5 günlük hava durumu
16 Ocak 2013, Çarşamba

Sağlık Haberleri

kivi vitamin kanser hastalık

nin faydaları saymakla bitmiyor

  • yeni haber
  • Giriş Saati : 16.01.2013  11:35
    Güncelleme : 16.01.2013 

Atatürk Üniversitesi'nde yapılan bilimsel bir çalışmada, nin , kolesterol, tansiyon, kabızlık, gribal enfeksiyon başta olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi geldiği tespit edildi.

Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Gülçin, nin ana vatanın Güney Çin olduğunu anımsatarak, meyvenin tropikal olmadığını daha çok Çin'de ve Hindistan'da bol miktarda üretildiğini söyledi.

Kivinin Türkiye'ye 1988 yılından sonra girdiğini ifade eden Gülçin, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü tarafından adaptasyon çalışmalarının yapıldığını ve bu çalışmalar sonucunda kivinin Türkiye'de Marmara, Ege ve Karadeniz bölgesinde çok rahat adaptasyon sağladığını ifade etti.

Türkiye Bilimler Akademisi üyesi de olan Gülçin, kivinin ilk üretiminin yapıldığı dönemlerde astronomik fiyatlarda satıldığını ancak günümüzde normal meyvelerin fiyatına indiğini vurguladı. Fiyatların düşmesinin tüketimi hızlandırmak için oldukça önemli olduğunun altını çizen Gülçin, ''Kivi Türkiye'de farklı sanayilerde de kullanılmaya başlandı. Özellikle meyve sularında, kozmetikte, sabun ve şampuan üretiminde de kullanılmakta. Bunların yanı sıra ticari değeri gittikçe artmakta, tüketiciler kivinin önemini yavaş yavaş kavramakta'' diye konuştu.

Kivi Türkiye'de yaygın üretim alanına sahip olduğu için kimyasal özellikleri, gıda değeri ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi için bilimsel bir çalışma yaptıklarını anlatan Gülçin, şunları kaydetti:

''Çalışmamız çok ses getirdi. Food Research İnternational dergisinde yayımlandı ve çok atıf aldı. Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgulara bakınca, kivinin özellikle C i açısından çok zengin olduğu gözlendi. Aslında meyvelerde ekşimsi tat veren tek madde C vitamini değil, sitrik asit gibi farklı bileşenlerde ekşimsi tadı veriyor. Kivideki ekşilik tadı daha çok C vitamininden kaynaklanmakta. C vitamini kivide çok ciddi değerlerde olduğunu saptadık. Bunun yanında antioksidan, radikal giderme, indirgeme kapasitesi gibi çok önemli özelliklerin de kivide olduğunu gözlemledik.''

KİVİ CİLDİ DE BESLİYOR

Kivinin içeriğini aydınlatmaya yönelik Marmara Araştırma Merkezi ile paralel çalışma yaptıklarını anlatan Gülçin, fenolik ve flavonoid özelliklerinin zengin olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Kivinin Orta Asya ülkelerinde özellikle Çin'de yerel tıpta sıklıkla kullanıldığını hatırlatan Gülçin, kivinin daha çok hastalarına yönelik kullanıldığını vurgulayarak, birçok kanser çeşidinin tedavisinde önemli yere sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Gülçin, şöyle devam etti:

''Kivide lif oranı yüksek. Lif oranı yüksek olunca su tutma kapasitesi de yüksek oluyor. Buna bağlı olarak bağırsakları çalıştırması ve kabızlığı önlemesi ayrıca önemli bir özelliği. Kivinin tansiyon düşürücü ve kolesterol düşürücü etkileri olduğunu gözlemledik. Bayanlar dilimlenmiş kivileri cilde koydukları zaman cildi çok rahatlık beslediğini gözlemledik. Bunun yanı sıra sağlık açısından önemli yere sahip olan bazı minerallerin kivide bol miktarda olduğunu tespit ettik. Sodyum ve magnezyum başta olmak üzere kalsiyum, demir gibi birçok minerali de normal meyve standartlarından daha yüksek oranda olduğunu saptadık. C, E ve A vitamini bol miktarda bulunuyor.''

''ÇOCUKLARA, KİVİNİN FAYDALARI AŞILANMALI''

C vitamini bakımından zengin olan kivinin özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığında sık kullanılmasını öneren Gülçin, kivinin herhangi bir yan etkisinin olmadığına dikkati çekerek, meyvenin faydalarını şöyle sıraladı:

''Kivinin çok fazla faydası var. Ama en bariz faydaları kivi kanser türlerinin geciktirilmesi ve yakalanma riskinin azaltılması açısından oldukça faydalı bir meyve. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etkisi var. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu mevcut. Grip, nezle, hatta astım hastalığına faydalı. Özellik gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günümüzde bol miktarda kullanılabilir.''

Prof. Dr. Gülçin, Türkiye'de ailelerin ve eğitim kurumundaki insanların, özellikle öğrenci ve çocuklara kivi tüketiminin sağlık açısından faydalarını aşılaması gerektiğini kaydetti.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

vatandaşım vatandaşım

vatandaşın aydınlatılması biligilendirilmesi açısından çak önemli konular,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler aslında türkiye genelinde hangi yiyecekler faydalı hangisi zararlı belirtilmelidir,sağlıklı günlere doğru,

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır1
cevapla 17.01.2013 14:35
Gizem Gizem

Bu bilgileri verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.İnanın bu çok işime yaradı.Ve kivinin bu kadar faydolu olduğunu bilmiyorduk bu sayede öğrenmiş olduk, tekrar çok teşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 23.03.2013 12:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Öğlen yemekleri şişmanlatıyor
Şişmanlık doğurganlığı da vuruyor
Fazla meyve karaciğere zararlı
Hekimler "e-reçete"de sınıfta kaldı
Bere takarken saçınızdan olmayın
Grip virüsü soğuk havayı seviyor
Kanser riskini arttırıyor
Depresyonu hafife almayın
Cinsel hayatı da etkiliyor
Tiryaki çiftlere ''sigarayı birlikte bırakın'' önerisi
Hastalıklara bitki kalkanı
Kadınlar erkeklere göre daha hijyenik
Altını ıslatan çocuk böbrek hastası olabilir
Ellerinizi sık yıkayarak hastalıklardan korunun
Çocuklar 6 adımda el yıkamayı öğrendi
Bol su ve sabun ile yıkanın
Kanser hastasına annelik yolu
Vuran ayakkabıda tetanos riski
Bu aşılar ulusal aşı takvmine eklenmeli
e-reçete dönemi başladı
Okuyanın saçı daha çok dökülüyor
Yüksek ısı kör edebilir
Kalp romatizmasına dikkat
Soğuk kış günlerinde baharatla ısının
Bir yıl içinde 6 kez şişen bademcikler alınmalı!
Migrene botokslu tedavi
Her gün 3 bin 900 kişi veremden ölüyor
İlaçta ''Marko Paşa'' dönemi
Şiddetli baş ağrısı tümör habercisi
Karın dokusundan göğüs yapıldı
Anne adaylarına önemli uyarı
Gül suyunun faydaları
İlaçlarınızı asla buzdolabında saklamayın
Sigarayı soğuk havada içmek daha tehlikeli
Behçet hastalığı ile bağlantılı 4 gen bulundu
Dudakta morluk varsa kalbe dikkat
Kansere karşı elma ve yeşil çay
Güzelliğiniz için küçük makyaj hileleri
Karın beyaz rengine aldanmayın
Kış aylarının doğal antibiyotiği
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yerli DiziYerli Diziatv 22:30
Günün Filmi
KörlükKörlükKanal D 23:15
geri
ileri