu olamaz'' yanıtını verdi.

"İKİNCİ BOĞAZ OLUŞTURULMASIYLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMAMIZ YOK"


Öte yandan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da ikinci bir boğaz oluşturulacağı yönündeki haberle Bakanlığının hiçbir alakası olmadığını belirterek, ''Habere konu olan güzergahta bir çalışmamız yok'' dedi.

''Ben de Varım'' Projesi kapsamında TÜVTÜRK tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Bakan Yıldırım, toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, ''İstanbul'a Manhattan gibi ikinci bir boğaz yapılacağı yönünde bir haber var. Bu haber doğru mu? Çalışmalara başlandığı yönünde ifadeler var'' sorusuna Yıldırım, ''Bu haberle bizim bakanlığımızın hiçbir alakası yok. Habere konu olan güzergahta bir çalışmamız yok. Zannediyorum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bizim bir çalışmamız yok, projemiz de yok. Hayallerin sınırı olmaz. Vizyonsuz hayal de kaos olur'' karşılığını verdi.Etiketler : , ,

kalan karakter 460

BĞYĞK TĞRK BĞYĞK TĞRK // İSTANBUL

facebook'u kapatma girişimi yerinde olur-insanarın ahlaki değerlerini tehdit eden-zamanlarını boş yere çalan,hiç bir şeye faydası olmayan bu sitenin yok edilmesi iyi bir uygulamadır.... bu özgürlüğün kısıtlanması değil-insanlara gerçek özgürlüğün verilmesidir( edirneliye )

Aynı Görüşte misiniz?
evet133
hayır109
cevapla 07.10.2010 10:45
cipekciler cipekciler // EDİRNE

Haklısın arkadaşım şimdi ben Kütahya'daki, Diyarbakır'daki, Çanakkale'deki, v.s. hatta Almanya'daki arkadaşlarımla bir görüşüp geleceğim yüz yüze :):):) Bu kadar dar düşünmeniz bence asıl sorun. Dünya Globalleşti. Sadece mahallenizden ibaret değil. Biz burada bunları yazarken adamlar internetten saniyeler içinde milyon dolarlık ihracat yapıyor. Facebooku kapatmak çözüm değil ki. Facebook gider Turkbook gelir. Akışına bırakın sanki tüm sorunlar çözüldü ülkede tek derdimiz facebook. Koskoca bakan neden daha ucuza internet kullanamadığımızı, neden hala sabit telefon almadan adsl kullanamadığımızı açıklasın facebookla uğraşacağına. Benden de saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır8
cevapla 07.10.2010 12:08
BĞYĞK TĞRK BĞYĞK TĞRK // İSTANBUL

ben zaten kullanmıyorum-ben arkadaslarımla netten degıl yuzyuze gorusuyorum-mahalle arkadasımla facebooktan yazızmıyorum-bu degerlerıme uygun olandır-teknolojının manevıyatı oldurdugu-ınsanları bırbırınden uzaklaştırdıgı su goturmez bır gercek-ben buna dıkkat cekmek ıstıyorum.-saygılar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet42
hayır33
cevapla 07.10.2010 11:52
cipekciler cipekciler // EDİRNE

Bu site sayesinde 20 senedir görmediğim bir sürü liseden arkadaşımı 12 senedir görmediğim yüksek okuldan arkadaşımı buldum. Bu site ve sınırsız internet erişimi benim tercihim. Eğer siz internette zaman harcandığını düşünüyorsanız açmayın bile. Bıraksınlar açan açsın istemeyen bakmasın. Sırf siz ya da sizin gibiler öyle düşünüyor diye bir site yasaklanamaz. O zaman ülkedeki tüm kahvehaneleri kapatsınlar. Bir sürü insan gereksiz yere zaman harcıyor. Yasaklama iyi bir çözüm değildir. Yasaklar yasaklanan şeyi daha cazip hale getirir ilgi uyandırır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet80
hayır14
cevapla 07.10.2010 11:40
cipekciler cipekciler // EDİRNE

Böyle mi demokratikleşeceğiz. Birisi tv dizisini yayından kaldırtmak için rtük'e şikayet eder, öteki internet sitelerini kapattırır, birileri basın organlarında gizliden sansür yapar. İnsanları toplu boykota davet ediyorum. Eğer facebook kapatılırsa herkes internet aboneliklerini iptal ettirsin. İnanın bir iki gün içinde karardan vazgeçerler çünkü başta telekom olmak üzere tüm internet satıcıları baskı yapar. Kapatılma istenmesinin sebebini yazılmamış. Onu da belirtseydiniz ona göre bir kaç laf daha ederdim.
Herkese eşit özgürlük diliyorum saygılar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet122
hayır31
cevapla 07.10.2010 10:15
sinanyurt sinanyurt

Temelli kaldırında interneti hatta bilişim aletlerinide rahat edelim. Bu ne ya 2 krş vergi alacam diye googleyi kapat face i kapat. İki kişi şikayet etti diye tv dizisini kaldır.Sürekli istediğiniz serumu verin millet hep uyusun yılklarca uyutuldu yine uyutulsun.Biz size güvendik sizde halkınıza güvenin halk neyi isterse onu kullanmasını onu izlemesini bilir yasaklar kalksın artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet64
hayır15
cevapla 07.10.2010 11:34
ebru ebru

ben kapatılmasını istemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.07.2013 23:11
ebru ebru

ben kapatılmasını asla istemiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.07.2013 23:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Gürsel Tekin'e yeni görev
Şemdinli'de saldırı
AK Parti yöneticileri konuştu
İşte kararın detayları
Ayin öncesi kilit hazırlık
Liderlerden Erdoğan'a tebrik
Seçim tarihini açıkladı
Ergenekon davasında 3 tahliye
HSYK'ya üyelik yarışı başladı
Adres gösteremedi
Polis aracına mayınlı saldırı
Komisyon heyet gönderiyor
"Hayır diyen darbecidir"
Söke Kaymakamı: Saldırı yok
Boykot baskısına polis baskını
Erdoğan-Koşaner görüşmesi
Güvenlik engeline takıldı
Hastanede can pazarı
Erdoğan Pakistan'a gidiyor
İşte Referandum'un resmi sonuçları
Polisin silahı ile polisi vurdu
"Yardım konusunda Türkiye birinci sırada"
Tek tip askerlikte son gelişme
Oy kullanmayana ceza var
Bahçeli'den Bağış'a sert tepki
Dev uçak İstanbul'da
"Başörtüsü konusunda yasak yok"
Toplantıda neler konuşuldu?
"Önemli olan diploma değil, bilgi"
Savarona müze olacak
Artık fişleme kepazeliği yok
Çarkıfelek yayından kaldırıldı
Rafa kaldırıldı mı?
MHP seçim startı verdi
Seyrantepe'de patlama
Referandum Sabah’tan izlenir
İstifanın perde arkası
Hakkari'de gerginlik
Sürpriz buluşma
Son söz rektörlerin
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol