5 günlük hava durumu
4 Aralık 2013 Çarşamba
UNESCO Göreme Açık Hava Müzesi

Türkiye Dünya Mirası Geçici Listesi'nde

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 04.12.2013  16:50
    Güncelleme : 04.12.2013  16:50

Kültür ve Turizm Bakanlığı, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de cazibe merkezi haline gelen Türkiye'nin kültür varlıklarını korumaya ve tanıtmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de cazibe merkezi haline gelen Türkiye'nin kültür varlıklarını korumaya ve tanıtmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 2013 yılında Bakanlığın girişimleriyle koruma altına alınan alan sayısı 38'den 41'e yükseldi. "Dünya Mirası Geçici Listesi"ne bu yıl, "Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri (Manisa)", "Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri" ve "Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alan"ı da dahil edildi.


Dünya Mirası Geçici Listesi'nde Türkiye


Türkiye'nin ilk kez 1994 yılında Dünya Miras Merkezi'ne iletilen geçici listesi, 2000, 2009, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında güncellendi. Bu listede 2 karma (kültürel/doğal) 1 doğal ve 38 kültürel olmak üzere toplam 41 varlığımız bulunuyor.


Listede yer alan varlıklarımız şunlar:


"Efes (İzmir), Karain Mağarası (Antalya), Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (Bitlis), Alahan Manastırı (Mersin), Alanya (Antalya), Bursa ve Cumalıkızık Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri (Bursa), Diyarbakır Kalesi ve Surları (Diyarbakır), Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (Şanlıurfa), İshakpaşa Sarayı (Ağrı), Konya Selçuklu Başkenti (Konya), Mardin Kültürel Peyzaj Alanı (Mardin), Selçuklu Kervansarayları (Denizli-Doğubayazıt Güzergahı), St. Nicholas Kilisesi (Antalya), St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi (Mersin), Sümela Manastırı (Trabzon), Afrodisias Antik Kenti (Aydın), Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla), Perge Antik Kenti (Antalya), Sagalassos Antik Kenti (Burdur), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Beyşehir Eşrefoğlu Camisi (Konya), St. Pierre Kilisesi (Hatay), Bergama (İzmir), Ani Tarihi Kenti (Kars), Aizanoi Antik Kenti (Kütahya), Beçin Ortaçağ Kenti (Muğla), Birgi Tarihi Kenti (İzmir), Gordion (Ankara), Hacı Bektaş Veli Külliyesi (Nevşehir), Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı (Muğla), Niğde'nin Tarihi Anıtları (Niğde), Mamure Kalesi (Mersin), Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi (Eskişehir), Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi (Gaziantep), Zeugma Arkeolojik Siti (Gaziantep), Laodikeia Antik Kenti (Denizli), Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri (Manisa), Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri; "Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı (Antalya)", "Kekova (Antalya) kültürel olarak; "Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı" ise doğal miras olarak listede yer alıyor."UNESCO Dünya Mirası Listesi


Dünya Mirası Geçici Listesi'nin yanı sıra 1972 tarihli UNESCO "Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi"ne göre, dünyada "evrensel
seçkin değer" ölçütlerine uyan kültürel ve doğal varlıklar da "Dünya Mirası" sayılıyor.

"Dünya Mirası Listesi" adını taşıyan bu listeye girmeyi başaran yerler, dünya çapında statü, prestij, turistik çekicilik, kaynak ve teknik yardım imkanı elde ediyor.

Üye ülkeler ise bunun karşılığında söz konusu yerlerin "otantikliğini ve bütünselliğini" bir Yönetim Planı çerçevesinde korumak üzere gerekli idari
önlemleri alma yükümlülüğünü üstleniyor.


Dünyanın 936 ortak varlığı bulunuyor


2011 yılı sonu itibariyle dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı 936 kültürel ve doğal varlık bulunuyor. Bunların 725'i kültürel, 183'ü doğal, 28'i ise karma (kültürel/doğal) varlık statüsünde. Her yıl gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantıları ile bu sayı artıyor.

Sözleşmenin uygulamasının izlenmesinden, uluslararası uzmanların seçilerek yer aldığı Dünya Miras Komitesi sorumlu. Listeye girecek yerleri de
aynı Komite tespit ediyor. Dünya Mirası Listesi, Dünya Mirası Komitesi'nin önemli evrensel değer olarak değerlendirdiği, kültürel ve doğal mirasın bir parçasını oluşturan 936 varlığı içeriyor.


Türkiye'nin ise UNESCO Dünya Miras Listesi'nde 11 varlığı bulunuyor.


Bu varlıklardan, "İstanbul'un Tarihi Alanları, Safranbolu Şehri (Karabük), Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum), Nemrut Dağı (Adıyaman-Kahta), Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla), Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası (Sivas), Truva Antik Kenti (Çanakkale), Edirne Selimiye Camisi ve Külliyesi (Edirne) kültürel olarak, Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)" hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alındı.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Turizm Haberleri

Bir tarafta tayfunun acısı, diğer tarafta turistlerin neşesi
İzmir'e gelen turist sayısı 1,3 milyonu aştı
Karaca Mağarası'nda turizm sezonu sona erdi
Ilgaz'da turizmciler, yeni sezondan umutlu
Kuşadası Limanı son yolcu gemisini ağırladı
Baksı Müzesi'ne büyük ödül
Yeni yıla Roma'da girilir
Ilgaz'da kar kalınlığı 3 santimetreye ulaştı
Ukrayna'da Türkler 60 gün vizesiz kalacak
Tatilsepeti'nden erken rezervasyon imkanları
Bir tek yat 30 turiste bedel
Yeni yıla Kıbrıs'ta dolu dolu bir başlangıç
Ayder beyaza büründü
Tarihi yerler fotoğraflandı
Kapadokya'da yer altındaki yaşam canlandırılacak
Topkapı Sarayı'nda muharrem geleneği
Turistler, Antalya Side'de güneşli havanın keyfini çıkarıyor
Erdoğan: Turizm sezonunu 12 aya çıkaracağız
Japon öğrenciler, Kapadokya'da
Kula Jeopark'ı basın mensuplarının da gözdesi
Yılbaşında Kıbrıs ışıl ışıl
Yeni yıl Prag'da karşılanır
SunExpress'ten yaza özel tarifeler
Tunceli'de bir tarihi kent daha bulundu
Uludağ'da miniklerin kızak keyfi
Yeni yıla Roma'da girilir
Karagöl'de sonbahar
Kaz Gölü turizme kazandırılıyor
Antalya'da kasım sonunda deniz keyfi
Kartalkaya beyaza büründü
Derin bir tarih, etkileyici bir coşku: Roma
Paris yılbaşında bir başka güzel
Aladağlar'da dört mevsim heyecan
Fırat nehri kıyısında sonbahar
Kapadokya gözde çekim merkezi oldu
Yeni yıl fırsatları Amsterdam'da
Güneydoğu'nun "inci"si ziyaretçilerini bekliyor
Foça'nın tarihi su kemerleri ilgi bekliyor
ODEON Tours’da erken rezervasyon fırsatları
THY'den Lufthansa'ya cevap
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol