5 günlük hava durumu
17 Ağustos 2011 Çarşamba

'nde ilk

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 17.08.2011  13:56
    Güncelleme : 17.08.2011  13:58

Selçuklular'a bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin'in isteği ile dönemin veziri Firuz Akay tarafından 858 yıl önce yaptırılan tarihi , 19 Ağustos'ta tarihinde ilk kez törenine ev sahipliği yapacak.

Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği (MEKDER) Başkanı Abdülhamit Çakmut, yaptığı açıklamada, tarihi 'nin işletmesini alan Kars Oteller ve Lokantalar Derneği (KARSOD) tarafından ramazan ayı dolayısıyla 19 Ağustos Cuma akşamı ''Ebu-l Hasan Harakani'den Mevlana'ya Giden Yol, Tasavvuf Müziği Eşliğinde zen Gösterileri'' programı düzenleneceğini bildirdi.

Türbesi Kars'ta bulunan Ebu-l Hasan Harakani ve türbesi Konya'da bulunan ünlü düşünür ve mutasavvıf Mevlana'yı manevi bir atmosferde buluşturacak etkinlikte, 18 kişilik grupla semazen töreni icra edeceklerini belirten Çakmut, törene Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi'nin de katılacağını kaydetti.

Esin Çelebi'nin konuşmasıyla başlayacak etkinlikte, tasavvuf müziği konserinin ardından sahne alacaklarını anlatan Çakmut, günümüzde işin ehli olmayanların değişik mekanlarda yaptıkları ve adına da ''sema gösterisi'' dedikleri etkinlikleri eleştirdi.

Sema töreninin, büyük bestelerle 3 devr-i veledi ve 4 selamının olduğu, bütün törenin ağdalı bir şekilde anlatıldığı bir dini ritüel olduğunu anlatan Çakmut, İstanbul'da restorasyonu tamamlanan Galata Mevlevihanesi'nin henüz açılmadığını, Yenikapı Mevlevihanesi'nin de Fatih Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsüne devredildiğini, bu nedenle tam anlamıyla sema töreni yapılan mekan kalmadığını kaydetti.

Çakmut, sema töreninin, gösteri mahiyetinde mevlevihane dışında otellerde, lobilerde, iş merkezlerinde, iftar çadırlarında yapılmasının canlarını yaktığını ifade ederek, ''Dışarıda yapılan gösterilerin içinde mevlevilikten başka her şey var. Sarı, kırmızı, pembe, yeşil tennurelerle (Mevlevi dervişlerinin giydikleri geniş etekli elbise) İstiklal Caddesi'nde dolaşıyorlar. Kısacası bir handikap ve başıboşluk gidiyor. Bunlarla mücadele ediyoruz, gerekli durumlarda yargı yoluna başvuruyoruz'' diye konuştu.

'ADAM YERKEN FILDIR FILDIR DÖNERSENİZ OLMAZ'

Sema törenini ehline uygun yapmayanların, sahte semazenlerin Türk ve İslam kültürüne zarar verdiğini dile getiren Çakmut, şu bilgileri verdi:

''Sema töreni için 3 unsurun oluşması lazım. Mekan, seyreden insan ve zaman. Bunların üçü uygun olmazsa, semah töreni olmaması lazım. Adam yemek yemeye devam ederken siz orada fıldır fıldır dönerseniz ne yeri, ne mekanı, ne zamanı. Kutsal ramazan ayı için söylüyorum. Yemek yendikten sonra küçük bir gösteri sunulursa makul olabilir ama kafanıza göre millet yemek yerden sema töreni yaparsanız olmaz. Sünnet düğününde sema töreni olmaz. Kültür ve Turizm Bakanlığı sema törenlerinin nasıl yapılacağını ilişkin bir genelge yayımladı. Ben, genelgeye uyuyorum ama uymayan birçok grup var.''

Mevleviliğin çok önemli bir kültür olduğunu ve üzerinde çok ciddi çalışılması gerektiğini kaydeden Çakmur, ''Büyük bir virtüoz olabilirsiniz ama ayini şerifleri bilmeniz lazım. Ben 30 yıldır mevleviliğin içindeyim, göğsümü gere gere 'Ben mevleviyim' diyemiyorum. Çok zor bir şey'' dedi.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Medya Haberleri

Apollon'dan tiyatro çıktı!
Altın Koza'da 'bi dünya' film yarışacak
Başvurular sürüyor
Hacı Bektaş-ı Veli anılıyor...
'1. Shining Star Çocuk Festivali' için başvurular sürüyor!
Avantajlı biletler şimdiden satışta!
Sümela Manastırı'ndaki ayin sona erdi
Dolmabahçe Sarayı'na ziyaretçi akını
Başvuru tarihi uzatıldı
Ferdi merter gecesi
Şirinler Korupark'ta
Hacı Bektaş-ı Veli anılacak
Altın hilalin kilit taşı Urfa
Oto sanayideki sanatçı mahallesi
Define avcıları sanatın içine...
Sanat dünyasının kalbi İstanbul'da atacak
Sümela Manastırı ikinci ayine hazırlanıyor
Sanatçılar Başbakan'ı ziyaret edecek
Bienal 12. kez geliyor
İstanbul Bienali'ne bilet alma zamanı
Oyuncu olmak isteyene...
Tanrı'nın gözleri bulundu
Sezen keyfi Ağustos'a taştı!
Aşırı sıcaklarda sanat! GALERİ
En iyi 10 sokak sanatı seçildi
'Şirinler' yarın açıkhava'da
İstanbul'u çizecekler
Çocuklara özel Ramazan eğlencesi
Uçurtma yapacaklar
Hem eğlenin hem öğrenin
Marifetli parmaklar
Büyükada'da Ramazan konseri
Başvurular sürüyor
SOKAK HAYVANLARI İÇİN..
Can Yücel'in vasiyeti
Hat sanatı ve tesbihler bu koleksiyonda buluştu
Süpürge'ye büyük ödül
Kalehöyük Müzesi, Avrupa'da yarışacak
Pasta yapın eğlenin
Günday'la 'az' üzerine
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol