5 günlük hava durumu
25 Nisan 2011 Pazartesi
Partilerin son dakika oy oranları

Partilerin son dakika oy oranları

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 25.04.2011  09:56
    Güncelleme : 25.04.2011  13:16

Metropooll, 31 ilde, bin 517 kişiye yüz yüze sorarak gerçekleştirdiği kamuoyu araştırma sonuçlarını açıkladı. Partilerin son oy oranları ne, en beğenilen liderler sıralaması nasıl?

Seçimler için yapılan son kamuoyu araştırmasına göre kararsız, protestocu ve cevapsızların oranı yüzde 23.6.

Metropooll Araştırma Şirketi'nin yaptığı son kamuoyu araştırmasına göre kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 47-50, CHP 27-30, MHP 12-14 bandına çıkabilir. Kararsız, protestocu ve cevapsızların oranı ise yüzde 23.6.

Metropoll Araştırma Merkezi'nin, 31 ilde, bin 517 kişiye yüz yüze sorarak gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, siyasi partilerin oy oranlarıyla ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı. Kararsızlar, sandığı protesto edenler ve yanıt vermeyenlerin oranının yüzde 23.6'yı bulması dikkat çekti.

Akşam gazetesi'nin haberine göre, Metropoll Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar, Türkiye geneli düşünüldüğünde aday veya seçim beyannamelerin çok fazla etkili olduğunu düşünmediğini belirterek, 'Seçmeni liderlerin söylemleri ve inandırıcılıkları etkiler. Yoksa partilerin beyannamesini halkın yüzde 1'i dahi açıp okumaz' dedi.

ORANI KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Araştırmada '12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltildi. 'Kararsız oylar dağıtılmadan' oluşan sonuçlara göre; AK Parti yüzde 38.4 ile ilk sırada yer alırken, CHP'ye yüzde 20.0, MHP'ye yüzde 10.1 oy çıktı.#Sayfa#

Prof. Sencar, aritmetik olarak o oylar dağıtıldığında çıkacak sonucu şöyle yorumladı: 'AK Parti yüzde 47-50 bandına gelir. CHP yüzde 27-30'lar civarına yükselir. MHP yüzde 12-14 bandına çıkar.'

Prof. Özer Sencar, araştırmanın ışığında partilerin durumlarını da şöyle özetledi:

BAŞBAKAN TAKTİK UYGULADI
Başbakan Erdoğan, çıkarabilecekleri milletv
ekili sayısını 315-330 aralığında söyleyerek aslında bir taktik uyguladı. Asıl hedefi 367 milletvekili çıkararak anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşmak. Bu söylemiyle hem muhalefetin gerilmesini önledi hem kamuoyundan çıkabilecek farklı seslerin önüne geçti.

CHP, RÜZGARI ARKASINA ALAMADI

'Deniz Baykal döneminde CHP'nin oy oranı yüzde 18'lerdeydi. Baykal'ın istifasının ardından oran yüzde 27'ye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduğunda kararsızlar dağıtılmadan oylar yüzde 31'e ulaştı. Kararsızlar dağıtıldığında yüzde 35'i buldu. Bugünkü sonuçlara bakıldığında, CHP'nin rüzgarı arkasına alıp yürüyemediği görülüyor. CHP yüzde 30'u geçemezse, Kılıçdaroğlu başarılı sayılamaz.'

YSK KARARI MHP'YE YARADI

YSK, hukuki prosedürü dikkate alarak kararlarını verdi. Ancak bunun siyasete etkisi büyük oldu. Sokak hareketleri en büyük etkiyi BDP'den önce, MHP'li seçmen üzerinde gösterdi. Bu olay MHP'nin baraj altında kalacağı yönünde dillendirilen riski de ortadan kaldırmıştır.#Sayfa#

BDP'NİN GÜCÜ VE KÜRT SORUNU

BDP'nin bu dönem 20 milletvekili vardı. Eğer 30 civarında milletvekili ile gelirse Kürt meselesinin daha hızlı bir şekilde çözümü istikametinde de, tam tersi istikamette ilerlemesi yönünde de daha güçlü olacakları kesin.

EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN

Türk siyaset ve devlet adamları arasında en beğendiğiniz kişi kimdir?' sorusuna her dört kişiden biri 'Recep Tayyip Erdoğan' yanıtını verdi. Çıkan sonuçlar şöyle:

LİDER..................................YÜZDE
R. Tayyip Erdoğan.................24.1

Abdullah Gül...........................9.3

Kemal Kılıçdaroğlu...................6.3

Devlet Bahçeli.........................3.3

Süleyman Demirel...................3.0

Ahmet Necdet Sezer...............2.1

Deniz Baykal..........................1.3

Bülent Arınç............................1.1

Ahmet Davutoğlu...................0.8

Tansu Çiller...........................0.8#Sayfa#

Kararsızlar eklenmeden

AK Parti...............................38.4

CHP....................................20.0

MHP....................................10.1

BDP......................................5.4

SP........................................0.9

Diğer...................................1.6

Kararsız...............................6.2

Protesto..............................2.0

Cevapsız.............................5.4

Yeni anayasaya evet seçim barajına destek Metropoll şirketi, AKŞAM Gazetesi adına, yeni anayasadan seçim barajına, türbanlı vekilden nükeer santrala kadar sıcak başlıklar konusunda da halkın nabzını tuttu Seçim beyannamelerine yansıyan yeni anayasa hedefi, halkın da öncelikli gündem maddelerinden biri oldu. Seçim barajının sürmesi gerektiğini söyleyenlerin yüksek oranda çıkması da dikkat çekti. Metropoll Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar'la birlikte araştırma grubunda, Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Doğu Ergil, Dr. Sıtkı Yıldız, Dr. Vahap Coşkun yer aldı.

HALK DA 'YENİ ANAYASA' DEDİ

Siyasi partiler, seçim beyannamelerinde önceliği yeni anayasaya verirken, halk da beklentisini açıkça dile getirdi. 'Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 69.4'ü 'Düşünüyorum' dedi. 'Hayır' yanıtını verenler yüzde 22.1'de kalırken, 'Fikrim yok' diyenler yüzde 8.2 çıktı.#Sayfa#

AK Partili olduğunu söyleyen seçmenlerden yüzde 70'i yeni anayasa isteğini dile getirirken, CHP'de bu oran yüzde 72'yi buldu. MHP'lilerin de yüzde 65'i 'Yeni anayasaya ihtiyaç var' dedi.

BARAJ SÜRMELİ

Seçim öncesi bağımsız adaylar konusunda yaşanan tartışmalar, özellikle yüzde 10'luk 'seçim barajı' tartışmasını bir kez daha Türkiye'nin gündemine getirmişti. Araştırmaya katılanların yüzde 46.9'u 'Baraj sürmeli' dedi. 'Baraj tamamen kalkmalı' diyenler yüzde 17.4'te kalırken, 'İndirilmeli' diyenler yüzde 18.8, 'Bu konuda fikrim yok' diyenler yüzde 15.5'e ulaştı. Çıkan sonuç, koalisyon dönemlerindeki krizlerin etkisine bağlandı. Halk, demokratik olmadığını bilse de, 'Eskiye döneriz' düşüncesiyle barajın kalkmasını istemedi.

NÜKLEER SANTRAL İKİYE BÖLDÜ

Özellikle Japonya'da deprem ve tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaket Türkiye'de de nükleer santral tartışmalarını alevlendirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 49'u nükleer santrala karşı çıkarken, destekleyenler yüzde 41.7'de kaldı. Fikri bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 9 oldu.

'SİVİL İTAATSİZLİK'E DESTEK YOK

BDP'lilerin 'sivil itaatsizlik' çıkışı ve ardından başlayan şehir eylemleri için 'Olumsuz karşılıyorum' diyenlerin oranı yüzde 86.6'yı buldu. Sadece yüzde 5.9'luk kesim 'Olumlu' dedi.#Sayfa#

LİBYA OPERASYONUNA TEPKİ

Araştırmada Ortadoğu'da halkın, yönetimleri değiştirmek için yaptığı eylemleri yüzde 50.2'lik kesim 'Olumlu', yüzde 38.6'sı 'Olumsuz' karşıladı. Buna karşın Libya'ya müdahaleye karşı çıkanların oranı yüzde 67.7'ye ulaştı. Destek verenler ise 22.1'de kaldı.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİLE VİZE

Aday listeleri hazırlanırken en çok tartışılan konulardan biri de 'başörtülü milletvekili' polemiği oldu. Araştırmada 'başörtülü milletvekili'ne vize çıktı. 'Başörtülü kadınların milletvekili olabilmelerini destekliyor musunuz?' sorusuna yüzde 78.5'lik kesim 'Evet' derken, 'Hayır' diyenlerin oranı yüzde 17.4'te kaldı.

GAZETECİ VE YAZARLAR ÖZGÜR DEĞİL

Aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık'ın da bulunduğu gazetecilerin tutuklanmasıyla yeniden alevlenen gazeteci ve yazarlara yönelik baskı iddiaları, araştırmaya katılanlara da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 53'ünün, 'Gazeteci ve yazarlar özgürce fikirlerini açıklayamıyor' demesi dikkat çekti. Tersini düşünenlerin oranı yüzde 38.1'de kaldı.

Ahmet Şık'ın basılmadan yasaklanan ve kopyaları toplatılan İmamın Ordusu kitabı için katılımcıların yüzde 43.6'sı, 'İfade özgürlüğünün ortadan kaldırılması' dedi. Yüzde 31.4'ü ise bunu Ergenekon davasının yürümesi için gerekli gördüğünü ve normal karşıladığını belirtti.

kalan karakter 460

Tmedia Tmedia

cetelerin tamamen belinin bukulmesi icin gerek yargi gerekse askeri vesayetinin azalmasi icin kisaca ozgur,gelismis bir ulke olmamiz icin ak partinin iktidar olmasi lazim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet122
hayır65
cevapla 25.04.2011 12:06
kopilumit kopilumit // HATAY

bir defa ak parti bu seçimde tek başına iktidarı unutsun ama yok öss,ygs,kpss de olanlar gibi veya belediye seçimlerinde istanbul ve ankarada sandıklar elektrik kesiminde yer değiştirirse o ayrı mesele o zaman tek iktidar olur binlerce vatandaş ak partiden şikayetçi ne yaptı halka ne verdi borcuna borç mu kattı,benzinimi ucuzlattı,esnaf ve çiftçinin yüzümü gülüyor ab yemi girdik ben anlamadım bilmek istiyorum halka artısı ne oldu ergenekonmu bence herkes elini vicdanına koysun

Aynı Görüşte misiniz?
evet61
hayır111
cevapla 25.04.2011 13:03
kadirgü kadirgü // İSTANBUL

Son olaylar çerçevesinde değerlendirme yapıldığı zaman Partilerin oy oranları CHP'si % 30-32, MHP'si % 22-24, AKP'si %26-28 Bağımsızlar ise 28 ile 32 Milletvekili aralığında sonuç olacak. Haçlı seferine destek veren akp biraz daha düşebilir. Aynı oranda MHP oyunu artırır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet58
hayır109
cevapla 25.04.2011 12:26
ibrahim efe ibrahim efe

eveeçmiş zamanlarda yapıgt arkadaşlar seçime saatlar kala ben futbol takımı tutr gibi parti tutulmasından yana değilim geçmişte yapılanlara ve akparti zamanında yapılan işlere bakarsak açık ara bir fark oldugunu görmüş oluruz biz insanlar için hayatta en önemli şeyin sağlık oldugunu hatırlatırım ve akp iktidarında sağlıkta hangi şartlarda oldugumuzu söylemeye gerek duymuyorum maddi yöndende tekbirşey söylüyeyim dünyada oldugu gibi türkiyedede bütün işler dolarla dönuyor 8sene önce doların fiyatı 1.500 civarıydı şimdide 1.500 civarında püskevit zamanı değil artık elektronik kitap zamanın dayız bü ülkede kiracılar kadar sıkıntı çeken yoktu ama artık onlarında basını sokacak kendi evleri var artık allah binbir kere razı olsun AK PARTİ iktidarından herkeze iyi geceler diliyorum hayat gönlünüzce olsun allah yar ve yardımcımız olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 12.06.2011 02:12
mehmet üstün mehmet üstün

türkiyede seçim sonuçlarını 2 bin kişimi belirliyor ne saçma

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.06.2011 21:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Saadet Partisi listesinde sürpriz
Tatlıses'in yattığı hastaneye bomba ihbarı
Hangi 2 gizli tanık dinlenecek?
Başbakan derbiyi pas geçmek zorunda kaldı
Üstüste görev yapan 100 vekil yok
Türkeş'in oğlu AK Parti'den aday
Komutanlara Yüce Divan yolu
Osmangazi-1 Libya'dan döndü
Başbakan listeleri ilk kez anlattı
Tatlıses'e saldırıda 7 gözaltı daha
Siyasi partiye icra şoku
Diyarbakır'da büyük çatışma
Şimşek'ten Tatlıses'e ziyaret
Meclis'te Erbakan için özel oturum
Ak Parti'nin listesi
Muhabirimizin aracı kurşunlandı!
Gurbetçilere seslendi
İthaki Yayınevi'nde arama
NATO krizi aşıldı
Meclis kürsüsünden inmeyenler
Mısır'a kritik ziyaret
Abdullah Gül'den kilit açıklama
İşte gazeteci milletvekili adayları
Asla gizli ajandamız olmadı
Cenaze töreninde mahşeri kalabalık
Bingöl'de çatışma: 4 ölü
Baydemir, polis panzerine çıktı
Ortağından Tatlıses'e ziyaret
Cenaze programı kesinleşti
Aziz Yıldırım'a çok özel bir hediye
"Baykal'ın yeri garanti değil"
Tatlıses, Ş.Urfa'dan bağımsız aday
İlhan Cihaner de aday oldu
Sağlık Bakanı Akdağ pes etmedi
Başbakan gözaltıları değerlendirdi
Erbakan'ın oğlu konuştu
İşte ziyaretten kareler
Oy pusulası değişti!
Başbakanlık önünde panik
Başbakan Erdoğan'dan Libya'ya çağrı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol