5 günlük hava durumu
24 Temmuz 2011 Pazar
Kaçak sigarada hayvan gübresi çıktı

Kaçak sigarada hayvan gübresi çıktı

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 24.07.2011  13:57
    Güncelleme : 24.07.2011  13:58

Doğu ve Güneydoğu'da son yıllarda artarak devam eden kaçak sigara tüketimi, içenleri normal sigaradan bin kat daha zehirlediği ortaya çıktı.

Bugüne kadar yüzbinlerce paket kaçak sigara ele geçiren Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü, sigarayı özel bir sağlık merkezine inceletti. Sigaranın içinde küçükbaş hayvan gübresinden tütünle ilgilisi olmayan bitkilere, kömür tozundan boyaya kadar onlarca zehir yapan madde tespit edildi.

Uzmanlar, sigara kaçakçılarının sınırdan geçirerek getirdiği bu sigaraların ucuz olduğu için tercih edildiğini belirterek, insanların binlerce kat daha fazla zehir aldıklarını vurguluyor.

Doğu ve Güneydoğu'da sigara kaçakçılığı son yıllarda arttı. Bandrolle satılan sigara miktarı önceki yıla göre yüzde 50 azalırken, yakalanan kaçak sigara yüzde 30 arttı. Irak, Suriye ve İran'da 60 kuruşa alınan sigaranın doğu illerinde 1 TL'ye, batıya gidildikçe 2 TL'ye satılması kaçakçılar için ciddi bir kar olarak görülüyor. Buna bağlı olarak kaçak sigaraya talep her geçen gün artıyor. Yapılan operasyonlara rağmen hemen her yerde bu kaçak sigaraların satılması ciddi bir tehlike olarak görülüyor.
Bölgenin merkezi konumunda olan Diyarbakır Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube

Müdürlüğü, yakaladığı kaçak sigaralardan numuneler alarak, özel bir sağlık merkezine inceletti. Vatandaşları bilgilendirmek için yapılan bu çalışmada, çıkan sonuç polisi yanıltmadı. Polisin tahmin ettiği gibi, kaçak sigara ucuz olduğu için saf tütünden oluşmadığı ortaya çıktı. Laboratuvar sonuçlarına göre, en çok tüketilen kaçak sigara markalarında, küçükbaş havyan gübresi, kömür tozu ve farklı otlar tespit edildi. Hayvan gübresinin yakılarak içilmesi, zehir oranını en az bin kat artırıyor. Aynı şekilde kömür tozundaki zehirler vatandaşların hayatını tehlikeye atıyor. Uzmanlar, vatandaşların kesinlikle kaçak sigaradan uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, çok geçmeden başta boğaz kanseri olmak üzere çok sayıda hastalık ile zehirleme vakalarının ortaya çıkacağı uyarısında bulunuyor.

KAÇAK SİGARANIN MERKEZİ KUZEY IRAK
Kaçak sigaranın büyük bölümü Kuzey Irak'tan geliyor. Bölgede kurulan fabrikalarda üretilen sigaralar kaçak yollarla ülkeye sokuluyor. Bunun, terör örgütünün de kontrolünde olduğu iddia ediliyor.
Irak'ın Dohuk, Erbil ve Süleymaniye gibi birçok yerde sigara fabrikası var. Kaçakçılar bir paket sigarayı buradan ortalama 60 kuruşa alıyor. Bir paket sigaranın maliyeti 1 TL'nin altında. Türkiye'de ise sigaranın fiyatı 2,5 TL ile 7,5 TL arasında değişiyor. Bu durumda elde edilen k'r yüzde 700'e kadar ulaşabiliyor. Tütün mamulleri, Türkiye ekonomisi içinde ciddi bir büyüklüğe sahip bulunuyor.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) rakamlarına göre, 2009 yılı itibarıyla yıllık 5 milyar 377 milyon 750 bin paket yasal sigara satışı gerçekleşti. Bunun ekonomik karşılığı 20 milyar 435 milyon 450 bin TL.

Türkiye'de tütün mamullerindeki vergi yükü yaklaşık yüzde 80 oranında. 2010'da beklenen Özel Tüketim Vergisi tahsilatı 17 milyar TL. Türkiye genelinde toplanan ÖTV'nin yaklaşık üçte biri sigaradan elde ediliyor. Yüksek vergiler sebebiyle, satış fiyatları ile maliyet bedelleri arasında ortalama 5 kat fark var. Bu durum, kaçakçılığa kapı aralıyor. DPT 9. Kalkınma Planı İçki, Tütün ve Tütün Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Alt Komisyonu Raporu'nda toplam sigara pazarının yüzde 15'inin kaçak ürünlerden oluştuğu tahmin ediliyor. Bu rakama göre devletin vergi kaybı yıllık 1 milyar TL'nin üzerinde.

kalan karakter 460

... ...

Kaçak sigara da var sahte sigara da TAPDK nın bandrolü dandik bundan önce kullanılan daha iyiydi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 24.07.2011 14:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Kadın vekil sayısında büyük artış
Kılıçdaroğlu'ndan ilk değerlendirme
Sabah yazarlarından seçim yorumu
Liderlerin "memleket" karnesi
Bahçeli'nin sandığında büyük sürpriz
Medyadan TBMM'ye
Hangi genel başkan?
Üstelik aracı olan Tanju Çolak
Silivri Cezaevi'ni 'bağımsız'lar aldı
AK Parti kıyılara indi
Yeni balkon konuşması
Seçim günü 24 kez sallandı
Merak edilen adaylara ne oldu?
AK Parti - CHP - MHP
Arınç'ın sandığında AKP
3 partinin taban yaptığı iller
Kılıçdaroğlu'nun sandığından kim çıktı
Sandık başında yakalandılar
Başbakan'ın sandığından çıkan sonuç
İl il kesin olmayan sonuçlar
Başbakan mesaide
12 ilde "Anonymous" operasyonu
Başbakan yarın Köşk'e çıkacak
Gelen ilk sonuçlar şaşırtıcı
En çok onun yorumu merak ediliyordu
Oyunu sedyede attı
İşte meclisin en genç milletvekili
Kılıçdaroğlu'na kritik soru
Sandık görevlilerine başörtüsü engeli
İşte yeni rotası
CHP'li Yüksel'in tahammülsüzlüğü
Yurtdışı oyları sayıldı!
Ölü bulundu
Orgeneral Balanlı GATA'ya kaldırıldı
22 milletvekili seçilemedi
AK Parti'de balkon hazırlandı
Başbakan'dan çok sert protesto yorumu
MHP'nin itirazı 170 oyu değiştirdi
Bugünün en ilginç kareleri GALERİ
Kulislerdeki büyük iddia
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol