5 günlük hava durumu
12 Aralık 2009 Cumartesi
Akciğer nakli ile ikinci hayat

Akciğer nakli ile ikinci hayat

  • 12.12.2009

Türkiye'nin ikinci başarılı akciğer nakli yapılan Tatlısu'yu, doktorlar partiyle taburcu etti

Türkiye'nin ikinci başarılı akciğer naklini olan Nurettin Tatlısu hastaneden taburcu edilirken doktorları tarafından "ikinci hayat" partisi düzenlendi. 21 yıllık maden işçiliği sonrası akciğer yetmezliği olan Tatlısu, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde bir asker annesinin ciğeri ile hayata tutundu.

TRAFİK MAĞDURUNDAN

Türkiye'de yıllarca akciğer nakli yapılamadı. İlk başarılı nakil 34 yaşındaki Eyüp Üstün'e yapıldı. Sırada yüzlerce kişi vardı ve bir gün gelen organ bağışı ikinci naklin yapılmasını sağladı. Diyarbakır'dan Antalya'ya askerde olan oğlunu görmek için yola çıkan Gülay Yeniş, trafik kazası geçirince altı kişinin kurtulmasını sağladı. Akciğer nakli en zor organ nakilleri arasında sayılıyordu. Vericinin hayatında sigara içmemesi gerekiyordu. Yeniş'in akciğeri bu şartlara uygun çıktı. Doktorlar gece yarısı Antalya'ya giderek akciğeri aldılar. Bu sırada akciğerin 21 yıldır maden işçiliği yapan Nurettin Tatlısu'ya uygun olduğu saptandı. Yıllardır nakil listesinin en başında adı bulunan Tatlısu artık nefes alamayacak durumdaydı. Yatağa bağlı yaşıyordu. Oksijen tüpüne bağlı hayatını sürdürürken 16 Kasım sabahı bir anda hayatı değişti.

TÜM PERSONEL KATILDI
İki çocuk babası Nurettin Tatlısu hiç tanımadığı Yeniş ailesinin kendisine hediye ettiği akciğerle ikinci hayatına başladı. Ameliyattan sonra bir aydır hastanede tedavisi süren Tatlısu'nun dün taburcu edilmesine karar verildi. Doktorları pek çok hasta için umut anlamına gelen Tatlısu'yu taburcu ederken operasyonu yapan Doç. Dr. Asım Kutlu, Op. Dr. Erdal Taşçı tarafından ikinci hayat partisi verildi. Partiye Tatlısu'nun ailesinin yanı sıra onun yeni hayatına geçmesini sağlayan tüm hastane personeli katıldı. Tatlısu'dan sonra Türkiye'de akciğer nakillerinin artması bekleniyor. Doç. Dr. Asım Kutlu, şunları söyledi: "Hastamızı bugün taburcu ediyoruz. Amaç bu şekilde hastaneden taburcu edilen hastaların sayısını artırmak. Tatlısu'yu şu anda bekleyen en önemli tehlikelerden biri A gribi. Kendisine o konuda nasıl korunacağını gösterdik. Kontrollerimiz sürecek. İlk akciğer naklini olan hastamız Eyüp Üstün A gribine yakalanmıştı. Hastanede tedavi ederek hastalığı atlatmasını sağladık. Ama umarız Nurettin Tatlısu bundan sonra sağlıklı olarak yaşar. O akciğer bekleyen hastaların umudu." SAĞLIK SERVİSİ

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Kara kış geliyor
Hava ulaşımına sis engeli!
Uçakta kalp krizi geçirdi öldü
Akdeniz'de deprem
Karadeniz'de gemi battı: 2 ölü
9 işçi hala göçük altında
Korkunç bilanço
Hava ulaşımına sis engeli
Yeni Galata Köprüsü'nde çalışma
Seferlere fırtına engeli
Gaziantep sise teslim
Hamileler dikkat!
Mersin'de sel
Seda Sayan'a "Ezel" engeli
Kimse beni örnek almasın
Mutluyuz ama evlilik yok
Kendime "Helal olsun" diyorum
"Askerlik kutsal bir görev"
Klarnetçi oldu
12 araç birbirine girdi
İşçi taşıyan traktör devrildi
Evden 6 kamyon çöp çıktı
Tokat'ta deprem
Eşini döven adama aşçılık cezası
Taksi yayaya çarptı: 1 ölü
Polis lojmanında yangın
Bebek için 17 şişe şampanya
Duruşunu düzeltti
Şarkısını unuttu
'Polanski, kurbanından yardım istedi' iddiası
Patriğin antik mezarı gün yüzüne çıkıyor
TOÇEV 15'inci yılını kutladı
Liselilere derste gözaltı
Askere giden eski eşi Musa'ya helallik vermiş
Yun Zi, yürümeye başladı
Yemeği görünce mest oldu
Darüşşafaka'dan Bilge köyüne mektup var
Yangında ölen kediye gözyaşı
Monttaki kan izi küçük Musa'nın
Karlı hava İstanbul'u etkilemeyecek
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol