5 günlük hava durumu
5 Ekim 2009 Pazartesi
Migrenin belirtileri nelerdir?

Migrenin belirtileri nelerdir?

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 05.10.2009  11:35
    Güncelleme : 05.10.2009  11:44

Türkiye'de toplumun yüzde 45'inin son bir yıl içinde en az bir kere baş ağrısı problemiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu, baş ağrısının, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ya da başka bir tıbbi nedenin sonucu olarak ortaya çıkan, değişik sürelerde yaşanan, kişiyi ağrının şiddeti ve eşlik eden bulgularıyla etkileyen, bir hastalık ya da belirti olduğunu söyledi.

Baş ağrılarının yüzde 90'ını migren ve gerilim tipi ağrıların oluşturduğunu belirten Zarifoğlu, migrenin ataklar şeklinde gelen, en az 4 saat, en çok 3 gün süren, şiddetli zonklayıcı karakterde, bulantı, kusma ve ışık hassasiyetinin eşlik ettiği baş ağrısı şekli olduğunu ifade etti. Zarifoğlu, Türk Baş Ağrısı Çalışma Grubu tarafından son bir yılda tüm Türkiye'yi kapsayan epidemiyolojik bir çalışma yapıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

''Çalışma, toplumun yüzde 45'inde son bir yıl içinde en az bir kere baş ağrısı yaşandığını ortaya kondu. Yani baş ağrısı, toplumun büyük kısmını ilgilendiren, önemli bir tıbbi ve sosyal sorun. Migren tipi baş ağrısı ise toplumda, yüzde 16.4 oranında görülüyor. Migren, kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla görülüyor. Çalışmada, kadınlar dışında birinci derece yakınlarında migren rahatsızlığı bulunanların, alerjisi ve baş dönmesi şikayeti olanların migrene daha yatkın oldukları görülüyor. Migrene, ayrıca şehirde yaşayanlar, eğitim durumu düşük ve gelir düzeyi yüksek olanlarda biraz daha sıkça rastlanılmaktadır.''

Dünya genelinde, migrenlilerin ancak yarısının en erken zamanda doğru tanı alabildiklerini vurgulayan Zarifoğlu, doğru tanı alanların da ancak yarısının uygun tedavi edildiklerinin gözlemlendiğini ifade etti.
Zarifoğlu, migrenin kadınlarda daha fazla görülmesinin, kadınların hormonal düzeniyle ilgili bir durum olduğunu dile getirerek, menopozdaki kadınlarda migren krizlerinin seyrekleştiğini, hamilelikte de 3 ve 9'uncu aylar arasında migren krizlerinin azaldığına dikkati çekti.

MİGRENİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Zarifoğlu, migreni tetikleyen faktörler arasında şunların yer aldığını kaydetti:

''Yükseklik değişiklikleri, hava kirliliği, sigara dumanı, parlak veya titreyen ışık, yüksek ve devamlı gürültü, parfüm kokusu, kuvvetli diğer kokular ve kimyasal maddeler, açlık, öğün atlama, çok ya da az uyuma, uyku düzenindeki bozukluklar, uçak yolculukları, doğum kontrol hapları, adet dönemi gibi kadınlardaki hormonal değişiklikler, çikolata, kabuklu kuruyemiş ve kırmızı şarap.''

''AĞRI KESİCİ HAP SAYISI AYDA 15'İ GEÇİYORSA, DİKKAT''

Baş ağrısının sürekli ve artan şiddetle devam etmesi durumunda, doktora başvurulması gerektiğini ifade eden Zarifoğlu, ''En sık rastlanan durum, aşırı ağrı kesici kullanımında kaydedilen ayda 15 tabletten fazla kullanımdır. Bu hastalarda ilk iş, ağrı kesicilerin kesilmesi ve migren koruyucu tedavinin başlanmasıdır'' dedi. Zarifoğlu, bazı hastaları, hastaneye yatırarak tedavi etmek zorunda kalabildiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

''İlk kez ağrıyla tanışan kişinin yaşı 10'un altında, 50'nin üstündeyse, daha önce mevcut olan ağrının şiddeti, şekli değiştiyse, tedaviye cevap vermiyorsa, baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı bir fiziksel aktivite sırasında (ağır bir yük kaldırmak, cinsel ilişki) ortaya çıkmış ve şiddetini arttırmışsa mutlaka doktora gitmek gerekir.''

kalan karakter 460

turgut turgut

be bikaç ay önce bir gun ışıktan sesten rahassız oluyordum sonra mide bulnatı başladı en son kustum başım cok agrıyodu şimdi ise boyun kısmımda sollda agrı hissediyorum sanki damarımda olyuo ne yapmalıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.07.2013 11:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Yarın bu yollara dikkat!
On Numara çekilişi yapıldı
Bu kadar da olmaz!
Hava sıcaklığı düşecek - HARİTALI
Başkentte elektrik kesintisi
İstanbul'da elektrik kesintisi
Atatürk'ün evi soyuldu
Okuluna ateş açtı
Ailesini bırakıp kaçtı!
Tekirdağ'da sel: 1 kayıp
Elazığ'da deprem
Yolcu trenin çarptığı yaya öldü
Kanser ilacına geri çekme
Ayakkabıyı öğleden sonra alın!
Lincoln'den indi taksiye bindi!
Esmersoy gazetecileri unutmadı
Genç yıldızdan seksi pozlar
Ajda kadar olamadı!
Cem beni daha iyi bir insan yaptı
Brad onlara hayır diyemiyor
Yılın ihaneti
Bu kavga bitmez
Hande Yener’e büyük şok
TIR'ın sıkıştırdığı kamyonet kaza yaptı
İnşaat halindeki bina çöktü: 3 yaralı
Anne sütü bebek ölümlerini azaltıyor
Ağrı Dağı tırmanışı başladı
Vitaminin azı da çoğu da "zarar"
'Diyet yapalım' derken sağlığınızdan olmayın
Emzirmek anneleri hastalıklardan koruyor
Dev kabaklar görenleri şaşırtıyor
İklim değişimi deniz kabuklularını vuracak
Hastane enfeksiyonu sıfırlanamaz
Boyacı beklerken Seki geldi
Karaağaçlar'ın 4 yoncası soldu
Sibel'in hasat zamanı
Siyahları giyip ölüme gittiler
Benelüks güzeli Belçika'dan
Arjantin'in en güçlü sesi sustu
Dört kez kostüm değiştirdi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol