5 günlük hava durumu
17 Ocak 2011 Pazartesi
Kaç yıl ceza aldılar?

Kaç yıl ceza aldılar?

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 17.01.2011  14:15
    Güncelleme : 17.01.2011  18:28
Etibank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili olarak 27 sanığın yargılandığı davada, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'e ''nitelikli zimmet'' suçundan 4 yıl 10 ay 10 gün, oğlu Şevket Önay Bilgin'e de 3 yıl 2 ay 26 gün hapis cezası verildi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Önay Bilgin'in de aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Dinç Bilgin'i ''nitelikli zimmet'' suçundan 4 yıl 10 ay 10 gün, Şevket Önay Bilgin'i de 3 yıl 2 ay 26 gün hapis cezasına mahkum etti.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Temmuz 2005 tarihli kararında, bankanın zarara uğratılmasına ilişkin Dinç Bilgin'i ''zimmet'' suçundan 14 yıl hapis ve 499 milyon 977 bin TL para, Şevket Önay Bilgin'i 9 yıl 4 ay hapis, Şükrü Karahasanoğlu ile Zeki Ünal'ı 9 yıl 26'şar gün hapis, Mustafa Dinçer ile İsmail Hakkı Karakaya'yı da 7 yıl 9 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırmıştı.

''Nitelikli dolandırıcılık'' suçundan Cavit Çağlar'ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı kararda Mustafa Çağlar'a 1 yıl 6 ay 22 gün, Hakkı Cengiz Kırgül'e de ''özel belgede sahtecilik'' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş, ancak bu cezalar ertelenmişti.

Mahkeme heyeti, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar, Mehmet Nail Keçili, Şevket Önay Bilgin, Mustafa Çağlar, Türker İnanoğlu ve Nevzat Ak'ın da aralarında bulunduğu 23 sanığın ''cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturma, bu teşekküle üye olma ve teşekkül üyelerine yardım etme'' suçlarına ilişkin beraatına karar vermişti.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul eksikliğinden bozmuş, ayrıca karardan sonra yürürlüğe giren Bankacılık Yasası'nda lehe hükümler olup olmadığının incelenmesini istemişti.

Yargıtayın bozma kararı üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış, Bilgin ailesi, avukatları aracılığıyla reddi hakim talebinde bulunmuş, ancak mahkeme bu talebi reddetmişti.

Bunun üzerine İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin hakkındaki bu kararı kabul ederek, dosyalarını ayırmıştı. Bu sanıkların yargılanmasına İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilmişti.

Diğer sanıklar açısından yargılamayı sürdüren mahkeme heyeti, 15 Kasım 2006 tarihli duruşmada Cavit Çağlar'ı ''nitelikli dolandırıcılık'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 20 bin 830 TL adli para cezasına mahkum etmişti.

Mustafa Çağlar'ı da aynı suçlamaya ilişkin olarak 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 15 bin 620 TL adli para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, cezanın ertelenmesine karar vermişti. Bankanın dört yöneticisini de 11 yıl 8 ay ile 7 yıl 9 ay arasında hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, diğer sanıklar açısından beraat ve ortadan kaldırma kararları vermişti.

-2. BOZMA-

Kararı inceleyen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, Cavit Çağlar ve oğlu Mustafa Çağlar hakkındaki davayı zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırmıştı.

Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Önay Bilgin'in hukuki durumlarının ve suç vasfının ihtisas mahkemesi olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde birlikte yapılacak yargılamada değerlendirilmesi gerektiğini belirten yüksek mahkeme, diğer sanıklar hakkındaki kararı da çeşitli nedenlerle bozmuştu.

Davanın yeniden görülmesine başlanmasının ardından Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin'in ayrılan dosyaları, yeniden ana davayla birleştirilmişti.

kalan karakter 460

remzi kokyay remzi kokyay

Dinc Bilgin in goturdugu paranin yuzde birini bana verseler ben on yila raziyim yatacaginida sanmiyorum zaman asimi para cezasi derken kapanir gider dosya Dinc bey surer sefasini sokaktak adama dedi kodusu kalir

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 17.01.2011 17:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Nusaybin'de olaylı gün
CHP'de istifa
İki binbaşı tutuklandı
Öğrenci affına onay
İstanbul'da bir banka soygunu daha
Lübnan lideri Türkiye'ye geliyor
Diyarbakır'da izinsiz gösteri
Hizbullahçıların tutanağı Yargıtay'da
Erzurum'da terör operasyonu
Vatandaş Belediye Meclisi'ni bastı
Bakan Vecdi Gönül’den açıklama
Erdoğan: İsrail ondan kurtulsun
Danıştay'dan 'Tam Gün'e onay
TBMM Genel Kurulu toplandı
Subay lojmanlarında bomba paniği
Clinton geliyor
Kürtçe savunma krizi aşılamadı
Yargıtay'a 'Hizbullah' suçlaması
Alevilik müfredatta
Casusluk soruşturmasında tutuklama
Kadın patron tecavüz etti
"İlk müşterim Beşiktaş'ın efsane futbolcusuydu"
Dalan'a kırmızı bülten kararı
DP'de aday sayısı artıyor
Çiçek'ten süper yetki tepkisi
Tahliyeler tutuklamaya dönüşebilir
Eski belediye başkanı öldürüldü
THY uçağında korku dolu anlar
Yargıtay Başkanı’ndan açıklama
Gül öğrencileri davet etti
'Ucube' dedim çünkü...
Erdoğan Koşaner’le buluştu
AİHM Türkiye'yi mahkum etti
Yangın söndürme uçağı gönderilecek
Hizbullahçılar kayıplara karıştı
Özal'ın doktorları ifade verdi
'Türkiye aktif rol almak istiyor'
Davutoğlu'ndan Merkel'e cevap
Bitlis'te kazıda toplu mezar bulundu
İTO Başkanı'na tahliye
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol