5 günlük hava durumu
8 Ocak 2011 Cumartesi
İLİŞKİLİ HABERLER
'Her 3 günde bir toplu kuş ölümü oluyor'
Kuş ölümleri İtalya’ya sıçradı

'Her 3 günde bir toplu kuş ölümü oluyor'

Kuş bilimci Doç. Dr. Şekercioğlu, toplu kuş ölümünün sürekli yaşandığını belirterek, geçen yıl ABD'de 34 bin 520 kuşun öldüğünü söyledi

Dünyanın önde gelen ornitologlarından (kuş bilimci) olan ve halen ABD'nin Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde öğretim üyeliği olarak görev yapan 'nun toplu kuş ölümlerinin sürekli meydana geldiğini söyledi. Son olaylarla ilgili SABAH'a bir değerlendirme yapan Şekercioğlu, "Toplu kuş ölümleri maalesef sürekli yaşanan olaylardır ve paniğe kapılacak bir durum yoktur. Son olaylarda dünya medyasının yoğun ilgisi, bu olayların sanki ilk kez olduğu gibi bir izlenim yaratmış ve korkuya yol açmıştır. Ama ABD'de sadece 2010 yılında bilinen 124 toplu kuş ölümü vakasında en az 34 bin 520 kuş ölmüştür" dedi. Aynı zamanda KuzeyDoğa Derneği Başkanı da olan Şekercioğlu, "Bu ortalama her 3 günde bir kuş toplu ölüm vakası yaşandığı anlamına geliyor ve toplu yaban hayatı ölümlerinin çoğunu kuşlar oluşturuyor" diye konuştu. "En son olayda öldüğü tespit edilen yaklaşık 5 bin kuş, ABD Ulusal Yaban Hayatı Sağlığı Merkezi kayıtlarına göre 2010 yılında ölen kuşların sadece yüzde 14'ünü oluşturuyor" diyen kuş bilimci, son 20 yılda her sene ortalama bir toplu ölüm vakası gerçekleştiğini kaydetti. Bilim adamı, sadece 2009 yılındaki 135 ayrı toplu kuş ölümü vakasında ise yaklaşık 108 bin 200 kuşun öldüğünün altını çizdi. Yılbaşında yaşanan toplu ölümlerin havai fişekler nedeniyle yaşandığı öne sürülmüştü.

İSTANBUL'DA RASTLAMADIK
KuzeyDoğa Derneği yetkilisi Emrah Çoban, İstanbul'da havai fişek nedeniyle toplu ölümlerin yaşandığını hiç duymadıklarını, ancak bu durumun yaşanmayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Çoban, İstanbul'da havai fişeklerin genellikle deniz kenarlarında atıldığını ve nadir de olsa kıyı temel çizgisini göç yolu olarak kullanan kuşların çok yüksekten geçtiklerini söyledi. İstanbul'dan geçen kuşların daha çok Çamlıca tarafını kullandıklarını belirten Çoban, "ABD'de 30, 40 binlik gruplarla göç eden kuşların örneğin 3 bini bir ağaca konuyor. Yanında patlayan havai fişek veya silahla korkup havalanıyorlar. Ancak karanlık olduğu için sağa sola çarpıp toplu ölüyorlar. Türkiye'de bu şekilde toplu ölüm olsaydı mutlaka duyardık" dedi.

Etiketler :

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Diğer Yaşam Haberleri

Oğlunu 6'ncı kattan aşağı attı
'Özel Hayatlar'la beyaz sayfa açtı
Klipten daha fazla kostümüyle uğraştı
Yabancı gelin aileye girdi
Wikileaks bulmadan kripto buharlaştırılır
Levent Kırca'nın, hacizi engellemekten ifadesi alındı
'Kurtlar Vadisi Pusu' 100 programı geride bıraktı
Eski sevgilisiyle nişanlısını öldürdü
Vasiyetini 'oğlum' dediği İzmir Valisi'ne bıraktı
Topkapı Sarayı askeri depoları müze oluyor
Sigara tezgâh altına iniyor
İşadamını tehdit eden çeteye gözaltı
Kumkapı'da trol ağı operasyonu
Er Bulut'un ailesi şehitlik için dava açtı
3 bölgede, 172 otobüs için ihale
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol