5 günlük hava durumu
29 Eylül 2011 Perşembe

Otomobile 20 liralık gençlik iksiri

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 29.09.2011  11:35
    Güncelleme : 29.09.2011  11:36

Değerini artırmak için bazı araçların satılmadan önce 20 lira ücret karşılığı kilometrelerinin düşürülerek alıcıların aldatıldığı bildirildi.

Adana Galericiler Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, muhabirine yaptığı açıklamada, araç satışında görülen bazı hilelerin alıcıları mağdur ettiğini söyledi.

Son dönemde sıkça görülen hilelerden birisinin de değerini artırmak amacıyla araçların kilometre göstergelerinde yapılan oynamalar olduğunu vurgulayan Güveloğlu, ''Doğru bir yol olmamasına rağmen vatandaşımız ve bazı galericiler aracı daha kolay ve yüksek fiyattan satmak için kilometresini düşürüyor. 20 liraya 100 bin kilometre düşürenler var. Kilometresine göre de 50 liraya kadar bu işi yapanlar sektörde çoğaldı'' dedi.

Söz konusu işlemin bir bilgisayarla yapıldığını ve araç beynine bağlanan cihazla kilometrenin düşürüldüğünü anlatan Güveloğlu, göstergesi dijital olmayan araçlarda ise tornavida ile çıkarılan göstergeden kilometrenin düşürüldüğünü kaydetti.

Kilometre hilesinin yaygınlaşma nedeninin vatandaşın satın alacağı araçta 150 bin kilometreyi bile yüksek görmesinden kaynaklandığını vurgulayan Güveloğlu, şöyle devam etti:

''Maalesef müşteri aracın kasasını sormadan kilometresini soruyor. Arabanın yüzüne bile bakmıyorlar. Vatandaş kilometresi 150 bin olmuş aracı ölü sayıyor. Benzinli bir aracın motoru, bakımları yapıldığında 1 milyon kilometre de olsa sorun çıkarmaz. Dizel araç ise 500 bin kilometre dayanır. 160 bindeki bir arabayı hurdaya mı ayıralım? Maalesef müşterilerimiz düşük kilometreli araca şartlanmış. 900 bin kilometrede olan ve motoruna işlem yapılmamış ticari taksiler var. Bu araçların bakımları düzenli yapıldığı için yıllarca sorun yaşatmıyor.''

Yılda 25 bin kilometre yapan bir aracın 20 yılda ancak 500 bin kilometreye ulaşabileceğini vurgulayan Güveloğlu, 'Maalesef vatandaşımız 2 yılda bir araç değiştirmeden yana. En fazla bir araca 3 yıl binebiliyoruz. Konfor ve teknoloji geliştikçe vatandaş yeni bir araca binmek istiyor. Beraberinde de ticaret hileleri ortaya çıkıyor'' diye konuştu.

Özellikle şirket araçları ve taksiden çıkma araçların yüksek kilometresi nedeniyle alınmak istenmediğine dikkati çeken Güveloğlu, ''Otomobiline hiçbir bakım yapmayan şahıstan 70 bin kilometrede araç almaktansa 10 bin kilometrede bir bakımları yaptırılan 180 bin kilometrelik şirket aracını almayı öneririm. Bu araçların kilometresi yüksek olsa da servis bakımlıdır. Şirket aracı denilince araba kötü kullanılmış sanılıyor. 150-200 binde de olsa servis bakımlı araçlar sorun oluşturmaz'' diye konuştu.

Aracın kilometresinde olan hileyi ancak ustaların anlayabileceğini ifade eden Güveloğlu, vatandaşların araç alırken kilometresinin yüksekliğine değil aracın darbeli ya da hasarlı olup olmadığına bakmasını tavsiye ederek, şunları kaydetti:

''Vatandaşlar sigorta acentelerinden araçla ilgili bilgi alabilirler. Ancak en sağlıklı bilgi, araç alınırken servisine götürüp kontrol ettirilerek edinilebilir. Bir aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği ancak servisten öğrenilebilir. Aracın kilometresi çok olabilir. Taksiden çıkma olabilir. Kaza sonrası perte çıkmış bir araç olabilir. Bunlara mutlaka dikkat edilmeli.''

Güveloğlu, ticaret ve alışverişte güvenin önemli olduğuna dikkati çekerek, kilometresi düşürülerek satılan araçla müşteri kandırılsa da, alınan paranın satıcıyı hiç bir zaman mutlu etmeyeceğini vurguladı.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomobil Haberleri

Yerli otomobil kaç lira olacak?
İşte yeni Honda Civic HB GALERİ
Trafikteki araç sayısı uçtu
400 TL'ye otomobil yaptı
Önce 350 milyon dolar gelecek
Bu fırsatlar kaçmaz
Yerli oto 3-4 modelle çıkacak
Volkswagen-MAN evliliğine yeşil ışık
25 yaşındaki traktöre hurda indirimi
TürkTraktör artık Avrupa devi
Chevrolet 100'üncü yılda Alpler'e çıktı
Kamuda taşıt saltanatına son
İlk yerli kamyonet ABD yolcusu
Peugeot konsept araçlarını tanıttı
Elektrikli oto için dev ortaklık
İnsansız gidebilen otomobil VİDEO
En pahalı oto Tata oldu
Günde 9 TL'ye otomobil
Otomobiller kanatlandı
Toyota ÖTV farkını karşılıyor
2012'de ödemeye başla
İstanbul'da orman kuralları var
Konsept olarak doğdu, gerçek oldu
Eylül fırsatları sürüyor
Ford'da vade 20 aya uzadı faiz yüzde 0.5'e geriledi
Yeniler Frankfurt'tan yola çıktı
Fiat ticari araçlarda yüzde 12 indirim var
Dosya masrafı yok
Gelly oto sahibi yapıyor
Türkiye'nin en iyi müşterisi Almanya
2011 model yılı Alfa Romeo'lara özel fiyat
Subaru'da yaz fırsatı
auto motor & sport'tan 2 kutlama birden
Ibiza'ya özel kampanya
Lancia euro kurunu sabitledi
Hyundai ödemeyi 4 ay erteliyor
Renault faiz oranını sabitledi
Kia'dan balon ödemeli kampanya
Ayda 4 bin 150 TL'ye Mercedes-Benz E serisi
Masrafsız kredi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol