5 günlük hava durumu
3 Ekim 2012 Çarşamba
Köyler mahalle oluyor

Köyler mahalle oluyor

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 03.10.2012  16:15
    Güncelleme : 03.10.2012  16:15

Büyükşehirlerin yönetim yapısını yeniden düzenleyen ve 13 yeni Büyükşehir kurulmasını öngören tasarı, Bakanlar Kurulu'nun gündemine alındı. Tasarının gelecek hafta Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılması ve TBMM'ye gönderilmesi planlanıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, düzenlemeyi Ekim ayı içinde Meclis'ten geçirmeyi planladıklarını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı ''Büyükşehir Kanunu Tasarı Taslağı'' tamamlandı. Tasarı taslağı üzerindeki son çalışma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşgör'in katıldığı bir toplantıda ele alındı.

Tasarı taslağına son şeklin bu toplantıda verildiğini açıklayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, yaptığı değerlendirmede, ''Düzenleme, Bakanlar Kurulu'nun gündemine alındı. Gelecek hafta başında yapılacak ilk kabine toplantısında ele alındıktan sonra imzaya açılıp TBMM'ye sevk edilmesi planlanıyor. Düzenlemeyi yaklaşan yerel seçimleri de dikkate alarak Ekim ayı bitmeden TBMM'den geçireceğiz'' dedi.

KÖYLER MAHALLE OLUYORDüzenleme hakkında bilgi veren Tanrıverdi, ''Köyler, ilçelerin mahallesi olacak. Büyükşehir sınırları il sınırları olarak genişleyecek. İstanbul ve Kocaeli'ndeki 'büyükşehir sınırı, il sınırıdır' uygulaması, tüm büyükşehirleri kapsayacak'' dedi. 27 Ekim 2013'te yapılması planlanan belediye seçimlerine yeni yasanın getirdiği hükümlere göre girileceğini kaydeden Hüseyin Tanrıverdi, ''İl Genel Meclisleri kapatılacak. Hem Büyükşehir Belediye Meclisi hem İl Genel Meclisi olmayacak'' diye konuştu.

Yasayla birlikte toplam nüfusu 750 bini geçen 13 ilin de büyükşehir statüsü kazanacağını hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, ''Yasayla hem büyükşehir sayısı 16'dan 29'a çıkacak hem de büyükşehir sınırları il sınırının en uç noktasına kadar genişleyecek. Böylece büyükşehirin hizmetleri en ücra köşelere kadar ulaştırılacak. Kent merkezinin 50 kilometre etrafındaki yerleşim yerlerinin iyi hizmet aldığı, 50 kilometre mesafenin dışındaki alanların, hizmetlerden nispeten uzak kaldığı bu sistem değişecek'' ifadelerini kullandı.

''DÜNYA DEĞİŞİYOR, BELEDİYELER DE DEĞİŞMELİ''Yasayla, nüfusu 2 binin altında olan küçük belde belediyelerinin kapatılacağını da kaydeden Tanrıverdi,tasarının, ''eyalet sistemine göre'' veya ''başkanlık sistemine göre'' hazırlandığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, şöyle konuştu :

''Toplum değişiyor, ekonomi gelişiyor. 10 yıl önce aklınıza gelmeyen konular bugün çözmeniz gereken sorunlar halini alabiliyor. Dünya hızla değişiyor. Hayatın dinamikliği karşısında topluma hizmet götüren belediyelerin de değişmesi, belediyecilik hizmetlerinin de bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Yasa değişikliği bu amaçla hazırlandı.''

Türkiye'de halen Adana, Ankara, Antalya Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun büyükşehir statüsüne sahip. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nin 2011 verilerine göre nüfusu 750 bini geçen Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin çıkarılması planlanan yasayla 2013'ten itibaren Büyükşehir statüsüne geçirilmesi planlanıyor.

kalan karakter 460

dach dach

adım adım eyalet sistemine...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 03.10.2012 16:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Diğer Gündem Haberleri

Ak Parti'de 3 belediye başkanı ihraç edildi
O mermi bu kadar sapar mı?
Bombanın düştüğü yer
Bir terörist öldürüldü
Başkentte acil kodlu zirve!
Akçakale'ye top mermisi düştü!
Kilo başına 180 bin tl
Terörist babası 12 yıl görmediği oğlunu teşhis etti
Topbaş duruşmaya katılmadı
Hakkari'de insan kemikleri bulundu
Şemdinli'de polise saldırı
Özal için cenaze namazı kılınacak mı?
AK Parti'de yeri değişecek 7 bakan
KCK'nın eylem birimine operasyon
Baydemir evini satarak tazminatı ödeyecek
Özal'ın naaşı ile ilgili bakandan açıklama
4 terörist öldürüldü
Komutanlar çatışma bölgesine gitti
Erbakan, komutanları emekli etmeyi reddetti
Komşu'da darbelerin tarihi
Anayasa için son tarih Aralık 2012
'Öcalan bu işin bitmesini istiyor'
PKK'nın oyunu tutmadı...
Gediktepe'ye saldırı püskürtüldü
Mezarı açıldı, naaşı inceleme için uygun
İşkencede üç maymunu oynamaya da 'müebbet'
Tazminat davasında mezarda mahkûmiyet
'Şekillendirilmeyeceğiz şekillendiren olacağız'
'Gelsinler görüşürüz'
'Cani omuza alınırdı'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol