5 günlük hava durumu
18 Mart 2011 Cuma
Seçmen listeleri askıda!

Seçmen listeleri askıda!

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 18.03.2011  09:17
    Güncelleme : 18.03.2011  09:58

12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için bugün askıya çıkan seçmen listeleri 31 Mart'ta indirilecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmesi amacıyla seçmene ait verilerdeki değişim belirlenecek. Vatandaşlar ad, soyad, seçme ehliyetini kaybetme (kısıtlanma, kamu hizmetinden yasaklanma gibi) veya yeniden kazanma gibi yargı kararları, asker olanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybedenler ya da kazananların bilgileri muhtarlıklardaki askı süresince güncellenecek. Seçim bölgesi içerisinde veya dışarısında vuku bulan adres değişikliği verileri veya listede ismi bulunmayanların itirazları da değerlendirilecek.

* SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Ceza infaz kurumlarında ve tutukevlerinde bulunan tutukluların ve mahkûmların listeleri de bugün bulundukları koğuşlara veya yönetimce ilan edilmek şartıyla belirlenecek uygun yerlere asılacak. Bu listeler de 31 Mart'ta askıdan indirilecek.

Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, 12 Haziran 1993 tarihinde ve daha önce doğanlar, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacı ile listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler, seçmenlik durumunu oy kullanabilir duruma getirebilmek için ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurabilecekler.

Ayrıca öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunanlar, nüfus olay bilgisi değişenler de bilgilerini güncellemek için ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurabilecekler.

İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLECEK
Muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmenler ve siyasi partiler askı süresi içinde itiraz edebilecekler. Muhtarlık bölgesi askı listelerine siyasi partilerin, ilçe seçim kurulu başkanlıklarına isimlerini bildirdikleri yetkilileri, o ilçede oturan tüm seçmenler ve seçmen kütüğüne yazılmaması gerekenlerden yazılmış olduğu anlaşılanlarla ilgili olarak, seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ise ancak kendileriyle ilgili olarak itirazda bulunabilecekler.

İtirazlar ilçe seçim kurulu başkanına yazılı olarak yapılacak, itirazlarda kimlik numarası taşıyan belgeler istenilecek, belgelerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşımayanlara itibar edilmeyecek.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNÜN GÜNCELLEŞTİRİLMESİ
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün adres kayıt sisteminden alınarak oluşturulan Yurt Dışı Seçmen Kütüğü, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığının seçmen niteliğini taşıyan ve askerde bulunan kişilere ilişkin kayıtları ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan olay bilgileri dikkate alınarak Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce merkezi olarak güncelleştirilecek.

Yurt dışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan Türk vatandaşlarının Yurt Dışı Seçmen Kütüğündeki kayıtları, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, güvenli sorgulama yöntemi kullanılarak Kurulun internet sayfasında bugün ilan edildi. Vatandaş "Yurt Dışı Seçmen Sorgulama" ekranından kimlik numarasını girerek Kütüğe kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilecekler. Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanı da 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17.00'de sona erecek.

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olan Türk vatandaşları, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişiklikleri için en yakın dış temsilciliğe başvurarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için "Adres Beyan Formu"nu doldurup, imzalayacak ve yurt dışı temsilcilikleri tarafından "Konsolosluk.net" sistemine girişleri yapılacak.

Öte yandan siyasi partilerin bugün hangi seçim çevrelerinde önseçim, hangisinde aday yoklaması yapacaklarını, YSK'ya bildirmeleri için de son gün.


kalan karakter 460

cafeinnn cafeinnn

Sorgulama kısa yolu için tşkler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.03.2011 16:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Tatlıses'in yattığı hastaneye bomba ihbarı
Başbakan derbiyi pas geçmek zorunda kaldı
Komutanlara Yüce Divan yolu
Osmangazi-1 Libya'dan döndü
Tatlıses'e saldırıda 7 gözaltı daha
Siyasi partiye icra şoku
Arınç gündemi değerlendirdi
Şimşek'ten Tatlıses'e ziyaret
Meclis'te Erbakan için özel oturum
Haberal'dan jet itiraz
Gurbetçilere seslendi
Mısır'a kritik ziyaret
Abdullah Gül'den kilit açıklama
Cenaze töreninde mahşeri kalabalık
Bingöl'de çatışma: 4 ölü
Balyoz sanıklarına sürpriz ziyaret
Cenaze programı kesinleşti
Başbakan gözaltıları değerlendirdi
Erbakan'ın oğlu konuştu
İşte ziyaretten kareler
Başbakan Erdoğan'dan Libya'ya çağrı
O görüntüdeki asker konuştu
22 bin 409 kişi tahliye edildi
Eksik tedavi uygulanmış
İşte Genel Seçim tarihi
Tahkim'e yargı yolu kapanıyor
Erbakan için ne dediler?
Abdullah Uçmak'ın cezaevi arkadaşı
Dışişleri Bakanlığı'nda açıklama
Başbakan programını iptal etti
Paşalara tutuklama
3 isimden peş peşe açıklama
Meclis'te kavga
"Arama kararları hukuka aykırıdır"
Kılıçdaroğlu'nun telefonu dinlendi mi?
Gül ve Erdoğan tabutu omuzladı
Erdoğan Kaddafi ile görüştü
Bu şebekede her şey var
KKTC gerginliğinde son nokta
İstanbul'a geldiler
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol