5 günlük hava durumu
4 Nisan 2013 Perşembe
Sarıgül'e ''Ayazağa'' davası

Sarıgül'e ''Ayazağa'' davası

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 04.04.2013  11:38
    Güncelleme : 04.04.2013  11:40

Sarıyer'e bağlanan Ayazağa Mahallesi'ndeki 4 arazinin Şişli Meslek Yüksekokulu'na devrinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e yetki veren kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesinde dava açıldı.

Şişli'den alınarak Sarıyer'e bağlanan Ayazağa Mahallesi sakinlerinden Selçuk Bozkır, İstanbul İdare Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, 6360 sayılı 13 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinin Şişli Belediyesi sınırlarından Sarıyer Belediyesi'ne geçtiği hatırlatıldı.

Dilekçede, Şişli Belediye Başkanlığı'nın bunun üzerine Ayazağa Mahallesi'ndeki 4 arazinin eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere Şişli Meslek Yüksekokulu'na bedelsiz devrini, tahsisi ve/veya okul lehine intifa hakkı tesisi hususunda başkanlık makamına yetki verdiği anlatıldı.
Şişli Belediye Başkanlığı'nın, Ayazağa Mahallesi'nin yasa ile Sarıyer'e geçmesine rağmen Ayazağa halkı ve vatandaşların hakkı olan mülkiyetleri Şişli Meslek Yüksekokulu'na geçirmeye ve kullandırmaya çalıştığı kaydedilen dilekçede, ''Bu hususta mahalle sakinlerinin görüşü dahi alınmaksızın hakkımız olan mallar bizden kaçırılmaktadır. Ayazağa halkının kullanımı talep ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek kullanımlar yapılması gerekirken, Şişli Belediye Meclisi kendi belirlediği ve neye göre olduğu belli olmayan bir karar almıştır'' denildi.

Sarıgül'ün bu kararı, bölgede meslek yüksekokuluna ihtiyaç olup olmadığına bakmaksızın tamamen şahsi kanaatlere göre verdiği savunulan dilekçede, bölgede öncelikle ilk ve ortaokul ihtiyacı bulunduğu belirtildi.

Bu işlemin kabul görmesi halinde ileride Ayazağa'da yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak okul ve sosyal tesis alanı bulunamayacağı anlatılan dilekçede, ''Her şeyden önemlisi Meclis kararında fahiş bir hata yapılmıştır. Belediye Meclisi'nde böyle bir karar alınması açıkça hukuka aykırıdır. Yasalara göre, bu hususlarda başkanlık makamına yetki devredilemez. İşlemler halkın menfaati düşünülmeksizin bir takım siyasi hesaplarla yapılmaktadır. Bu nedenle öncelikle yürütmeyi durdurma kararı verilmeli, daha sonra da işlem iptal edilmelidir'' ifadelerine yer verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün talebiyle 12 Kasım 2012'de olağanüstü toplanan Belediye Meclisi, Ayazağa Mahallesi'ndeki 10628/1, 10627/2, 10627/6 ve 10627/1 ada/parsel numaralı taşınmazların, eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere, Şişli Meslek Yüksekokulu'na bedelsiz devri, tahsisi ve/veya okul lehine intifa hakkı tesisi hususlarında başkanlık makamına yetki verdi.

Böylece kanun gereği Sarıyer'e bağlanmasına karar verilen Ayazağa'daki 4 arazi aynı zamanda mütevelli heyeti başkanı da olan Mustafa Sarıgül tarafından, Şişli Meslek Yüksekokulu'na devredildi.

Maslak, Huzur ve Ayazağa mahallelerinin Şişli'den alınarak Sarıyer'e bağlanmasını da öngören Büyükşehir Belediyesi Kanunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanıp 6 Aralık 2012'de Resmi Gazete'de yayımlandı.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

'Akil İnsanlar' zirvesi bitti
Sahte çürük raporu davasında karar
CHP'de çözüm süreci istifası
İsrail'in tazminat heyeti geliyor
Başbakan 'Akil İnsanlar'a seslendi
Aslı Baş davasında flaş gelişme
CHP'li vekilden 'bacaklı' tepki
Gül'den Akil İnsanlar yorumu
Polisten 'Gangnam Style' dansı
Çelik'ten 'Akil insanlar' yanıtı
Sincan Cezaevi'nde şüpheli ölüm
Öcalan'ın evine akın ettiler
Demirtaş'tan Öcalan açıklaması
O kaçakçılar evlerine döndü
Kıyıda ilk 50 metreye yapılaşma yasağı
Yezidilerden çözüm sürecine destek
CHP ve MHP çözüme 'Yokum' dedi
Akfen'den 4,5 milyar liralık yatırım
Özal'ı zehirleyenler belirlendi
Deniz Kuvvetleri Karadeniz seferine çıkıyor
Öcalan'ın doğum günü için toplandılar
2 bin 200 terörist 150 günde gidecek
Sürece 63 akil destek
'Enerjimizi teröre sarf etmeyeceğiz'
Okulun çatısı çöktü 1 ölü, 6 yaralı
Türkiye'nin gözü bu buluşmada
'Faili meçhul' davasında mezardan çıkan gerçek
'Cezaevinde böcek' iddiası
İmralı'ya 'çekilme' heyeti!
Cami için ilk adım atıldı
Polis kıyafetiyle yakalandılar
Prof. Hilmioğlu Adli Tıp'ta
Kriz, Kıbrıs'ta barış fırsatı
Erdoğan'a liderlik ödülü verildi
'Büyücülük dini duyguları istismardır'
Avrupa'da ilk özel İ.H.L
YGS birincilerine bilgisayar
CHP, Ergenekon'daki heyetin isimlerini istedi
Başbuğ'a hakaret eden üç kişiye dava açıldı
'Kırmızı bülten' talebini geri çeviren İnterpol'e ziyaret
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol