5 günlük hava durumu
24 Aralık 2012 Pazartesi
Üniversiteler ODTÜ'deki olayları kınadı

Üniversiteler ODTÜ'deki olayları kınadı

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 24.12.2012  18:43
    Güncelleme : 24.12.2012  19:15

İstanbul'da faaliyet gösteren 6 üniversite yaptıkları açıklamada ODTÜ'de yaşanan olayları kınadı.

Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bingöl Ünivetsitesi ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen Göktürk-2 Uydusunun uzaya fırlatılması töreni sırasında yaşanan olaylara tepki göstererek Başbakan Erdoğan'a destek verdi.

5 üniversite tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:

18.12.2012 tarihinde Göktürk-2 Uydusu Çin'deki Jiuquan Havaüssü'nden fırlatılarak yörüngesine oturtulmuştur. Uydunun yörüngeye oturtulması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesi TUBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir tören düzenlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır.

Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.

Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.

Toplumun her alanda bir adım daha ileriye gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağına inanıyoruz. Üniversiteler olarak öğrencilerimizin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük arzumuzdur.

Bu vesileyle, ülkemizde heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken böylesine bir bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İstanbul Üniversitesi'nden olaylara tepki

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet'in ODTÜ'deki olaylar ile ilgili basın açıklamasında şöyle denildi:

Geçtiğimiz hafta ülkemiz için gurur vesilesi olan ve stratejik öneme sahip bilimsel bir çalışma gerçekleştirildi. İçerisindeki yazılımların yüzde yüzü, donanımın ise yüzde sekseni Türk mühendisleri tarafından yapılan yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-2 uydusu uzaya fırlatıldı, başarıyla yörüngeye yerleştirildi.

Bu başarı, üniversitelerin gerçekleştirdiği araştırmalar ve yaptıkları bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesi gerektiğini savunan biz bilim insanları ve Türkiye için büyük bir önem sahipti. Bu başarıyı ülke olarak hep birlikte yaşamamız gerekirdi. Ancak bu başarılı bilimsel çalışma gerçekleşirken ne yazık ki diğer taraftan da bir üniversitede olmasını asla kabul edemeyeceğimiz görüntülere hep birlikte şahit olduk. Bu önemli olayın bilimsel yönünden daha çok bir grup öğrencinin taş, sopa, lastik yakma ve molotof kokteylleri ile gündeme gelmesi hepimizi derinden yaraladı. Bu tutum geleneksel misafirperverliğimizle de hiç bir biçimde bağdaşmamaktadır.

Artık önümüzde yepyeni bir dünya var. Bu yüzyılın gerçekleri ve dinamikleri çok farklı. Bilim yuvası olan üniversiteler, değişimi en yakından takip eden kurumlar olmalılar. Bu yüzden çok küçük bir azınlığın, ODTÜ gibi ülkemizin en önemli bilim ve eğitim kurumlarından birinin imajını olumsuz şekilde etkilemesine izin verilmemelidir.

Geleceği, eğitim ve bilimle kurmaya çalışan gençlerimizin, başkalarının eğitim hakkını engellemeden, kampüslerdeki güven ortamını zedelemeden ve bin bir emekle çocuklarını üniversiteye gönderen ailelerin huzurunu bozmadan kendilerini ifade etmeleri gerekir. Bunun dışındaki eylemler, başkalarının özgürlüğüne ve haklarına müdahale anlamına gelir.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Senatosu da olaylara ilişkin bir basın açıklaması yaptı

Açıklamada şöyle denildi:

Son günlerde ODTÜ'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak, 24 Aralık 2012 tarihinde toplanan üniversitemiz senatosu aşağıdaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşma kararı almıştır:

Bilindiği gibi 18 Aralık 2012 tarihinde GÖKTÜRK II adlı Türk uydusunun Çin'den fırlatılışı dolayısıyla, ODTÜ yerleşkesi içinde yer alan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü binasında bir tören düzenlenmiştir.

Törene, çok sayıda akademisyenin yanı sıra devlet ve hükümet temsilcileri de katılmışlardır. Bilim insanlarımızın ve ülkemizin bilimsel ve teknolojik başarısının geldiği noktayı gösteren böyle bir olay haklı olarak bütün milletimizi gururlandırmıştır. Bu tören, aynı zamanda, son yıllarda bilime yapılan yatırımın sonuçlarının alınmaya başlandığının da bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir.

Ancak, tören alanı ve çevresinde değişik üniversitelerden 300-500 kişilik bir protestocu öğrenci grubunun güvenlik güçlerine karşı koymasıyla başlayan üzücü olaylar yaşanmıştır. Bu gösterinin, söz konusu parlak sayfayı gölgelemek isteyen karanlık ve kargaşa sevicilerin bir tertibi olduğu aşikârdır.

Milletimizin her ferdinin heyecanla karşıladığı böyle gurur verici bir olay karşısında, bilim öğreten ve bilim öğrenen herkesin takınması gereken tavır bellidir. Daha da üzücü olan, aklıselim sahibi herkes tarafından kınanması gereken böyle bir eylemin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından basit "özgürlük ortamının bir parçası" olarak gösterilmek istenmesi, hatta siyasi ve ideolojik kamplaşmanın ve oluşturmak istenen kargaşa ortamının bir aracı olarak kullanılmaya çalışılmasıdır.

Milletimizin ve devletimizin sağduyusunun buna izin vermeyeceği inancındayız.

Bu vesileyle, dünyanın ilgisini çeken ve tüm ülkemizde heyecan uyandıran böyle bir bilimsel etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız.

Büyük bir ilim camiası içinde küçük bir grubun yaptığı eylemi ve bunu istismar etme heveslilerini esefle karşıladığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Senatosu


BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ'NDEN ERDOĞAN'A DESTEK

Bingöl Üniversitesi Senatosu, geçtiğimiz günlerde Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) ilk milli uydu 'Göktürk 2' için düzenlenen tören sırasında yaşanan protesto olaylarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdiler.

Rektör Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ile senato üyelerinin imzasıyla alınan kararda, üniversitelerin bir ülkenin gelişimindeki lokomotif güç olmanın yanında, demokrasinin insan hak ve özgürlüklerinin beşiği konumunda olduğu vurgulanarak; "Sayın Başbakanımız da YÖK'ün sadece bir koordinasyon kurulu olmasını beyan etmesiyle üniversitelerin daha özerk ve özgürlükçü olmasını arzu etmektedir. Ancak; demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde yapılan eylemler asla şiddet içermemeli ve kamu malına zarar vermemelidir. 18 Aralık 2012 günü Göktürk-2 uydusunun fırlatılması münasebetiyle ülkemizin önemli üniversitelerinden birinde Sayın Başbakanımızın katılımıyla yapılan ve gurur duyulması gereken bir gün ve etkinlikte Sayın Başbakanımıza yönelik tutumu anlamakta güçlük çekiyoruz. Oysa ülkemiz açısından son derece mutluluk ve gurur verici bir olay gerçekleşmekteydi. Bunun ideolojik ve siyasi mülahazalara kurban edilmesine anlamlı bulmuyoruz. Evrensel bilimin üretildiği bir yuvada bu üretime zemin oluşturan ve destek olan bir siyasi irade tenkide değil ancak takdire şayandır. Hükümetimizin son dönemlerde yükseköğretime rekor düzeyde kaynak aktarması, Doğu ve Güneydoğu üniversiteleri olmak üzere tüm üniversitelerimize çok önemli ve anlamlı destekler sağlaması takdirle karşılanması gerekirken, Sayın Başbakanımıza bu nevi muamelenin reva görülmesini doğru bulmadığımızı Türkiye kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz" denildi.


kalan karakter 460

halil celepoğlu halil celepoğlu

türkiyede aklıselim ünüversitelerde varmış teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet243
hayır140
cevapla 24.12.2012 19:47
gurbetci gurbetci

evet akliselim olan bir ODTÜ var.tesekkur edilebilecek tek universite...

Aynı Görüşte misiniz?
evet62
hayır61
cevapla 24.12.2012 23:14
kemal kemal

molotof kokteyli atmak mı aklıselimlilik ey akıl gurbetçisi

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır14
cevapla 25.12.2012 00:25
alp alp

helal olsun bu üniversitelerimize.

Aynı Görüşte misiniz?
evet59
hayır37
cevapla 24.12.2012 22:38
Mer Mer

Üniversitedeki öğrencilere sordular mı acaba ? Rektor destek vermis universiteler degil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 06.01.2013 02:11
muzaffer muzaffer

turkiyede sadece akili unuverste akili muhalfet degil aklivadandas lazim

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.12.2012 17:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Karakola roketatarlı saldırı
Erdoğan'dan Destici'ye geçmiş olsun telefonu
ODTÜ'deki olaylar incelenecek
Kaçakçılara yönelik 248 operasyon
AK Parti MYK toplantısı başladı
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi
Türk jetleri sınırda keşif uçuşunda
70 yıllık efsanenin belgesi ortaya çıktı
Polisi karşısında görünce bayıldı
90 kişilik çete çökertildi
Çalınan bilgisayar için 100 bin lira ödül
"En büyük günahların işlendiği coğrafya"
Levent Kırca şoke etti
Zehir tacirlerine büyük darbe vuruldu
Emniyet, koruma iddialarını yalanladı
Çukurca davasında sona gelindi
2012'nin son Bakanlar Kurulu toplandı
Şırnak'ta KCK operasyonu
Antalya'da uçak düştü
Anıtkabir'de bilinmeyen detay
Polis aracı şarampole uçtu: 1 şehit
İpsala'da 1.6 milyonluk uyuşturucu!
TSK'da tarihi değişiklik
BBP Genel Başkanı kaza geçirdi
İzmir'de dev operasyon
Apo'nun 2. eşi deşifre oldu
Son tıraş!
'Her ODTÜ'lü Yörük Ali Efe'dir'
5 şahitli nikâh
'Uzakları yakın edeceğiz'
Savaş uçakları PKK'ya bomba yağdırdı
Kerry'nin bakan olması Ankara'yı memnun etti
Göktürk'ten ilk fotoğrafa bulut engeli
Çadırkentte yangın: 5 çocuk ağır yaralı
'İbo'cu soygunculara müebbet hapis istendi
'Biz ne yaptık oğlum bir karanfili çok gördünüz'
Dedesinin kitabını imzaladı
İstanbul ve Bursa'ya 'zengin komşu' ilgisi
Yunanistan'da 'münhasır' sıkıntı
SABAH ve atv'den büyük destek
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol