5 günlük hava durumu
21 Ağustos 2011 Pazar
Türkiye'de günlük ekmek israfı

Türkiye'de günlük ekmek israfı

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 21.08.2011  10:21
    Güncelleme : 21.08.2011  12:59

Türkiye'de günlük olarak üretilen her 15 ekmekten 1'i fırınlardaki fazla üretim ve saklama koşullarının yetersizliği nedeniyle israf ediliyor.

Türkiye Fırıncılar Federasyonundan (TFF) derlenen bilgilere göre, Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin 77 milyon 340 bini tüketilirken 4 milyon 600 bini çeşitli nedenlerle israf edilerek çöpe atılıyor.

Türkiye'de israf edilen ekmek adedi ülkelerin nüfuslarıyla karşılaştırıldığında ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Türkiye'de israf edilen ekmek miktarı 4 milyon 495 bin 404 nüfuslu Hırvatistan, 4 milyon 300 bin nüfuslu Gürcistan ve 3 milyon 596 bin nüfuslu Moldova'dan daha yüksek. Ayrıca, israfın ulaştığı boyut, 2 milyon nüfuslu Kosova, 625 bin 266 nüfuslu Karadağ, 398 bin 534 nüfuslu Malta ve 300 bin 101 nüfuslu İzlanda'nın nüfusunun toplamından daha fazla.

TFF Başkanı Halil İbrahim Balcı, her gün Türkiye'de yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiğini söyledi.

Türkiye'de her gün 82 milyon ekmek üretildiğini belirten Balcı, ''Bu rakamın 77 milyonu tüketilirken yaklaşık 5 milyonu israf ediliyor. Bu israf, halkımız tarafından yapılan israf. Bunun dışında fırın enflasyonundan kaynaklanan israflar da var. Bunun da yaklaşık yüzde 40'ı fırınlarımızda meydana gelen israflardır. Esnafımız belirli bir miktarda ekmeği çıkarma gayretinde olduğundan dolayı, satılmayan ekmekler de israfa yol açıyor. Yani 5 milyon ekmeğin yaklaşık 2 milyonu fırınlarımızda israf oluyor'' dedi.

Türk halkının ekmek israfı konusundaki kötü alışkanlıklarının devam ettiğini kaydeden Balcı, insanların yetmeyeceği düşüncesiyle tüketemeyecekleri kadar çok ekmek aldıklarını söyledi.

Ekmeklerin buzdolabında muhafaza edilmemesi nedeniyle bayatladığına işaret eden Balcı, ''Daha sonra da ekmek bayatladı diye çöpe atma yoluna gidiliyor. Buzdolabında muhafaza etmiş olsalar ihtiyaç olduğunda rahatlıkla tüketebilirler. İnsanlarımızın tüketebilecekleri kadar ekmek almaları lazım. Bu tür alışkanlıklardan vazgeçilmeli. Eskiden fırın sayıları da azdı ve belirli saatlerden sonra üretim yapılmazdı. Bu yüzden insanlarımız evde ekmek bulunsun diye fazla ekmek alıyordu. Şimdi bakıyoruz, hem fırın sayısı fazla hem de 24 saat açık olanlar var. Dolayısıyla insanlarımız tüketecekleri kadar ekmek alarak bu israfın önüne geçmiş olacaktır'' diye konuştu.

Fırıncıların gereğinden fazla üretim yapmaları nedeniyle de israfa yol açtıklarını ifade eden Balcı, bu nedenle eğitim seminerleri düzenlediklerini bildirdi.

Balcı, gelişigüzel fırın açılmasına karşı çıkılması gerektiğini belirterek, ''Planlı şekilde bunu yapmak lazım. Böyle olması durumunda fırınlardaki ekmek israfını azaltabiliriz. Merdiven altı fırınlar hala Türkiye'de var, onları da hesaba katarsak israf miktarı daha fazla olur'' dedi.

''İNSANIMIZ GÜNLÜK 3,5 MİLYON LİRA DEĞERİNDE EKMEĞİ ÇÖPE ATIYOR''

Balcı, israf edilen ekmeğin mali değerinin hesaplanması durumunda büyük rakamlar ortaya çıktığını kaydederek, ekmeğin 70 kuruştan hesaplanması durumunda günlük 3,5 milyon liralık israf yapıldığını söyledi.

Aylık israfın hesaplanması durumunda daha korkunç rakamların ortaya çıktığına işaret eden Balcı, ''Bu rakam, aylık olarak 104 milyon 850 bin lira, yıllık olarak da 1 trilyon 258 milyon 200 bin lira. Bunlar gerçekten çok büyük rakamlar. Yani insanımız günlük 3 milyon 500 bin liralık ekmeğini çöpe atıyor. Bu para, israfın önüne geçilirse ekonomiye kazandırılır. Boş yere çöpe atılan ekmeklerle çok sayıda okul açılabilir'' diye konuştu.

Açlıktan insanların hayatlarını kaybettiği bir dünyada, İslam dininde de yasaklanan israfın Türkiye'de çok yüksek seviyelere ulaşmasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Balcı, şöyle devam etti:

''İnsanlar bir taraftan gıda alamadıkları için hayatını kaybedecek, diğer yandan her gün 5 milyon ekmeği israf edecek, bu korkunç bir rakam. Bunun acilen önüne geçilmesi gerekiyor. Mutlaka yoğun bir tüketim olan Türkiye'de günlük 82 milyon ekmek üretimi olacaktır ama bunun 5 milyonunun israf edilmesi korkunç bir şey. Bu israfın önüne geçilmesi ya da azaltılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bu doğrultuda insanlarımızın bilinçlendirilmesi gerekir. Ayrıca, bu konuda ciddi çalışmalar yapılması gerekir. Kurum olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte okullarda ilkokul çağındaki çocuklarımıza derslerinde genel israfın önüne geçilmesi konusunda bilgi verilmeli. İsrafın önüne geçilebilmesi için bu bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması gerekir. Afrika'ya yetecek kadar ekmeği israf ediyoruz.''

Balcı, Türkiye'de günlük 82 milyon adet 300 gramlık ekmek üretildiğini belirterek, günlük tüketimin 77 milyon adet olduğunu söyledi.

Ülke genelinde israf edilen ekmeğin oransal değerinin yüzde 4,99 olduğuna işaret eden Balcı, ''Türkiye'de kişi başına ortalama ekmek tüketimi 333 gram. Hanelerde günde ortalama 4,76 adet ekmek alınıyor. Bu ekmeklerin yüzde 3,06'sı çöpe atılarak veya hayvan yemi olarak israf ediliyor. Günlük üretilen ekmeğin 2 milyon 440 bin adedi satılmadan üretim mekanlarında israf ediliyor. Lokanta ve otellerde ekmek israf oranı ise yüzde 3,11'' dedi.

kalan karakter 460

Doğru adam doğru söyler Doğru adam doğru söyler // İSTANBUL

"Somali'de ne işimiz var?Türkiye'de çocuklar aç" diye demegoji yapan ve yüreğinde vicdan noksanlığı bulunanlar bu haberlere ne diyecekler acaba?
Kendileri de çöpe ekmek atarlar.
Kendileri de cep telefonu vb ithal ürünleri ülke açık veriri diye düşünmeden her zaman yenilerle.
Otomobillerini değiştiriler.
Modayı takip ederler.
Kredi kartını yorganından çok daha fazla kullanırlar.
Sigara gibi zararlılara para dökerler vs
Bir çocuğun bir simit parasını dahi veremezler
Sonra da fukara edebiytıyla sözde muhalefet ve siyaset yaparlar.
Sağ duyu yok ki!
Hep sol duyu.
E sol duyu matah bir şey olsaydı literatürlerde yer alırdı zaten...

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır3
cevapla 21.08.2011 10:59
mert mert

siz delimisiniz 600 çeşitli ekmek cope gidiyo senin sediğin şeyebak bukadar ekmeği somaliye gçttürsek rahatt raht yaşarlardı biz nabıyoruz bayatlamış ekmekleri çöpe atıyoruz sen nabıyosun bayatlamş ekmekleri sen Doğru adam doğru söyler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.03.2013 21:50
Gökay Gökay

Yurtdışında insanlar türk ekmeği deyince ağızlarından su akar bizde ise bu israf açıklanamaz ne bu lahana ne bu turşu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 05.03.2012 00:06
Seyfullah Sadikoglu Seyfullah Sadikoglu

Sadece ekmek konusunda değil birçok gıda ve giyim konusundada bu şekilde israf sözkonusu. Bunların denetim ve dağıtım işleri için küçük çaplı birer kurumlar kurulur ise şehirlerdeki ihtiyacı olanlara yardım edilebilir. Bu sesin duyurulması gerekiyor!

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır5
cevapla 21.08.2011 13:40
Alparslan Alparslan

İsraf etmeyelim. Umarım israf ettiklerimizi gün gelir aramayız...

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır4
cevapla 21.08.2011 15:42
jorch jorch

ekmek israf etmeyelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 26.02.2014 20:39
Winchesterr Winchesterr

Daha iyi yapmanızı beklerdi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.02.2014 21:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Çamaşır suyu içen çocuk öldü
Sevgilisine laf atanı tek yumrukta öldürdü
Tatlıses Almanya'ya gitti
Datça'da 20 hektarlık orman kül oldu
Köylülerin dinamit isyanı
Sebzelerin anavatanları bulundu
Ölmeden mezar taşını yaptırdı
Bu köyde aç kalamazsınız
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
79'luk dede sınavda ter döktü
Maytap avucunu deldi
Gençlerin otomobil gezisi kötü bitti
Yanan evde kalıyorlar
Kadıköy'de feci kaza: 4 ölü
Halı yıkayan kadınlar dikkat!
Erkekler en çok neden korkar?
Yerli tohumlar gözde oldu
Kışa canlı bir ciltle girme yöntemleri
İstanbul'da kumar operasyonu
Minibüs kamyonetle çarpıştı: 10 yaralı
Biz bile anlayamıyoruz!
Zona hastalığının tedavisi
Toplu taşıma ücretleri zamlandı
Ayağa kalktı sıra geldi türkülerine
Kahkaha tufanının kadife sesli starı
Galata Kulesi'nde 'gürültü savaşları'
İşadamlarına kumar şantajı
İntikam cinayeti 4 yılda çözüldü
'Hayallerimi çaldılar ben de öldürdüm!..'
Önce öldürdü sonra arama çalışması yaptı!
Akmerkez'in kaçak yapılarına 'vize' çıktı
Ayı saldırdı, köpekleri kurtardı
Babanın verdiği en zor kararda başarılı nakil
Bu nasıl kıyafet Rihanna!
Bu yıl lüfer 20 santim peki ya gelecek yıla?
Çantalar hafifliyor
Engellilere güvenli ulaşım lütuf değil hak
İtfaiye 'olimpiyat'ı için ter döküyorlar
Koruma kurullarına bakanlık ayarı...
'Sözün' bittiği yerde Dalaras'ın müziği vardı...
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol