5 günlük hava durumu
9 Haziran 2011 Perşembe
Sigarayı bırakmak için bedava ilaç...

Sigarayı bırakmak için bedava ilaç...

Sağlık Bakanlığı 300 bin tiryakiye sigarayı bırakması halinde ilaçlarını bedava verecek. Bahçelievler'deki poliklinikte kurulan merkezde göğüs hastalıkları uzmanlarının yanı sıra psikiyatrist ve psikologlar da tiryakileri tedavi ediyor

Sağlık Bakanlığı sigarayla mücadelesini daha da etkili hale getirdi. Bakanlık, 25'i İstanbul'da olmak üzere Türkiye genelindeki 232 sigara bırakma polikliniğinde sigarayı bıraktırma ilaçlarını ücretsiz olarak vermeye başladı. 2 aydır devam eden ilaçlı tedavi, sigarayı bırakmada başarı oranını gün geçtikçe yükseltiyor. Bakanlığın hedefi yaklaşık 300 bin kişiye ilaçla sigarayı bıraktırmak. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, "Sigarayı bırakmaya karar verenlere 300 bin ilacı ücretsiz vereceğiz. SGK ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu ilaçların SGK kapsamına alınmasını istiyoruz" dedi. İlaçlı sigara tedavisini ilk uygulayan polikliniklerden biri ise Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bahçelievler Semt Polikliniği Sigara Bırakma Merkezi. Burayı diğer polikniklerden ayıran bir özellik ise sigarayı bırakmak isteyenlerin göğüs hastalıkları uzmanı, psikiyatrist ve psikolog gözetiminde bağımlılıktan kurtarılması süreci. Sağlık Bakanlığı, parası olanların sigarayı bırakmak için yaklaşık 180 lira vererek, denediği ilaçlı yöntemi ücretsiz hale getirdi. İki ayrı sigarayı bıraktırma ilacı, ancak göğüs hastalıkları uzmanının bu ilaçları yazması durumunda veriliyor. Yani, bu ilaçlara ulaşmak o kadar da kolay değil.

HEM İLAÇ HEM PSİKOTERAPİ

Diğer polikliniklerin haricinde psikolog eşliğinde sigara bıraktırma muayenelerinin de yapıldığı merkezde, amaç sadece ilaçlı tedavi değil. Bağımlılıkları daha yüksek sigara tiryakilerinin ise hem ilaç hem de psikoterapi eşliğinde sigarayı bırakması hedefleniyor. Başhekim Yardımcısı Adnan Develioğlu, "Bizim polikliniğimiz 1 yıldır sigara bıraktırma hizmeti veriyordu. Ama 2 aydır sigarayı bıraktırma ilaçları da kullanılıyor. Çok ince detaylar dikkate alınarak başlanan bir tedavi yöntemi uyguluyoruz" dedi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nursel Vardaloğlu, sigara bıraktırma polikliniğinde tam bir sigara savaşçısı gibi çalışıyor. Başvuranlardan önce akciğer filmi, solunum fonksiyon testi, kan testi istiyor. Sonra bağımlının sigara geçmişini ayrıntısına kadar öğreniyor. Bir form doldurtuyor. Ve bağımlılık derecesini 0-10 puan arasında verilen rakamlarla ölçüyor. Formları dolduran Dr. Vardaloğlu, sigara bağımlısı konusunda Bakanlığı bilgilendiriyor. Tiryakinin 2 sigara bıraktırma ilacından hangisini kullanabileceğine ya da ilaçla değil psikoterapiyle sigarayı bırakabileceğine 10 gün içerisinde karar verip, düzenlemeleri yapıyor. Ayrıca 2 ilacın yan etkileri ayrıntılı bir şekilde belirtiyor. Tiryaki ilacı aldığına dair kağıt imzalıyor. Dr. Vardaloğlu, Psikiyatrist Tonguç Demir Berkol ve Psikolog Batuhan Küçükserat, tiryakileri birlikte sigara bağımlılığından kurtarıyor. Poliklinikte salı ve perşembe günleri göğüs hastalıklarında muayeneleri, çarşamba ve cuma günleri psikoterapileri yapılıyor.

AMAÇ SİGARAYI BIRAKTIRMAK

Dr. Vardaloğlu, önümüzdeki günlerde grup terapisine de başlayacaklarını belirterek, "Sigarayı bırakanlar oldukça mutlu oluyoruz. Grup terapilerine de başlayınca bağımlılar sorunlarını daha iyi paylaşacak. Grup terapilerine gelmeyeni ilaç tedavisinden çıkarmak için yaptırım uygulayacağım. Bu kapsamda sigaranın yol açtığı zararlar da tespit ediliyor. Kaç kişide KOAH var. Kaç kişide kanser olgusu ya da şüphesi var. Bunların hepsi belirleniyor. 2 ayda 40 bağımlıya sigarayı bıraktırdım" dedi.

BAKANLIK TİRYAKİLİĞE SON VERMEDE KARARLI
Genel Müdürü Seracettin Çom, 2 ay önce başlayan uygulama ile dünyada etkisi kanıtlanmış 2 sigarayı bıraktırma ilacından yaklaşık 300 bin adet satın aldıklarını ve bunları doktor gözetiminde tedavide ücretsiz verdiklerini söyledi. Çom "Bakanlık, sigarayı bırakmak için müracaat eden kişilere hemen bu ilaçları vermiyor. Bağımlının muayenesinden çıkan sonuçlara göre diğer tedavilerle bırakamayacağı anlaşılırsa, ilaç veriliyor. Hedef, 300 bin kişiye sigarayı bıraktırmak. SGK'nın bu ilaçları ödeme kapsamına alması için görüşmeler sürüyor" dedi.

kalan karakter 460

bülent bülent

sigarayı bırakmak ıcın bedava ılac hıkaye bence.arasın herkes 171 i orda sıze bılgı veren kısı..hastanelerde ılac kalmadıgı ıcın ılacınızı kendınız almanız gerekıyo dıyor..ayrıca bazı hastanelerde muayene olmakta 100 tl..

Aynı Görüşte misiniz?
evet60
hayır5
cevapla 24.01.2012 17:14
yener yener

171 i defalarca aradım bahceli evler semt polikiliğinden doktor ismi verdiler aradım sekreteri hanfendi randevu vermedi polikinliyi ara dedi konuyu uzatmak istemiyoru bari 171 reklamlarını televizyondan kaldırın insanları uğlaştırmayın ALLAH Aşkına

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır3
cevapla 30.12.2011 08:21
ertan ertan

sağlık bakanlığı ayrımcılık yapıyor şu an ilaçları neden karşılamıyor bakanlık buna bır el atsın bizler bu vatanın evlatları değilmiyiz kenoi maaşlarını hemen artırıyorlar vatandaş yine avcunu yalıyor elinizi vijdanınıza koyun saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır0
cevapla 23.12.2011 16:30
hakan akpınar hakan akpınar

en garanti yolu maraş otu ile bırakmak ben bu sayede bıraktım 6 sene oldu bırakalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.03.2014 22:32
ilacın ismi ilacın ismi

ilacın ismi champix arkadaşlar herkes sormuş ama kimse cevap vermemiş. benim kullandığım champixti diğerlerini bilmiyorum. inşallah bırakırsınız ben bıraktım tavsiye de ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.08.2013 20:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Üniversitede rehine dehşeti!
F.S.M. gişelerinde dehşet!
Anne ihmali canına mal oldu
Milli Piyango çekildi
Genç atlet trafik kazasında öldü
1 ölü ve ağır yaralılar var
Dolmuşta dehşet anları
İstanbullular yanıyor GALERİ
Antalya'da nem oranı yüzde 80'lere çıktı
Fotoğraf çektirirken canından oluyordu
Köpekten kaçarken falezlerden atladı
Kızıyla başladığı üniversiteyi birinci bitirdi
Tarkan yargılanmaya başladı
U dönüşü bir aileyi yok etti
İstanbul'da elektrik kesintisi DİKKAT!
Sıcak hava bunaltacak HARİTALI
Damat dehşet saçtı: 2 ölü
15 yaşında anne oldu
Kaybolan çocukların cesedi bulundu
Sürücülere uyarı
İstanbul'da 3 araç kundaklandı
Kurutulmuş meyveler şifa kaynağı
Yazın 'gazlı içecek'lere dikkat
Kansızlığın baş mimarı regl
Uzmanlardan sünnet uyarısı
Bunu yapan insan olamaz!
İzmir'de trafik kazası: 1 ölü
Anneler çocuklarını camdan attı
Koliden cinayet kurbanı çıktı
Batan Yunanistan'ın adaları bunlar
Güneye bakan odalar için...
Örgüt parasıyla SEFA
Çobanların bulduğu yavru kartal, emin ellerde
'Gülümse'ye izin vermeyince şoke oldum
Mezuniyet dönüşü korkunç kaza
Boğazını kesip çekyata saklamışlar
Bilinmeyen şahsın talimatını dinleme!
Minikler anasınıfına 'mutfak'tan başladı
Polisi kaputunda 3 kilometre sürükledi
'Vefalılar Evi' için vefa çağrısı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol