5 günlük hava durumu
18 Haziran 2011 Cumartesi
Atık yağlar değerlendiriliyor

Atık yağlar değerlendiriliyor

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 18.06.2011  11:06
    Güncelleme : 18.06.2011  11:07

Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Yaşar Arslanbuğa, Balçova Termal Otel'de Sivil Toplum Kuruluşları'ndan Tülay Aktaş Güçbirliği'nin yeni sözcüsünün seçim toplantısına katılarak ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama ve Geri Kazanımı' konusunda bir bilgilendirme sunumu yaptı.

'Atık Yağ mı? Sakın Dökmeyin' sloganıyla Konak Belediyesi'nin kullanılmış bitkisel yağların toplandığını belirten Yaşar Arslanbuğa, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın onayını almış iki şirketin bitkisel atık yağ toplama yetkisine sahip olduğunu kaydetti. Konak Belediyesi'nin de bitkisel atık yağ toplama konusunda son derece hassas olduğunu, muhtarlık ofislerine atık yağ toplama varilleri yerleştirildiğini belirten Arslanbuğa, ev hanımlarını bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Arslanbuğa, Konak Belediyesi'nin, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla iki yıl önce işyerlerinde başlattığı atık yağ toplama projesinin bu yıl da evlerde uygulamaya konulduğunu belirtti. Arslanbuğa, 'Belediyenin hizmet binalarında, Gültepe, Mehtap ve Toros Semt Merkezleri'nin yanı sıra, Güzelyalı Melahat Yılmayan Öğretmenevi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay Zabıta Karakolları'na giden vatandaşlar atık yağlarını toplama kaplarına aktarabilecekler. Vatandaşların atıklarını daha kolay teslim edebilmeleri için muhtarlık ofislerinde de yağ toplanmaya başlandı' dedi.

LİSANSLI FİRMALAR YETKİLİ

Bir litre atık yağın bir milyon metreküp suyu kirlettiğini hatırlatan Yaşar Arslanbuğa sözlerine şöyle devam etti: 'Bitkisel atık yağlar, insan sağılını ve çevreyi önemli ölçüde tehdit etmektedir. Zamanında besin zincirinden çekilmeyen kızartmalık atık yağlar kanserojen etki yaratmakta ve kontrolsüz bir biçimde ortama atıldığında hem kanalizasyon sistemine büyük zarar vermekte hem de yeraltı sularına karışarak içme sularını kirletmektedir. Kullanılmış kızartmalık yağ üreten lokanta, yemek fabrikaları, otel, motel, yemekhaneler, turistik tesisler ve tatil köyleri ile diğer benzeri tesisler, bu yağların toplanması için lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmakla yükümlüdürler. Bu yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya veya toplayıcılara teslim edilmelidir. Geri kazanım sayesinde atık yağlar biodizel, yağlıboya ve sanayi sabunu yapımında kullanılmak üzere kullanıma kazandırılıyor' dedi. Çevre Müdürü Yaşar Arslanbuğa, korsan yağ toplayıcılarına da dikkat çekerek, atık yağların, toplama lisanslı geri kazanım tesisleri ile geçici depolama izni almış toplayıcılar tarafından toplanabileceğini söyledi. Bunun dışındaki gerçek ve tüzel kişiler atık yağları toplayamaz, alıp satamaz uyarısında bulunan Arslanbuğa, atık yağ toplanması konusunda çarpıcı açıklamalarda da bulundu. Arslanbuğa, '2008 yılında 80 bin ton korsan toplayıcılar tarafından toplanmış, temizlenerek tekrar kullanıma sunulmuştur. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketilmektedir. Özellikle kızartma işlemlerinden sonra 150-350 bin ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de bitkisel atık yağ toplanması 2005 yılından bu yana giderek artmıştır. Bin 300 tondan bugün 9 bin tonlara ulaşmıştır. Konak Belediyesi'nin katkılarıyla 2010 yılında iş yerlerinden toplanan atık yağ miktarı yaklaşık 40 tondur. Hedefimiz bu yıl 60-70 tondur' diye konuştu.

kalan karakter 460

NEZİH NEZİH

ÜLKEMİZİN DIŞARIYA EN AZ 3 MİLYAR DOLAR(YILDA) ÖDEMESİNİ ÖNLEYECEK KALİTELİ BODİZEL TESİSLERİ KURULMUŞTU.ANCAK YÜKSEK VERGİ, HEM HAVAYI HEMDE EKONOMİYİ VE ÇİFTÇİYİ(KANOLA EKİMİ)RAHATLABİLECEK BU OLAYI YOK ETTİ.ARABAMDA MAZOTLA YARI YARIYA UZUN SÜRE KULLANMIŞTIM.HEM PERFORMANS HEMDE MOTORU KORUMA AÇISINDAN MÜKEMMELDİ.BU YÜZDEN KONAK BELEDİYESİNİN GİRİŞİMİ GİBİ, BİRÇOK LİSANSLI KURULUŞLAR BU İŞE YENİDEN EL ATABİLİR.TEBRİK EDERİM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 18.06.2011 11:30
serter serter

Nezih arkadaşımıza katılmamak elde değil.Sebebi Gebze Organize Sanayi Bölgesinde Son teknolojiyle kurulmuş olan BİYONER Atık Yağ Toplama ve Geri Dönüşüm firması Türkiye'de dünya standarlarına uygun bir tesisi olup Biyodizel diye bilinen standarları Dünya standarlarına Türkiye adına TSEK 64 olarak spektlerini devletten yardımsız bulup TSE tescillemiş olup patentini almıştır.Fakat Devletimizin yanlış politikaları yüzünden Biyodizel üretimini yapamamıştır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 10.10.2011 11:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Sayısal Loto çekildi
Simav'da baraj yıkıldı
Meteoroloji'den uyarı
"Suçsuz yere cezaevinde yatma" tazminatı
Feci kaza kamerada! VİDEO
Çocuklarına kol kanat oldular
Kastamonu'da can pazarı
Karısını öldürüp kendini vurdu
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
Artvin'de şüpheli ölüm
Adli Tıp'tan viski açıklaması
Hac kayıtları başlıyor!
Helallik istedi can verdi VİDEO
Sürat motosikleti sonu oldu VİDEO
İmam bunu yaparsa!
İç çamaşırı kavgası karakolda bitti
Güzellerin hamam sefası VİDEO
Duş almadan havuza girmeyin
Aşırı terlemeye son!
Hatalı sünnete para cezası
Aranan bankacı yakalandı
Yarın Babalar Günü
Çanakkale'de feci kaza
Kısa saç modelimi nasıl kullanacağım?
30. Olmayan aşkın ateşi!
Böylesine ölüm yok!
Durdurmak isterken öldürdü
8 ayın yorgunluğu 3 ayda çıkacak
PKK destekli uyuşturucu çetesine darbe
Yeşil sahaların 'İnternet Mahir'i
Konsere hamamda hazırlandı
7 yaşında ölen çocuk 7 kişiye hayat verdi
Bir demet çiçek her ortamda işe yarar
'Kızım için dua ediyorum'
Avrupa'ya sahte belge transferi
Adalar'ın artık bir 'planı' var
'Aman çok gülmeyin burada çarpılmayalım'
Türkler, Avrupa'nın en enerjik seyircisi
EHEC'le savaşan ilk Türk, gurbetçi Nihal
Dayaktan bıktı kocasını doğradı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol