5 günlük hava durumu
7 Temmuz 2013 Pazar

Klorlanmayan havuz birçok hastalık taşır

Adana Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, klorlaması düzgün yapılmayan havuzlarda her türlü hastalığının rahatlıkla bulaşabileceğini söyledi

Yaz mevsimine girilmesiyle deniz kıyıları ve havuzlar serinlemek isteyenlerle dolup taşarken, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan sudaki tehlikeye dikkat çekti. Yeterince temiz olmayan deniz ve havuzların birçok hastalığın bulaşmasına zemin oluşturduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arıkan, "Nadir olmakla birlikte HIV virüsünün neden olduğu AIDS de klorlamanın düzgün yapılmadığı havuzlardan bulaşabilir" dedi.

SİNİZÜT DE ARTIYOR

Hijyen standartlarının altındaki havuzlar ve deniz suyu ile bulaşabilecek hastalıkların başında mide-barsak, üst solunum yolu, kulak, göz ve cilt enfeksiyonlarının geldiğini kaydeden Arıkan, "Tifo, sarılık, dizanteri, paratifo, kanama ve sarılık ile ağır bir hastalık tablosuna neden olabilen leptospiroz önemli hastalıklardır. Ayrıca deniz ve havuzda, uzun süreli dalış sonrası sinüzit olgularının sayısında artış olmaktadır. Özellikle kadınların idrar yolu enfeksiyonları açısından risk altında bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

HAVUZDA RİSK YÜKSEK

Genel bir kural olarak denizlerin hastalıklar açısından havuzlara göre daha az risk taşıdığını belirten Prof. Dr. Arıkan, "Havuz suyu ise kapalı bir ortam olması nedeniyle mikropların üremesi için daha kolay bir ortam sunar ve bakımı, içindeki suyun dezenfeksiyon ve değişiminin yeterli olmaması ve ayrıca havuzu kullananların bilinçsiz davranmasıyla bulaşıcı hastalık kaynağı olabilir" dedi.

BUNLARA DİKKAT!
Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, havuz ve denizde hijyenle ilgili şu önerilerde bulundu: -Durgun, kirli, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümlü olan deniz suyunda yüzülmemeli. -Havuzdan çıktıktan sonra vücut sabunla iyice yıkanmalı. -Havuz ve deniz suyunun temiz berrak akışkan olması ve havuzun uygun koşullarda dezenfekte edildiğine ve sürekli denetlendiğine dair belgenin bulunduğuna dikkat edilmeli. -Sinüzit, nezle, ishal gibi hastalıkların veya ciltte sıyrık veya kesik- akıntılı yara alanlarının varlığı halinde havuzlar kullanılmamalı. -Havuz ve deniz suyunun yutulmamalı ve suya tükürülmemeli. -Henüz tuvalet eğitimi tamamlanmamış çocuklar havuza sokulmamalı. -Kulak tıkacı kullanılmalı -Kemoterapi görmüş, AIDS, kanser veya diğer bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalığı bulunanlar havuza girmemeli -Gebeler havuz ve denize girerken dikkatli olmalı -Sualtı gözlüğü kullanılmalı -Havuz ve deniz sonrası ıslak mayo hemen değiştirilmeli. -Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alınmalı, havuza girmeden önce enfeksiyon önleyici sıvı ile ayaklar yıkanmalı. -Kişisel kullanım eşyaları (havlu, terlik v.s.) paylaşılmamalı. -Eller sık sık sabunla yıkanmalı. -Havuz/deniz veya duş sonrası mantar riskini azaltmak için özellikle vücuttaki kıvrım yerleri (koltukaltı, parmak araları, kasıklar) iyi kurulanmalı.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Güney Haberleri

Eşini öldürüp kaçtı 6 yıl sonra yakalandı
Şampiyonluk gelecek
Dönüşüm kutuları çevreyi kurtardı
Gaziantep galip geldi
Adana Demirspor Erdi ile anlaştı
Torosspor hedefe yürüyor
Ceyhan'da transfer
Yüzme kursları başladı
ADSİAD'dan birlik çağrısı
Adıyaman polisinde terfi heyecanı vardı
Havutlu'ya kültürevi yapılıyor
Özgürcan'a devlet eli
Kantincilere hijyen eğitimi
"Eğitim önceliğimiz"
Gaziantep elektriğe 8 milyon TL ödüyor
Gapshoes 17. kez açıldı
Silifke'de korsan kitap operasyonu
Saldırgan cezaevinde
Birbiçer'lerin mutlu günü
İmha edilmese esrar olacaktı
Çok iyi reklam yaptık bundan yararlanalım
Seyhan'da ruhsatsız fırınlar kapatılıyor
Tömük ve Arpaçbahşiş beldelerinin sahilleri kapanın elinde kalıyor
Yazlık sinema sezonu açıldı
Altın kız Çağla
Unutulmaz festival
Gaziantep'te Sani Konukoğlu Kupası sahibini buldu
Hatayspor'da Jan Baram dönemi
Şampiyon TÜFAD oldu
Güle güle komutan
Üçüncülükle döndü
Adana Demirspor'da üç imza daha
Tarsus'ta modern cemevi yapılıyor
Yeni Başkan Kıvanç'ın önceliği teşvik olacak
Royal Halı'ya vergi teşekkürü
Baykan'da kaçak sigara ele geçirildi
Suriyeli hırsız yakalandı
65 ton kromu uçurmuşlar
Kapkaçcılar 6 gün kaçabildi
Musluklar artık hizmete akıyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol