5 günlük hava durumu
11 Nisan 2012 Çarşamba

'dan elektrikli otobüs

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 11.04.2012  13:31
    Güncelleme : 11.04.2012  13:33

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü ’nın lansmanını yaptı.

, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. 2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalar yürüten Otokar'ın elektrikli otobüsü ; daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak.

Doruk Electra isimli tamamen elektrikle çalışan otobüsün tanıtımı Otokar Genel Müdürü 'ün katılımıyla Santralistanbul Tamirane'de yapıldı.

Görgüç Otokar olarak üç yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını belirterek "2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışma yürütüyoruz. 2007 yılında Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü Doruk Hibra'yı geliştirdik. 2009 yılında Türkiye'nin ilk doğalgazlı orta boy otobüsü Doruk DG'yi ürettik. 2011 yılında ise doğalgazı 12 metrelik KENT DG'de kullandık. Bugün ise Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra'yı tanıtmanın büyük sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Gelecek 15 yıl için otomotiv endüstrisindeki en önemli iki eğilim çevre sorunları ve şehirleşme. BM verilerine göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 70'i şehirleşmiş bölgelerde yaşıyor olacak ve şehir içi ulaşımda alternatif çözüm arayışları, toplu taşıma ihtiyacı artacak. Sadece İstanbul'da karayolu ile yapılan toplu taşımanın yüzde 32,7'sinin otobüsler ile sağlandığını göz önüne alırsak, alternatif yakıtların önemini biraz daha iyi vurgulamış oluruz. Bütün bu verilere ve öngörülere baktığımızda Otokar olarak ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha görüyoruz." dedi.

Elektrikli otobüsü Türkiye'nin en çok satılan ve modüler bir yapısı olması nedeniyle işlevsel bir tasarıma sahip olan Doruk serisi otobüsler üzerinde geliştirildiğini söyleyen Görgüç, Doruk Electra ve teknolojisi ile ilgili detaylı bilgiler verdi: "Egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri oldukça düşük olan Doruk Electra, Otokar olarak Ar-Ge konusunda ne kadar ilerlediğimizin de bir göstergesi... Doruk Electra, 6-8 saat arasında tam şarj olsa da, onboard şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkanına sahip. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 km mesafe kat edebiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak 170 kilometre menzil sunuyor. Ancak aracın menzilini gün içerisinde yapılan akıllı şarjlar ile yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün. Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebiliyor. Uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra'da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip. Daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak Doruk Electra'nın seri üretimine hazırız." diye konuştu.

Etiketler : , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomobil Haberleri

Çin'de araç satışları yükseldi
Antika otomobiller nefes kesti
Saab borç batağında!
Makyajlı Avensis satışta OTOMOBİL
İşte yeni Linea
"2012'de en çok satılacak otomobil..."
Kendi otomobilini kendi yaptı
Bu ilan tıklanma rekoru kırdı
Babayiğitlere yerli oto dopingi
Eski Şansölye Schröder otomotiv deneyimini anlatacak
Çin Bentley'in en büyük pazarı
3 kıtaya ihraç edilen Linea yenilendi
Gül, Tourneo'yu test etti GALERİ
2 yeni MINI Cooper geliyor
"Çok önemli bir adım"
Otomotivde daralma küçüldü
İlk elektrikli otobüs yolda
Çankaya arazi aracı alıyor
Otomotivde Avrupa'yı solladık
Alkollü sürücü bu otobüsü çalıştıramıyor
Sonunda bu da oldu: Uçan araba VİDEO
Renault-Dacia alana indirimli gaz
Taşıt üretiminde dünya 17.'siyiz
Lüks markaların gözü Uzak'larda
Oyak Renault'dan 4 milyonuncu oto
Toyota Avensis yenilendi
550 binden fazla aracını geri çağırıyor
Engellilere vergi müjdesi
Google imkansızı başardı! GALERİ
Takografa sıkı denetim geliyor
Hıncal Uluç sordu, İskender Aruoba yerli otomobili anlattı
Avrupa otomotiv pazarı daraldı
Meksika yatırım için Türk şirket arıyor
BMW 1.3 milyon otomobili geri çağırıyor
Makam aracına LPG taktırdı
Avrupa çok yakanı vergiyle yakacak
Oto üretiminde yeni bir dönem başlıyor
Otomotivde daralma devamlı olmayacak
İthal araçta kiralama vurgunu
Otoda hedef 600 bin istihdam
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol